"

Akvaryum Motorları

" araması için 722 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
Eheim3701 Hava Motoru
(1)
200,00 TL
160 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
ResunHava Motoruac9600
74,90 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Akvaryum Motorları

Dekoratif amaçlı kullanılan akvaryumlar, denizlerdeki canlı yaşamı doğrudan seyredebilmenin en kolay yöntemidir. Evlerde olduğu kadar restoran, otel, kafe ve ofislerde de tercih edilen akvaryumların dinlendirici etkisi, tercih edilmelerindeki en önemli sebepler arasında yer alır. Tamamı cam malzemeden yapılan akvaryumların içinde ise balıklar dışında kullanılması gereken birçok malzeme bulunur. Evde yapılabilecek akvaryumların yanı sıra profesyonel olarak tasarlanmış akvaryumlar da vardır. Bir akvaryumun içinde bulunması gereken malzemeler çeşitlilik göstermek ile beraber, en önemlilerinden bir tanesi ise akvaryum motoru olarak kabul edilir. Akvaryum içerisinde balıkların doğal yaşam ortamını birebir oluşturabilmek ve akvaryum koşullarından olumsuz etkilenmelerini engellemek için akvaryum motoru kullanılması gerekir. Akvaryum motoru satın almadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında ise detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz. Kurulan akvaryumun hacmi ve su miktarı seçilecek olan akvaryum motoru ile doğrudan ilgilidir. Trendyol'da akvaryum ürünleri kategorisinde inceleyip satın alacağınız akvaryum motoru modelleri, kullanıcılar tarafından en çok talep gören markaların ürünleridir.

Sağlıklı Bir Akvaryum Ortamı Nasıl Oluşturulur?

Suyun altındaki canlı yaşamı seyretmenin keyfi, dinlendirici etkisini kuşkusuz yarattığı görsel şölen ile yakalar. Ancak bu keyfi uzun süreli kılabilmek için balıklara rahat ve huzurlu bir ortam sağlamak akvaryumculuğun en önemli kaidesidir. Hobi olarak kendinize yeni bir alan yaratmak istiyorsanız akvaryumculuk en güzel ve keyifli uğraşlar arasındadır. Zahmetli bir uğraş olmasına rağmen günün sonunda duyulan keyif ve ortaya çıkan görsel şölen bütün yorgunluğu alıp götürür. Akvaryumun ışıklandırması, kumu, bitkileri, filtresi, dekoratif malzemeleri, akvaryum motoru ve nihayet akvaryumun kendisi titizlikle seçilmelidir. İçinde canlıların yaşadığı ve doğal ortamlarının kusursuz bir biçimde taklit edilmesi gereken akvaryum için aksesuarlar kadar temizlik ve hijyeni sağlayan akvaryum motoru da gereklidir. Akvaryum motoru, balıkların doğal ortamı içerisinde daha çok oksijen oluşmasını sağlayarak canlı ve hareketli bir yaşantı sürmelerini sağlar. Trendyol'da satılan akvaryum motoru modelleri; kolay monte edilen, gürültü çıkarmayan ve suda hafif bir dalgalanma yaratarak balıkların rahatça hareket etmelerini sağlayan cihazlardır.

Akvaryum Motoru Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Akvaryumun iç dizaynı kadar akvaryum kurulurken seçilen akvaryum motoru ve filtre modelleri işlevsellikleri ile önemlidir. İçerideki havanın temizlenmesi ve oksijen miktarının, balıkların ihtiyacını karşılayacak seviyede tutulmasını akvaryum motoru sağlar. Suyun içinde bulunan oksijen balıklar için hayati önem taşır. Bu yüzden oksijen seviyesinin minimumun altına düşmemesi ve döngünün süreklilik arz etmesi için akvaryum motoru önemlidir. Ancak akvaryum motoru seçimi, akvaryumun büyüklüğüne ve akvaryum motoru kapasitesine göre yapılmalıdır. Akvaryum motoru seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, akvaryumunun lt hacmidir. 10 lt tank kapasitesi olan bir akvaryum için 30 lt'lik bir akvaryum motoru almaya gerek yoktur. Aynı şekilde 30 lt tank kapasitesi olan bir akvaryum için 10 lt'lik kapasiteye sahip akvaryum motoru da almamak gerekir. Akvaryum motoru seçerken istenen sonucu alabilmeyi sağlayacak ölçüler önceden araştırılmalıdır. Aksi takdirde havanın alınan akvaryum motoru ile filtre edilmesi mümkün olmayacaktır. Satın alınan akvaryum motoru ise işe yaramayacaktır. Bu yüzden akvaryum motoru satın alırken, su tankının hacmine göre üretilmiş, etkin bir biçimde hava dağıtımı yapabilen ürünler seçilmelidir.

Akvaryum Hava Motoru Neden Önemlidir?

Akvaryum hava motoru olmaması balıkların ölmesine sebep olmaktadır. Özellikle küçük bir akvaryum içerisinde çok sayıda balık besleniyor ise akvaryum motoru eksikliğinde ölümler kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden her akvaryumun içinde akvaryum motoru bulunmalıdır. Durgun suyun da bir süre sonra balıkların ölümüne neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden suda hafif bir hareket yaratan akvaryum motoru balıkların sağlığı açısından önemlidir. Havalandırılmayan ve filtrelenerek temizlenmeyen bir suyun içerisinde balıkların uzun süre yaşaması beklenmez. Bu yüzden filtreleme özelliği bulunan ve ucuna hava taşı takılabilen akvaryum motoru, balıkların stresini azalttığı gibi, hastalıkların yayılarak çoğalmasını da önler. Akvaryum motoru içerisinde yer alan ve filtre görevi gören süngerin ise belli rutinler ile temizlenmesi ve devamında ise değiştirilmesi gerekir. Akvaryum motoru temizleme olarak bilinen bu işlem, filtrelemenin sağlıklı devam etmesi açısından da oldukça önemlidir.