"

Altın Set ve Takım

" araması için 131 sonuç listeleniyor

Altın Set ve Takım

Binlerce yıldır en özel takı modellerini süsleyen altının modası neredeyse hiç geçmez ve her zaman değerini korur. Pasa, kararmaya ve korozyona karşı dayanıklıdır. Altın, çok güçlü olmasına rağmen aynı zamanda tüm değerli metallerin en işlenebilir olanıdır. Uzun ömürlü olması, asla kararmaması ve kendine özgü parlaklığının dışında altın takılar, yatırım amacına da hizmet eder. En şık altın set modelleri için set ve takım kategorisini inceleyebilirsiniz. Günlük olarak ya da özel günlerde takabileceğiniz klasikten modern stile kadar en güzel altın takılara avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Altın Set Fiyatları

Altın set modelleri ve fiyatları, markadan markaya değişiklik gösterir. Fiyatlar genellikle kullanılan altının ayarına, piyasa değerine, her bir parçanın işçilik ve tasarım seviyesine bağlıdır. Altının ayarı, saf altın yüzdesini tanımlamak için kullanılan bir sistemdir. Saf altın, çok yumuşak olduğundan ve günlük kullanım için pratik olmadığından daha dayanıklı hale gelmesi için bazı metallerle karıştırılır. Altının rengine ve dayanıklılık seviyesine göre altın alaşımına eklenebilecek metaller oldukça çeşitlidir. Örneğin, beyaz altın set modellerinde altın alaşımında paladyum veya nikel kullanılır. Kırmızı altın takım modellerinde ise alaşımlara bakır eklenir. 

Altın set takımı fiyatları, altın ayarı yükseldikçe artar. 24 ayar saf altındır ve en pahalı altın set çeşitleri 24 ayardır. 18 ayar altın %75, 14 ayar altın %58.3, 12 ayar altın %50, 10 ayar altın ise %41.7 oranında saf altın içerir.  Bu nedenle 14 ayar altın set fiyatları, 18 ve üstü ayarlara kıyasla daha düşüktür. 10 ayar altın, bir takının "altın" olarak nitelendirilebileceği minimum ayardır. Bu ayardan sonraki alaşımlar ise altın kaplama olarak değerlendirilir. 

Altın Set Modelleri

Altın set takımı, modelden modele değişmekle birlikte genellikle yüzük, küpe, kolye ve bileklikten oluşur. Mini setlerde çoğunlukla küpe-kolye, bileklik-kolye gibi takılar yer alır. Altın set çeşitleri genellikle 24 ayarın altındaki alaşımlarla yapılır. 24 ayar altından yapılmış takılar çok hassastır. Bu nedenle özel günlerde kullanılmaları tavsiye edilir.

Günlük kullanılan setler için 24 ayardan daha düşük, 18 ve 22 ayar altın set gibi modellerin seçilmesi önerilir. Katı altın, kopmalara ve darbelere karşı daha dayanıklıdır. Bu yüzden her gün takmayı planladığınız takılarınız için daha düşük altın ayarı daha iyi bir seçimdir. 18 ayarın altındaki set modellerinde, nikel oranı kademeli olarak artar. Nikel veya diğer metallere karşı alerjiniz varsa 18 ayar veya 22 ayar altın takılar gibi altın oranı yüksek, nikel oranı düşük takıları tercih etmeniz önerilir. Ötre yandan beyaz altın set modellerinde, altına beyaz rengini vermek için nikel ya da paladyum kullanılır. Nikel alerjiniz varsa daha yüksek ayarda bir takı seçmek yerine, paladyum( platin) alaşımlı altınları tercih edebilirsiniz. Platin, nikelden daha pahalı ancak altından daha ucuzdur. Ayrıca nikele kıyasla alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı daha düşüktür.

Tasarım açısından bakıldığında klasikten moderne hemen hemen her tarz için bir altın set bulunabilir. Altının kolay işlenebilir oluşu nedeniyle altın setlerde kullanılan desen çeşitliliği neredeyse sonsuzdur. Altın set satın alırken günlük kullanım için minimal hatlara sahip ve sade tasarımları tercih edebilirsiniz. Çok fazla detay içeren tasarımlar, günlük kullanım sırasında daha fazla darbeye maruz kalır. Kıyafetlere takılma ve kopma riski daha yüksek olduğundan her gün kullanacağınız takılarda daha sade hatları benimseyebilirsiniz. Özel günler ya da abiye kıyafetlerle giymek için pırlanta, zümrüt ve yeşim gibi değerli taşlarla işlenmiş modelleri tercih edebilirsiniz. En şık altın set modelleri, ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da!

Yukarı Çık