"

Akvaryum Bakım Malzemeleri

" araması için 823 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Akvaryum Bakım Malzemeleri

Günümüz koşullarında ev yaşamının en büyük sorunlarından biri doğaya uzak olmaktır. Bu sorunu biraz olsun ortadan kaldırmak, doğa ile yakınlaşmak için en zevkli çözümlerden biri ise evde hayvan beslemektir. Renkli ve dinlendirici görünümü ile akvaryumda balık beslemek doğaya yakın olmak isteyen hayvanseverler tarafından sıklıkla tercih edilir. Akvaryum satın almak ve balık beslemek kadar, akvaryum bakım gereklerini yerine getirmek de önemlidir. Akvaryum bakım işleri oldukça detaylı ve özen gerektiren bir süreci içerir. Her ne kadar balıkların beslenmesi ve temizliği diğer hayvanlara nispeten daha kolay gibi görünse de, akvaryum bakım işlemleri özenli bir uğraş gerektirir. Bununla birlikte akvaryum bakım işlemleri, akvaryumun büyüklüğüne bağlı olarak farklılık gösterir. İçerisinde balık beslenen fanuslar üç günde bir dinlendirilmiş su ile suyu değiştirilerek temizlenir. Ancak büyük akvaryumların temizliğinde ve akvaryum bakım işlemlerinde bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir.

Akvaryum Bakım Gereçleri Nelerdir?

Akvaryum bakım sürecini gerçekleştirirken en önemli hususlardan biri akvaryum içerisine yerleştirilen ilave yardımcı gereçlerdir. Akvaryum balıklarının bakımında, sağlık ve temizlik koşullarının sağlanmasında otomatik yemleme cihazı, akvaryum ısıtıcı, derece, aydınlatma cihazı, akvaryum dip sifonu, kepçe, hava hortumu, hava taşı gibi gereçler çok önemli rol oynar. Akvaryum bakım işlemlerinin yapılabilmesi için belirli aralıklarla tüm bu gereçlerin de temizlenmesi, akvaryum motoru dâhil tüm cihazların akvaryumdan çıkarılarak bakımlarının yapılması ve yeniden akvaryuma yerleştirilmesi gerekir. Standart büyüklüğe sahip bir akvaryum, yaklaşık olarak ayda bir geniş çaplı bir temizliğe ve akvaryum bakım işlemlerine tabi tutulur. Akvaryum bakım işlemlerinde gerekli olan tüm araçlar akvaryum bakım seti içerisinde bulunur. Akvaryumlarda çalışan su temizleyiciler, en fazla bir aya kadar etkili olduğundan geniş çaplı temizlik ve akvaryum bakımı balıkların sağlığı için şarttır. Akvaryum bakım sürecinde hem iç hem de dış temizlik yapılır. Akvaryumda belirli oranda tuzlu su kullanılır ve canlı bitkiler, çakıl taşları iç kısma yerleştirilir. Dip kısımlar ise akvaryum kumu ile döşenir. Akvaryum bakım işlemlerini yaparken dış kısımlar sert bir sünger yardımıyla temizlenir. İç kısımda elektrikle çalışan cihazlar öncelikle fişten çıkarılır. Akvaryum bakım sürecinde filtrenin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Filtrenin tıkanmadan ve bozulmadan çalışması ayda bir genel akvaryum bakım işinin yeterli olmasını sağlar. Ayrıca akvaryum hava motoru doğru çalıştığı takdirde akvaryum bakım sürecinde suyun kısmi olarak değişme süresine kadar sağlıklı kalmasını sağlar.

Akvaryum Bakım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle elektrikle çalışan cihazlar fişten çekilir. Akvaryum bakım işlemleri yapılırken dışarı çıkarılan cihazlar temizlenir. Akvaryumda bulunan suyun tamamı boşaltılmaz, sadece yarısı ya da dörtte biri dinlenmiş su ile değiştirilir. Böylece balıkların suya uyum sağlama sorunu yaşamalarına engel olunur. Derece, balıklara en uygun ısı olan 26 dereceye ayarlanır. Akvaryumda canlı bitki örtüsü varsa her akvaryum bakım sürecinde kum değişimine gerek yoktur. Akvaryum bakım işlemleri esnasında balıkların sağlığından emin olmak önemlidir. Hasta bir balık var ise temizlik sırasında onu ayırmak ve diğer balıkları hasta etmesini önlemek gerekir. Biyolojik dengenin korunması için akvaryum bakım suyuna doğrudan ilaç atılmaz. Akvaryum camlarında birikmiş yosunlar varsa deterjan kullanmadan özenle temizlenir. Akvaryum bakım sürecinde akvaryum hortumu dörtte birlik su değişimini sağlamak için uygundur. Su dipten çekilerek akvaryum taban kısmında biriken tortular arıtılır. Su değişimlerini hep aynı periyotta gerçekleştirmek dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Akvaryum bakım işlemleri yapılırken uzamış bitkiler varsa budanır. Akvaryum bakımı sırasında filtre temizliği de ihmal edilmemelidir. Akvaryum bakım evrelerinin en önemli amaçlarından biri de suyun içerisinde oksijenin yeterli düzeyde bulunmasını sağlamaktır. Temizliklerin tamamlandığı akvaryum bakım çalışması yapılırken asla kimyasal madde kullanılmamalıdır. Balıklar için doğal bir ortam yaratılmalıdır. Akvaryum bakım sürecinin bir parçası olarak yeterli aydınlatma olmalı, ancak gece ışığın sönmesi de sağlanmalıdır. Temizlik yapılıp akvaryum bakım çalışması bittikten sonra da su ısısının sabit kalması temin edilmelidir. Özenli ve eşit aralıklarla yapılan temizlik ve bakımlar akvaryum balıklarının uzun yıllar sağlıkla yaşamasını sağlar.

Siz de ihtiyacınıza uygun bakım malzemelerine Trendyol akvaryum ürünleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.