"

Akvaryum Filtre Malzemeleri

" araması için 495 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Akvaryum Filtre Malzemeleri

Balık beslemeye meraklı olan kişilerin evlerindeki en dikkat çekici dekorasyon, akvaryumlar oluyor. Su canlılarının türlerine göre istenilen renkte ışıkla aydınlatılan, içi çeşitli bitki, kum ya da farklı aksesuarlarla dekore edilen akvaryumlar, izledikçe insanları rahatlatan özellikleriyle de tercih ediliyor. Dekoratif anlamda çok hoş bir görüntü oluşturan akvaryumların aynı zamanda balıkların yaşam alanları olduğunu unutmamak da balık beslemenin bir kuralı. Balıkların akvaryum içinde sağlıklı yaşayabilmeleri için akvaryum bakımının düzenli yapılması ve gerekli malzemelerin temin edilmesi gerekiyor. Balıkların sağlığını olumlu etkileyen en önemli aksesuarlar arasında ise akvaryum filtre malzemeleri geliyor. Akvaryum filtre malzemeleri, zaman içinde yem ya da dışkılardan kirlenen suyun temizlenmesini; kirlenmenin gecikmesini sağlıyor ve balıklara amonyak seviyesi düşük, sağlıklı bir akvaryum ortamı oluşturuyor.

Akvaryum Filtre Malzemeleri Arasında İç ve Dış Filtre Seçenekleri

Akvaryumların kuşkusuz en gerekli malzemeleri arasında akvaryum filtre malzemeleri yer alıyor. Akvaryum filtre malzemeleri,suda bulunan ve balıklar için zehirli olan amonyak maddesini temizlediği için kullanılıyor. Balıklar, akvaryum içine hem sıvı hem de katı atıklar bırakıyor. Akvaryumdaki bitki ve diğer organik atıkların parçalanmasıyla da sudaki amonyak seviyesi artıyor. Dolayısıyla kendi doğal ve geniş ortamlarında bulunmayan balıklar, yoğun amonyağa maruz kalıyor. Akvaryumlara akıntı ve oksijen veren akvaryum filtre malzemeleri ise amonyağı temizliyor. Akvaryum filtre malzemeleri, iç ve dış filtre başta olmak üzere çok çeşitli ürünler sunuyor. Akvaryum iç filtre, akvaryumun içine yerleştiriliyor. Seramik gövdeli mıknatıslı pervanesi, pompa görevi görüyor. Plastik bir filtre hortumuyla akvaryuma hava veriyor. Filtre motorunun altındaki sünger ve diğer malzemelerde bulunan materyaller ise bakteri gibi maddeleri tutarak bunların suya karışmasını önlüyor. Bulundurduğu yararlı içerikler ise suyun kalitesini iyileştiriyor. Akvaryum filtre malzemeleri arasında yer alan bir diğer filtre çeşidi de dış filtre oluyor. Bu filtreler, akvaryum içine sokulan iki dış filtre hortumu sayesinde filtreleme sağlıyor. Dış filtrede yer alan su giriş ve çıkışları ile akvaryumdan kirli su çekiliyor; alt kısımdan filtrelenerek geçip, temiz su olarak geri dönüyor. Akvaryum filtre malzemeleri olarak dış filtreler, en çok temizliklerinin yapılması çok kolay olduğu için de tercih ediliyor.

Akvaryum Filtre Malzemeleri Seçimi Önemli

Akvaryum filtre malzemeleri olarak filtrelerin seçim aşaması da oldukça önemli kabul ediliyor. Bu süreçte akvaryum filtre kalitesi ve filtre malzemesi olmak üzere iki detay öne çıkıyor. Akvaryum filtre malzemeleri kalitesi, dış filtre kovasının dayanıklılığı, filtre motorunun ömrü, motorun pervanesi, vanası gibi parçaların sağlam olması önemli unsurlar olarak biliniyor. Akvaryum filtre malzemeleri konusunda filtrenin kalitesinin yanında içine konulan malzemelerin kalitesi de ikinci önemli nokta oluyor. Seramik halka, elyaf ve substrat gibi malzemeler, akvaryum filtre malzemeleri verimini artıran yardımcılar oluyor. Su girişine konan seramik halkalar, bakterileri ve kaba atıkları tutmaya yardımcı oluyor. Elyaf ise daha ince tortuların tutulmasını sağlayarak suyun temiz kalmasına yardımcı oluyor. Elyafın üst sepetine konulabilecek sünger, siporax, matrix, substart gibi akvaryum filtre malzemeleri de filtrenin çok daha etkin çalışmasını destekliyor. Kaliteli akvaryum filtreleme malzemeleri, akvaryumunuzu çok uzun süre berrak ve temiz tutuyor; balıklarınızın ömrünü uzatıyor.

Akvaryum Filtre Malzemeleri Temizliği Nasıl Yapılır?

Akvaryum filtre malzemeleri, zamanı geldiğinde temizlenmeye ihtiyaç duyuyor. Bu konuda en çok sorulan sorulardan biri, akvaryum filtre malzemelerinin ne zaman, hangi sıklıkla temizlenmesi gerektiği oluyor. Dış filtre temizliğinin zamanını anlamak için dış filtreyi açıp içine bakmanız gerekiyor. Eğer filtre içinde çürük kokusuna benzer, ancak çok da keskin olmayan bir koku duyuyorsanız bu, sudaki nitrat oranının arttığı ve akvaryum filtre malzemelerinin temizliğe ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. Eğer filtreyi açtığınızda çok daha keskin olan bir çürük kokusu alıyorsanız, bu da akvaryumdaki amonyak oranının arttığına işaret ediyor ve akvaryum filtre malzemeleri ile birlikte suyun içindeki canlıların da çıkarılması gerekiyor. Dış filtre temizlik işlemini geciktirmek isterseniz akvaryum filtre malzemeleri arasında bulunan dış filtre emiş borusuna gözenekleri olan bir sünger geçirebilir ve bu yolla kaba olan atıkların filtre içine girmesine engel olursunuz. Aynı zamanda bu yolla fazla nitrat oluşumunu da önleyerek akvaryum filtre malzemeleri temizleme aralığını geciktirmiş oluyorsunuz.

Akvaryumlara merakı olanlar için akvaryum filtre malzemeleri oldukça önem verilmesi gereken detaylar arasında yer alıyor. Hem balıkların sağlığını koruyan hem de akvaryum temizliği konusunda size yardımcı olan çeşitli akvaryum filtre malzemeleri için Trendyol’un akvaryum ürünleri kategorisini inceleyebilirsiniz.