"

Akvaryum Aydınlatmaları

" araması için 469 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
RoxinSu Içi Lamba 60 cm (beyaz)
56 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
RoxinSu Içi Lamba beyaz 40 cm
(1)
52 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Akvaryum Aydınlatmaları

Akvaristlik olarak da adlandırılan akvaryum hobisi azımsanamayacak kadar çok kişi tarafından yapılıyor. Su canlılarını besleyip üretmeyi hedef edinmiş insanlara verilen isim olan akvaristler, balıklara olan özel ilgileri ile biliniyor. Akvarist olun ya da olmayın, balıklara bir ilginiz varsa akvaryum ihtiyaçları ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak şart. Akvaryumlar, balıkların doğal ortamında hissedebilmesi için kum, bitki gibi pek çok aksesuarla süsleniyor. Bunların yanında filtrasyon, ısıtıcı ve hava taşı gibi sudaki ısıyı ve filtrasyonu sağlayan gereçler de akvaryumların temel ihtiyaçları oluyor. Bir diğer önemli ihtiyaç ise akvaryumu ve canlıları güzel gösteren, fotosentetik canlılara besin kaynağı olan akvaryum aydınlatmaları. Akvaryum aydınlatmaları hangi amaçla ışıklandırmaya ihtiyaç duyduğunuza göre farklı özelliklerde tercih ediliyor. Aynı zamanda özellikle geceleri evinizde harika bir dekoratif köşe oluşturuyor.

Başlıca Akvaryum Aydınlatmaları: LED ve Floresan Aydınlatma

Akvaryum aydınlatmaları lambaların kelvin derecelerine göre farklı etkiler veriyor. Akvaryumun güzel görünmesini sağlamak için daha çok yüksek kelvinli akvaryum aydınlatmaları tercih ediliyor. Bu değerler 6500-10000 K aralığında değişiyor. Yüksek kelvin seviyesinde akvaryum aydınlatmaları soğuk beyaz ve mavi karışımında yansıyor ve derinlerde yaşayan canlı türleri için tercih ediliyor. Düşük kelvin seviyesindeki akvaryum aydınlatmaları ise sıcak beyaz bir görüntü sunuyor ve tropik, sığ suda yaşayan türlerin doğal ortamlarını yakalamak için kullanılıyor. Kelvin teriminin yanında bilinmesi gereken bir terim de CRI oluyor. Kelvin akvaryumun renk tonunu belirlerken CRI ise akvaryum içindeki canlıların ve dekorun gerçek renklerini ayarlayan bir ölçüm oluyor ve seviyelerine göre ayarı yapılabiliyor.

En sık kullanılan akvaryum aydınlatmaları floresan ve LED akvaryum aydınlatma olarak iki çeşitte sunuluyor. LED akvaryum aydınlatmaları, lambası daha minik olduğu için daha şık ve ince armatürlere sahip oluyor. Işığın birden kapanması yavru gezdiren balıklar açısından sorun olduğu için LED akvaryum aydınlatmaları, mikroişlemcileriyle yavaş gün doğumu ve gün batımı etkisi yaratıyor ve balıkların uykuya geçişini sağlıyor. LED akvaryum aydınlatmaları uzun ömürlü yapılarıyla dikkat çekiyor. Akvaryum aydınlatması, balıklar ve bitkiler için uygun kombinasyon LED akvaryum ürünleri ile kolaylıkla sağlanabiliyor. Floresan akvaryum aydınlatmaları ise uygun fiyatlarıyla çok tercih ediliyor. Floresan, çizgisel ışık kaynağına sahip akvaryum aydınlatmaları arasında bulunduğu için bitkinin altında tam gölge oluşumuna izin vermiyor. Bu durum bir yaprak altındaki diğer yaprakların çürümesinin de önüne geçiyor.

Gittikçe Popülerleşen LED Akvaryum Aydınlatmaları

Akvaryum aydınlatmaları sektöründe çok tercih edilen LED aydınlatma armatür modelleri, akvaryumunuza hakim olmasını istediğiniz renge göre farklı şekillerde tercih edilebiliyor. Beyaz, gün ışığı ya da mavi gibi farklı renk alternatifleriyle akvaryum aydınlatmaları hem akvaryum içindeki suya hem de de içindeki canlılara ışığıyla rengini veriyor. Piyasadaki LED akvaryum aydınlatmaları, alüminyum kasaları sayesinde su yüzeyinde ısınmaya neden olmuyor. LED akvaryum aydınlatmaları alüminyum kasanın dışında, tek parça pleksi korumalı olduğu için herhangi bir sıvı temasına dayanıklı oluyor ve bir tehdit oluşturmuyor. Ayrıca kapalı devre tasarımı sayesinde bu akvaryum aydınlatmaları su ve nem de almıyor. Bitkili ve bitkisiz akvaryumlar olmak üzere hem tatlı su hem de tuzlu su akvaryumları için tercih edilebiliyor. LED akvaryum aydınlatmaları bağlantı aparatı, kapaklı akvaryumlar için LED armatürün üzerinde geliyor. Kapaksız cama cam akvaryumlar için ise özel lazer kesim ayakları ayrıca satışa sunuluyor. LED akvaryum aydınlatmaları şeffaf pleksi ayakları sayesinde istenilen açıdan ışık verebiliyor. Pleksi ayaklar ise ayarlanabilir plastik ayakları sayesinde 12 mm cam kalınlığına kadar olan akvaryumlara uyumluluk gösteriyor.

Akvaryum Aydınlatmaları Aksesuarlarından LED Aydınlatma Kapağı ve Ayağı

Akvaryum aydınlatmaları için bir diğer alternatif aydınlatma kapağı ürünleri oluyor. LED akvaryum aydınlatma kapağı bitkilerin doğru ışığı almaları ve fotosentez yapmaları için LED ile tasarlanıyor. Bu kapaklı akvaryum aydınlatmaları, gri kasaları ile kolay temizlenebilir özelliğe sahip olup, buharlaşan suyun LED ışığa zarar vermesini önlemek için de özel buhar camları bulunduruyor. Her türlü akvaryum bitkisi için uygun, sağdan ve soldan uzanabilir ayaklara sahip olan LED akvaryum aydınlatma kapağı adaptörü ile birlikte satışa sunuluyor. Akvaryum aydınlatma sistemini destekleyen bir aparat da LED aydınlatma armatürü ayaklardır. Ayaklar sayesinde akvaryum içine istenilen açıdan ışık verilebiliyor ve akvaryum aydınlatmaları çeşitlilik kazanıyor. Aydınlatma armatürü cam akvaryumlarda kullanılması için tasarlanmış olan ayaklarıyla çift sıra LED akvaryum aydınlatmaları tercih edenler için özel tasarıma sahip.

Akvaryum tasarımınıza göre ihtiyacınız olan akvaryum aydınlatmaları için Trendyol’un akvaryum ürünleri kategorisini inceleyebilir, ürünlerin teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.