"

Akvaryum Testleri

" araması için 117 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
JBLProScan
160,23 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
ResunTUZ ÖLÇER
39,69 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
SERASlicat Clear 500 Gr
(1)
114,94 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
JBLCo2-ph Sabıt Test
226,37 TL
145,75 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
JBLPh 7.4-9.0 Test Set
184,65 TL
118,97 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
JBLCo2 Hızlı Test
194,04 TL
125 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
JBLProaqua Tesy Cu
268,09 TL
172,53 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
JBLCo2 Direct Test Seti
94,00 TL
83,95 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Akvaryum Testleri

Evcil ya da değil, herhangi bir canlının bakımını üstlenmek, onu olabildiğince kendi doğal ortamında hissettirmeyi gerektiriyor. Kedi, köpek gibi evcilleştirilmiş hayvanlar için farklı aksesuarlar bu konuda yardımcı olurken akvaryumculukta ise su canlılarının doğal ortam koşullarını sağlayabilmek adına çeşitli uygulamalara başvuruluyor. Yapılması gereken en önemli uygulamalardan biri akvaryum testleri oluyor. Akvaryum testleri veya akvaryum test kitleri, akvaryum içindeki suyu çeşitli yönlerden test ederek canlılara uygunluk düzeyini ölçüyor ve balıklar için en uygun yaşama ortamını oluşturuyor. Yapılan başlıca akvaryum testleri, akvaryum CO2 ölçer, akvaryum tuz ölçer, akvaryum silikat testi, akvaryum nitrit testi, su kimyası ve bakımı gibi ölçümleme kitleri oluyor.

CO2 Testleri ile Balıkların Sağlığı Kontrol Altında

Akvaryum içindeki su, zaman geçtikçe balıkların ve bitkilerin atık ve tortularıyla kirleniyor; suyun yapısında bozulmalara, kimyasal olarak tepkimelere neden olabiliyor. Su canlıları için hayati öneme sahip en önemli ihtiyaç su olduğu için suyun temiz, oksijeninin ve bakteri çeşitliliğinin bol olması da canlıların sağlığını doğrudan etkiliyor. Suyun canlı sağlığını etkileyen tüm bu özellikleri, çeşitli akvaryum testleri ile ölçülebiliyor ve sonuçlara göre gerekli değişiklikler yapılabiliyor. Akvaryum testleri, farklı canlıları hedef alarak yapılabiliyor. Farklı akvaryum testleri, farklı tür canlıların ihtiyaç duyduğu özellikleri ölçmek için uygulanıyor.

Sık yapılan akvaryum testleri arasında bulunan CO2 ölçer, daha çok akuatik bitkiler için uygulanıyor. Bitkilerin temel besin kaynağı karbondioksit olduğu için bu gazın sudaki yetersizliği, bitkilerin sağlıklı gelişememesine, dolaylı olarak da balıkların olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. Bu duruma önlem olarak geliştirilen akvaryum testleri arasındaki akvaryum CO2 ölçer testi, sudaki CO2 seviyesinin kalıcı olarak görüntülenmesi için geliştiriliyor. Bu akvaryum testleri uygulanırken reaktif kap, akvaryum içine kolayca saklanabiliyor ve sudaki CO2 seviyesi de pratik bir şekilde okunabiliyor. Seramik CO2 pH kontrol testi ise suya CO2 salınımı yapabilmek için etkili pH ölçümü yapılabilmesini sağlıyor. Su dengesini bozabilecek CO2 miktarı ihtimaline karşı akvaryum testleri arasında bulunan seramik CO2 pH kontrol testi, LED ekranı aracılığıyla sudaki pH değerini düzenli olarak ölçüyor ve gerektiği yerde suya müdahale etmenize fırsat tanıyor. Bu akvaryum testleri ile sudaki pH değeri sürekli olarak gözlemlenebiliyor ve balıklarınızın sağlığı kontrolünüzde oluyor.

Akvaryum Silikat Testi ve Akvaryum Nitrit Testi ile Temiz Ortam

Akvaryum testleri arasında bulunan bir ölçüm de sudaki silikat seviyesini ölçmeye yönelik uygulanan akvaryum silikat testi oluyor. Tatlı sudaki ve deniz suyundaki silikat seviyesini kontrol altında tutmak amacıyla uygulanan akvaryum testleri arasında yer alan akvaryum silikat testi, akvaryumdaki toplam silikat miktarını ölçüyor. Çıkan sonuç, belirli bir rengi gösteriyor ve renk skalasına bakılarak değerlendirme yapılabiliyor. Bu akvaryum testleri, diyatom adı verilen tatlı ve tuzlu sularda yaşayan kabuklu, hareketli, mikroskobik tek hücreli türlerin (alg, yosun) büyüyüp gelişmesini destekliyor ve bu tek hücreli canlılarla beraber balıkların da sağlığını olumlu etkiliyor.

Akvaryum testleri arasında bulunan bir diğer ölçüm, akvaryum nitrit testi oluyor. Nitrit, akvaryum içinde balıkların ve diğer canlıların neden olduğu kirlilikten kaynaklanıyor ve bu kirliliğin temizlenmesi, su canlıları için hayati önem taşıyor. Nitrit maddesi, bakteriler aracılığıyla nitrata dönüşebildiği için akvaryum testleri, akvaryum nitrit testi ve nitrat testi olmak üzere iki şekilde yapılabiliyor. Yosunlaşmasının artmasına neden olan yüksek orandaki nitrit, akvaryum testleri ile ölçülebiliyor ve gerekli olduğu durumda su değişikliği ve dip temizliği yapılarak ortadan kaldırılması gerekiyor.

Akvaryum Tuz Ölçer ile Suyun Kontrolü Elinizde

Akvaryumlar, tatlı su balıkları ve su canlılarına ev sahipliği yaptığı gibi doğal ortamları tuzlu su olan farklı tür canlılar için de kullanılıyor. Deniz akvaryumu olarak anılan bu akvaryumculukta canlıların ihtiyaçlarını doğru belirleyebilmek için akvaryum testleri yapılıyor. Deniz akvaryumculuğunda yapılan en önemli akvaryum testleri arasında akvaryum tuz ölçer yer alıyor. Suyun tuzluluk oranını ölçmeyi amaçlayan bu akvaryum testleri ile akvaryum suyu tuzunun, olması gereken tuz miktarından ne kadar yüksek ya da alçak olduğu görülüyor. Akvaryum testleri için akvaryum tuz ölçer haznesi içine akvaryumdan alınan su konuluyor. Bu su, hazne içindeki ibre kap içinde yükseliyor ve yükselme hangi ibrenin hizasında duruyorsa o ibrenin gösterdiği rakam, sudaki tuzluluk oranı oluyor.

Beslediğiniz canlı türlerine göre uygulamasını yapmanız gereken akvaryum testleri, tüm ürün özellikleriyle Trendyol’un akvaryum ürünleri kategorisinden ayrıntılı incelenebiliyor. Akvaryumunuzdaki su canlılarının ve bitkilerin sağlıklı kalabilmeleri için akvaryum testlerini düzenli olarak yapmak, sorumluluklarınızın başında geliyor.