"

Akvaryum Balık Yemleri

" araması için 4122 sonuç listeleniyor
Önceki SayfaSonraki Sayfa

Balık Yemleri

Balık Yemleri

Deniz canlılarına ilgisi olan bilhassa balıklara ilgisi olan kişilerin çok sevdikleri bu canlılara iyi bakabilmek için dikkat ettiği en önemli kriterlerden biri balık yemidir. Evinde akvaryumu olanlar ve bu işi profesyonelleştirmiş olanlar için yem seçimini doğru yapabilmek bakımı üstlenilen balıkların hayatı için ciddi önem taşımaktadır. Verilen miktardan, kullanılan yem cinsine kadar tüm detaylara dikkat etmek gerekir. Sonuçta değerli balığımızın sağlığı söz konusu. Her türlü cinsi bulunabilmekte olan yemlerden detaylıca bahsetmeden önce tanımını yapalım.

Balık yemi; canlının yaşamını devam ettirebilmesi, gerekli olan takviyeleri, proteinleri, karbonhidrat, yağ ve vitamini alabilmesi için çeşitli ürünlerin karışımıyla üretilen hem evinde balık besleyenlerin kullanabileceği hem de balık avcılığı yapanların kullanabileceği çok fazla çeşidi bulunmakta olan ürünlere verilen addır. Balık yemi çeşitleri canlı, tablet, granül, çubuk özel balık yemleri başlıkları altında incelenebilmektedir. Yemlerin kalitesi ile balıkların sağlığının iyileşmesini, renklerinin daha canlı ve parlak görünmesini sağlamak ve daha kolay büyümelerine yardımcı olmak mümkündür. Bununla beraber balıkları rahat bırakmayan parazit ve bakterilere karşı koruma sağlayabilen yemler de mevcuttur.

Balık Yemi Çeşitleri

Balık yemleri beslenen balığın ya da avlanmak istenen balığın cinsine göre değişiklik göstermelidir. Az önce de bahsettiğimiz gibi balık yemi türleri değişik formatlarda bulunabiliyor. Peki bu çeşitlerin nasıl farkları vardır?

Granül balık yemi; akvaryum balıkları için vazgeçilmez yemlerdendir. Bu yemler uzun süre su yüzeyinde kalabilirler, hemen batmazlar. Bu nedenle üst ve orta kısımlarda yüzmekte olan balıklar için idealdir. Granül balık yemleri boyut olarak da büyük olmadığından küçük balıkların beslenmesinde kullanılabilir.

Tablet balık yemi; yoğunluğu sebebiyle dibe batan bir yem türüdür. Eğer beslediğiniz balık diplerde yüzen bir balıksa kesinlikle bu yemi tercih etmelisiniz. Eğer balığınız orta kısımlarda yüzen bir balıksa tablet balık yemlerinin cama yapıştırılabilen formatlarını kullanabilirsiniz.

Canlı balık yemi; karides, solucan, böcek, mamun, kalamar, midye, sülük, kurt, ciğer, çağanoz, yengeç gibi canlıların çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle veya dondurulmasıyla üretilir. Şunu söylemek mümkündür ki hem akvaryum balıklarının hem de avlamak istenilen balıkların en çok ilgisi çeken yem türüdür.

Çubuk balık yemi; balıkların günlük alması gereken ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış çubuk şeklindeki yemlerdir. Genel olarak küçük akvaryum balık yemi olarak idealdir. Elinizde ufalayarak bu yemleri su yüzeyine serpiştirebilirsiniz.

Balık pul yemi; renklendirici ve bitkisel olarak bulunabilir. Renklendirici pul yemleri balığın rengini daha canlı ve parlak görünmesi için kullanılır. Bitkisel pul yemleri ise balığın gerekli mineralleri ve vitaminleri alması için üretilen sağlıklı besinlerdir.

Krill balık yemi; besleyiciliği fazla olan bu yemler hazır yemlere alışık olmayan balıklar için tatlı su balık yemi ve tuzlu su balık yemi olarak kullanılabilmektedir. Sindirimi de kolaylaştırmakta olan bu yemler tadı da güzel olduğundan balıklar tarafından sevilerek yenmektedir.

Mikromin balık yemi; yavru balıklar için kullanılan onların hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olan bir yemdir.

Akvaryum Balığı Yemleri

Japon Balığı

Büyük bir çoğunluk hayatının belirli döneminde evinde mutlaka balık beslemiştir. En çok tercih edilen ve en çok bulunan bakımı da kolay olan Japon balıkları sazangiller ailesi üyesi olan bir türdür. Çok farklı vücut yapısında ve renklerinde bulunabilmekte olan japon balıklarının bazı türleri soğuk sularda yaşayabilirken bazı cinsler eğer ki süslü Japon balığı besliyorsanız sıcağa ihtiyaç duyduklarından ısıtıcı kullanmanızı gerektirebilir. Japon balıkları genelde 5 yıl yaşayabilmektedir ancak siz güzel bir bakım ile bu sürenin uzamasına sebep olabilirsiniz. Bu sürenin uzaması için akvaryum ya da fanusunuzu en fazla 4-5 günde temizlemeli ve baktığınız Japon balığı türüne göre suyun sıcaklığına da dikkat etmelisiniz. En önemlisi olarak da balık yemine çok dikkat etmelisiniz. Yanlış ve çok miktarda yem kullanımı balığın kabız olmasına veya ölmesine sebep olabilir. Bu yüzden Japon balığı yemlerinde granül ve pul türünde olan yemleri tercih etmeniz balığınız için daha iyi olacaktır. Japon balıkları narin hayvanlar olduklarından bitkisel ağırlıklı olan yemleri tercih edebilirsiniz. Japon balığı yemi fiyatlarını balık yemi kategorisinde oldukça uygun olarak bulabilirsiniz.

Beta Balığı

Beta Balıkları güzellikleri ve zekalarıyla hayran bırakan, balıklara ilgisi olan insanların mutlaka bakmak istedikleri türlerden biridir. Beta balıkları zorlu şartlarda yaşayabilen, bakımları kolay olan canlılardır. Tayland’da yetiştirilmekte olan bu canlılar, bakımları kolay olduğundan dünyanın her yerinde bulunabilmektedirler. Çok sayıda türü bulunan beta balıkları farklı çeşitlerde yüzgeçlere sahiptir bu sebeple beta balıkları taç kuyruk, maça kuyruk gibi isimlerde adlandırılır. Erkek beta balıkları, kavgacı siyam balığı olarak da bilinirler. Bu cinsten iki tanesini bile aynı ortamda bulundurmak imkansızdır. Çünkü bu balıklar ikisinden biri ölene kadar savaşırlar. Beta balıkları kavgacı olmalarına rağmen aslında narin hayvanlardır. Bu sebeple bakımlarında oldukça dikkatli olmak gerekir. Beta balıklarını olabildiğince büyük akvaryumlarda beslemek gerekir. Küçük akvaryumlarda beslenen beta balıklarının ne yazık ki stresli ve mutsuz olduğunu söylemek mümkündür. Beta balıkları etçil hayvanlardır. Bu sebeple beta balığı yemi alırken buna dikkat etmelisiniz. Pul ve granül yemleri tercih edebilirsiniz. Yemleri çeşitli olarak kullanmak balığınızın daha güzel ve parlak görünmesini sağlar. Bu ürünleri de Trendyol’dan uygun fiyatlı olarak satın alabilirsiniz.

Ciklet Balığı

Ciklet ya da sihlit balıkları adı verilen balık ailesine mensup 1650 adet tür bulunmaktadır. Bu canlıların büyük çoğunluğu akvaryumda yetiştirilebilmektedir. Çiklet balıkları çok dayanıklı ve korumacı olduklarından akvaryumunuzda yalnızca bu cinsteki balıkları beslemeniz tavsiye edilir. Hem etçil hem otçul beslenebilirler. Ciklet balığı yemi çeşitleri arasından genel olarak canlı yemleri ve granül balık yemlerini tercih edebilirsiniz. Trendyol'dan çiklet balık yemi fiyatlarına ulaşabilir ve oldukça kaliteli, uygun fiyatlı ürünlerden alarak balıklarınızın sağlıklı beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Melek Balığı

Çiklitgiller ailesinden olan melek balıkları güzel görünüşleri ile akvaryum balıkları içerisinden hemen dikkat çekmektedir. Bitkilerin yoğun olduğu yerlerde ve tatlı sularda yaşamayı tercih ederler. Akvaryumda bakılan melek balıklarının Japon balığı, lepistes balığı gibi sakin balıklarla ve melek balığı tarafından yutulması muhtemel olan küçük balıklarla bakılması tercih edilmez. Gerekli olan besin takviyesini ve enerjiyi alabilmeleri için kaliteli melek balığı yemi çeşitleri arasından kuru yemler ve canlı yemler ile bu narin, sevimli canlıları besleyebilir ve onların sağlıklı gelişmesi, parlak renkli ve güzel görünmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Lepistes Balığı

Bir akvaryum balığı olan lepistes balığı dünyanın her yerinde bulunabilmektedir. Balıklara ilgisi olanlar bilirler ki bu balıklar kendi yavrularını dahi yiyebilmektedir. Bu sebeple akvaryumda küçük bir bölüme yavruluk adı verilen bir yer konulur. Bu şekilde lepistes balığının yavrusunu yemesi engellenmiş olur. Yavruluk olmadan da bu canlıların yavrularını yemesi engellenebilmekte ancak bunun için çok düzenli bir şekilde yem atmak gerekmektedir. Düzenli beslenendiği takdirde lepistes balıkları yavrularını yemezler. Lepistes balığının iyi bir şekilde doyurulması için lepistes balık yemi başlığı altında canlı yemler önerilebilir. Dondurulmuş canlı yemler sayesinde yavru balıkların yenilmesi önlenebilir.

Astronot Balığı

Akvaryumlarda bakılabilen bir balık türü olan astronot balıkları için küçük akvaryumlar bir süre sonra yetersiz kalacaktır. Çünkü çok hızlı büyüyebilen bir yapıya sahiptirler. Yavruyken küçük olduğu düşünülerek alınan astronot balıkları kısa sürede 35-40 cm gibi bir uzunluğa erişirler. Kendilerinden küçük olan tüm balıklara saldıran bu balıkları iyi beslemek gerekir. Sadece uyumlu olabilecekleri türler ile aynı akvaryumda bakılmalıdırlar. Doyurması bir hayli zor olan hem etçil hem otçul olan bu balıklar için astronot balık yemi olarak dondurulmuş canlı yemleri verebilirsiniz. Zeki hayvanlardır ve el ile beslemek de mümkündür.

Moli Balığı

Siyah moli balığı, beyaz moli balığı ve balon moli balığı gibi türleri bulunan, doğurgan olan ve bakımı da zor olmayan bir balık cinsidir. Yavrularını korumak için doğum zamanları yaklaştığında diğer balıklardan uzaklaşırlar. Moli balıklarının strese girmesini önlemek için yavruluk kullanarak yavruları ayırmalısınız. Moli balıkları genel olarak yem seçmezler. Moli balıklarınızı beslemek için kaliteli hazır yemleri ve canlı yemleri kullanabilirsiniz. Yeterli miktarda pul yemler bu balıklar için sağlıklı olacaktır.

Zebra Balığı

Sazangiller ailesinden zebra balığı barışçıl olmasıyla bilinen bir hayvandır. Yalnızca çiftleşme dönemlerinde huzursuz bir yapı göstermektedir. Çizgili deseni sebebiyle ona zebra balığı ismi layık görülmüştür. Yaklaşık 5 cm boyutlara sahip tropikal bir balık türüdür. Akvaryumda sürü şeklinde bu canlıya bakabilirsiniz. Hem etçil hem de otçul olarak beslenebilen bir türdür. Beynini yenileyebilen, insanlar ile bazı benzer genlere sahip olabilen ve yeme alışkanlığını farklılaştırabilen değişik bir türdür. Bu sebeple balık yemi seçiminde çok zorlanmazsınız. Zebra balık yemi olarak pul yemleri ve canlı yemleri kullanarak sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Koi Balığı

Japonya’da evcilleştirilen bir balık türüdür. Akvaryumlarda rahatlıkla bakılabilmektedirler ve büyük bir yapıları vardır. Sazan balığı bu balıkların atasıdır ancak koi balıkları renk olarak daha farklıdırlar. Siyah, gümüş, kırmızı, beyaz renklerde bulunabilirler. Çin mitolojisinde yer alan bu balıkların ejderhaya dönüşebildiğine inanılır ve narin balıklar olmalarına rağmen akıntıya ters olarak yüzebildikleri için azimli olarak nitelendirilirler. Bu güzel balıkların beslenmesi için koi balık yemi olarak japon balıkları için tavsiye edilen yemleri kullanabilirsiniz.

Av Balığı Yemleri

Sazan Balığı

Bir av hayvanı olan sazan balığı ülkemizde oldukça rağbet gören bir canlıdır. Tatlı sularda yaşayan sazanlar kışın çamura gömülerek kış uykusuna yatarlar ve yazın hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. 40-50 yıl boyunca yaşayabilirler. Türkiye de Güneydoğu ve Akdeniz haricinde her bölgede yaşarlar. Sürü ile yaşamakta olan bu canlılar boili, solucan, mamun, tekgöz yem, kurt bitki ve bunlar gibi canlılarla beslenirler. Sazan balığı yemi olarak canlı yemleri kullanmak onları kendinize çekmenizi kolaylaştıracaktır. Trendyol’dan canlı yemler kategorisinden bu ürünlerden dilediğiniz ürünü uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Turna Balığı

Turna balıkları Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da bulunan tatlı su balıklarıdır. Türkiye’de ise genel olarak Karadeniz ve İç Anadolu’nun büyük ırmaklarında bulunurlar. Tadı birçok balıksever tarafından oldukça beğenilmektedir. Turnalar yem yemeye bir türlü doyamayan yamyam balıklardır. Yavru ördekler, yengeçler, fareler ve tüm balık türlerini ve kendi kardeşlerine varıncaya kadar her şeyi yiyebilirler. Bu sebeple avlaması kolay olan bu canlılar için belirli av kuralları çerçevesinde turna balığı yemi, kaşıklar ve canlı yemler tercih edilebilir.

Yayın Balığı

Yaklaşık 3 metreye kadar büyüyebilmekte olan yayın balıkları büyüklükleri ile meşhurdur. Bu büyüklükleri sebebiyle tatlı su köpek balığı olarak adlandırılırlar. Parlak deriye ve kahverengi renge sahip olan uzun bıyıklarıyla bilinen canlılardır. Tatlı sularda yaşayan yayın balıkları vahşi ve etçildirler. Asya ve Avrupa’nın güney bölgelerinde bulunurlar. Türkiye’de ise bayağı yayın balığı ve Mezopotamya yayın balığı olarak iki türde bulunurlar. Genel olarak her şeyi yiyebilen bu balıklar da turnalar ile büyük benzerlik göstermektedir. Diplerde yaşayan bu canlıyı avlayabilmek için kokular ve görüntüler cezbedici olabilmektedir. Koku alma duyuları çok güçlü olan yayın balıklarını kan kokusu ile kandırabilirsiniz. Bu sebeple yayın balığının avında kokulu suni balık yemleri kullanmak oldukça mantıklı olacaktır. Çünkü yayın balıkları için zaten yem ayrımı yoktur. Her türlü balık yemi yayın balığı yemi olarak değerlendirilebilir. Bununla beraber canlı yemler de yayın balığı için karşı konulamazdır. Yayın balığının akrabası olan kedi balığı da bulunmaktadır. Ona akvaryumda bakmak mümkündür. Kedi balığı için dip balık yemi kullanabilirsiniz

Yavru Balık Yemleri

Yavru balıklar daha kendini tam olarak koruyamayan büyümesi ve güçlenmesi gereken küçük canlılar olarak değerlendirilir. Yavru balıkların hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için yavru balık yemi yemeleri gerekmektedir. Çabuk büyüyebilmeleri için artemia balık yemi ve mikromin balık yemi gibi protein miktarı yüksek olan balık yemlerini balık büyütme yemi olarak yavru balıklar için kullanabilirsiniz. Yavru balıkların yem tüketiminin kolay olması için toz balık yemlerini tercih edebilirsiniz.

Tatil Balık Yemleri

"Ben yazın tatile çıkacağım, ailemle vakit geçireceğim ama büyük bir hevesle aldığım balıklarıma kim bakacak, o büyük akvaryumu komşuya da taşıyamam ki" diyorsanız korkmanıza hiç gerek yok. Çünkü tatil balık yemi kullanabilirsiniz. Siz evde değilken balıklarınızın aç kalmaması için üretilen balık tatil yemleri tablet veya çubuk formunda olabilir. Akvaryumunuzda bulunan balık sayısına göre bu yemleri akvaryuma bırakabilir ve balıklarınızın beslenmesini endişe etmeden gönül rahatlığıyla gezmeye gidebilirsiniz.

Silikon Yemler ile Av

Balık avcılığı ile uğraşanların muhakkak kullanmak isteyeceği ürünlerden birinin sahte silikon balık yemi olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Uygun fiyatlı olmalarının yanı sıra avlayacakları balıkları kendilerine çekebilmek konusunda oldukça usta olan bu yemler değişik renk ve desenleriyle tüketicinin karşısına çıkar. Özellikle tatlı sularda birçok balığı avlamak için kullanılabilen sahte balık yemi çeşitleri, gerçekçi görüntüleri ile avı kolaylaştırır. Oltalarınızda kullanacağınız bu yemleri kokulu olanlarından satın alarak balıkları kendinize çekme konusunda kolaylık sağlayabilirsiniz. Silikon yemler dışında metal kaşık yemleri, Mepps yemleri ve maket yemleri de kullanabilirsiniz. Metal kaşık yemler genelde kıyıdan avlanan avcılar için oldukça kullanışlı yemlerdir. Turna avında tercih edilebilir. Farklı desen ve boyutlarda üretilen bu ürüne rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Mepps yemler küçük balıkları avlamak için kullanılırlar. Levrek ve alabalık avlamak istiyorsanız bu yemleri tercih edebilirsiniz. Kaşık yemlere nazaran daha hafif olan bu yemleri uzaklara fırlatmak daha kolaydır. Maket yemler de son zamanlarda oldukça rağbet gören ürünler arasındadır. Çünkü bu ürünler diğerlerinden biraz daha farklı olarak zıplama hareketleri yapabilir, ses çıkarabilirler. Bu sebeple avcılar tarafından oldukça ilgi görmektedirler.

Online alışverişin adresi Trendyol'da akvaryum balık yemleri çeşitleri, av balığı yemi çeşitleri gibi çok farklı ihtiyaçlara yönelik sayısız yem ürününü bulabilirsiniz. Eğer balık yemleri fiyatları hakkında kolayca bilgi sahibi olmak ve kaliteli ürünleri güvenle satın almak istiyorsanız çok doğru yerdesiniz. Trendyol’da çok uygun fiyatlardaki balık yemi markalarına göz atabilir ve balıklarınız için en iyi yemleri alabilirsiniz.