"

Akvaryum Filtreleri

" araması için 662 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
XinyouXy 2838 Üretim Filtre .
107,20 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
AquawingAqf350 Şelale Filtre
(1)
66,42 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Akvaryum Filtreleri

Akvaryumlar, dekorasyonda estetik görünüm sağlayan önemli detaylardan olduğu gibi birçok kişi için de özel bir hobi alanı oluşturur. İster estetik ister hobi amaçlı olsun, akvaryumların temiz görünmesi ve maksimum hijyenik koşulları sağlayabilmesi, içinde yaşayan canlılar için oldukça önemlidir. Bu nedenle hem temiz görünen hem de içindeki canlılara sağlıklı bir yaşam alanı sağlayan akvaryumların olmazsa olmazlarının başında akvaryum filtresi gelir. Akvaryum filtresi, mekanik filtreleme ve biyolojik filtreleme teknikleriyle akvaryumun içini temiz tutar. Suyun temizliği için özel olarak üretilen akvaryum iç filtre ve akvaryum dış filtre çeşitleri, birlikte çalışarak suyu süzer. Ayrıca, akvaryum filtrelerinin temel amaçlarından biri de suyun içindeki zararlı bakterilerin akvaryumdan uzaklaştırılmasıdır. Süzme ve temizleme işlemi yapabilecek şekilde özel olarak üretilen akvaryum filtresi modelleri, farklı boy ve genişlikteki akvaryumlarda, akvaryum florasının ve canlı çeşitliliğinin korunmasına yardımcı olur.

Akvaryum İç Filtre ve Akvaryum Dış Filtre Nedir?

Akvaryum filtresi modelleri, akvaryuma hava sağlama ve içerideki suyu temizlenecek şekilde yeniden dönüştürme prensibine göre çalışır. Özellikle büyük akvaryumların temiz tutulması, daha detaylı bir işlem süreci gerektirdiği için akvaryum iç filtre ve akvaryum dış filtre mekanizmalarının birlikte çalışması gerekir. Akvaryum iç filtre ve akvaryum dış filtre modelleri, akvaryumun boyutuna göre farklı işlevleri yerine getirerek akvaryum temizliğini sağlar.

Akvaryum İç Filtre Nedir?

Akvaryum filtresi çeşitleri içinde en temel temizlik işlevini yerine getiren akvaryum iç filtre modeli, mekanik temizleme görevini üstlenir. Suyun içindeki kiri ve büyük parçalı tozu içine hapseder. Akvaryum iç filtre, suyun içindeki görünen kiri içinde toplayarak suyun genel temizliğini sağlar. Özellikle küçük hacimli bir akvaryuma sahipseniz akvaryum iç filtre, suyunuzun temiz kalması için yeterli olacaktır. 1- 5 balıklı, su bitkisi bulunmayan akvaryumlarda suyun temiz kalması için en çok tercih edilen akvaryum filtresi çeşididir ve genellikle tek başına suyun temiz kalabilmesi için yeterlidir. Sık sık akvaryum filtre temizliği yapmak, filtrenin daha iyi çalışmasına ve performansının daha iyi olmasına yardımcı olacaktır. Akvaryum filtre temizliği yaparken akvaryum filtre süngerini iyice yıkamak ve belirli aralıklarla değiştirmek, işinizi kolaylaştırırken, filtrenizin daha uzun ömürlü olmasını da sağlayacaktır.

Akvaryum Dış Filtre Nedir?

Akvaryum iç filtre, akvaryumun kaba temizliğini yaparken, akvaryum dış filtre ise biyolojik ve mekanik filtrelemeyi birlikte yapan ekipmandır. Akvaryumun içindeki canlılara (hem bitkilere hem de balıklara) ihtiyaçları olan faydalı bakterileri sağlarken, suyun içerisindeki kötü organizmaların da dönüştürülmesine yardımcı olur. Filtreleme işlemi esnasında akvaryumdaki kiri içinde toplarken sudaki zararlı organizmaları da dönüştürür. Akvaryumlarda suda çözünmüş nitritin nitrata çevrilmesinde kullanılır. Akvaryum dış filtre tarafından nitrata dönüştürülen organizmalar, akvaryum bitkileri tarafından emilerek protein olarak depolanır. Bu işlemler esnasında suyun hareketlenmesini sağlayarak suyun oksijen miktarını en üst düzeyde tutan akvaryum filtresi de dış filtredir. Akvaryum dış filtre, genellikle büyük hacimli akvaryumların temizliğinde kullanılır. Fakat; akvaryumun çeşidi, içindeki canlıların cinsine göre akvaryum iç filtre ile birlikte de tercih edilebilir.

Akvaryum Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Akvaryumunuzun temiz kalabilmesi ve içerisindeki canlılara sağlıklı bir yaşam alanı sunabilmesi için seçilen filtre çeşidi kadar filtrenin temiz tutulması da önemlidir. Akvaryum filtresi çeşitlerinde filtrenin işlevine uygun olarak yerleştirilen akvaryum filtre süngeri ve akvaryum filtre elyafı bulunur. Akvaryum filtre süngeri, sudan çekilen kiri içine hapseder ve mekanik filtrelemenin olmazsa olmazıdır. Akvaryum filtre temizliği yapılırken filtrenin içinin açılması, akvaryum filtre süngeri ve akvaryum filtre elyafının yıkanıp temizlenerek uygun şekilde yeniden yerleştirilmesi gerekir. Bu esnada filtrenin iç ve dış kısımlarının da iyice yıkanması; komple temizliğin sağlanması adına önem taşıyan işlemlerdir. Akvaryum iç filtre temizliğinde yıkanan süngeri direkt iç kısma yerleştirmek yeterli olacaktır. Fakat, akvaryum dış filtre temizliği için süngerle birlikte biyolojik filtreleme işlemini yapan akvaryum filtre elyafı da kullanmak ve süngeri, elyafı tıkamayacak şekilde filtrenin içine yerleştirmek, daha uygun olacaktır. Akvaryum temizliği yaparken yenileyeceğiniz elyaf ve sünger çeşitlerini Trendyol'da bulabilir ve uygun fiyatlı akvaryum ürünleri ile akvaryumunuzu güzelleştirebilirsiniz.