Alyans

Alyanslar, çiftlerin sonsuza dek sürecek sevgisini ve bağlığını sembolize ettiğinden, doğru yüzüğün seçilmesi çok önemlidir. Hem kullanılan materyal hem de model açısından alyansların, çiftlerin uzun vadeli beklentilerini karşılaması gerekir. Gümüş alyanslardan çelik alyans modellerine kadar aradığınız alyans modelini yüzük kategorisinde inceleyebilirsiniz. En iyi alyans markaları tarafından üretilmiş alyansları, Trendyol ayrıcalığıyla sunulan avantajlı fiyatlarla anında satın alabilirsiniz.

Alyans Modelleri

Yüzlerce tasarım arasından doğru alyansı seçmek her zaman çok kolay olmayabilir. Sayısız seçenek arasında bocalamak ya da vakit kaybetmek yerine aşağıdaki adımları izleyerek seçenekleri daraltabilirsiniz.

Bütçenizi belirleyin: Alyans seçme sürecini kolaylaştırmak için yapılacak ilk şey bütçe oluşturmaktır. Geniş bir aralıkta sunulan alyans fiyatları için bütçenizi belirleyerek neredeyse sonsuz sayıdaki alyans seçeneğini sınırlandırabilirsiniz.

Yüzük ölçüsünü alın: Seçtiğiniz alyansın doğru boyutta olması, fazla maliyetten kaçınmanızı ve tadilatla zaman kaybı yaşamamanızı sağlar. Alyans ölçüsü almanın en kolay yolu, kuyumcuya giderek halihazırda kullanılan bir yüzüğün numarasını öğrenmek ya da parmak numarasını ölçtürmektir.

Modele karar verin: Alyanslar bir ömür boyu beraberlikle özdeşleştirilen takılardır. Alyans modelleri arasından seçim yaparken kendi tarzınıza ve tercihlerinize uyan bir yüzük seçmeli, ancak seçtiğiniz modelden uzun yıllar boyunca sıkılmayacağınızdan emin olmalısınız.

Alyans modeli seçerken yüzük bandına karar vererek süreci oldukça kolaylaştırabilirsiniz. Alyanslarda kullanılan en yaygın metaller; sarı altın, gül altın, beyaz altın, platin ve gümüştür. Her metalin avantaj ve dezavantajları vardır. Örneğin, platin alyans modelleri son derece dayanıklıdır ve uzun süre dayanır. Ancak altın alyans modellerine kıyasla daha çabuk donuklaşır ve bir zamanlar sahip olduğu parlaklığı geri getirmek daha zordur. Gümüş alyans modelleri çiftlere ekonomik bir seçenek sunar. Bununla birlikte gümüşün zaman içinde kararması kaçınılmazdır.

Öte yandan altın, platinden daha parlaktır ve yumuşak bir metal olduğu için alyansın orijinal parlaklığını geri kazandırmak için parlatması ve cilalaması daha kolaydır. Altının platine göre dezavantajı zayıflığıdır. Yumuşak bir metal olduğundan altın daha hızlı yıpranır. Sürekli takılan altın alyans modelleri yaklaşık 15 ila 20 yıl sonra oldukça incelir ve yenilenmesi gerekebilir.

Pırlanta Alyans Modelleri

Alyans için en zarif ve gösterişli değerli taş pırlantadır. Pırlantadan yapılmış taşlı alyans seçerken “4 C’’ olarak tabir edilen kesim, renk, netlik ( berraklık) ve karat ağırlığına göre seçim yapabilirsiniz. Bu faktörlerin dördü de pırlantanın kalitesini ve maliyetini belirler.

Kesim: Pırlantanın şeklini değil, taşın açılarını ve oranlarını ifade eder. İyi kesilmiş bir pırlanta, ışığı bir fasetten diğerine yansıtır. Böylece mükemmel ışıltısı ortaya çıkarılmış olur. Bu nedenle pırlanta alırken kesim en önemli kriterdir. Mükemmel bir renge, netliğe ve karata sahip olsanız bile kesim doğru değilse, elmas göz alıcı bir parlaklığa sahip olmayacaktır.

Renk: Pırlantalar çeşitli renklerde gelir. Pırlanta rengi, D (renksiz) ile Z (açık sarı) arasında değişen bir ölçekte derecelendirilir. Gerçekte renksiz elmaslar en nadir ve en pahalı olanlardır. Beyaz renkli pırlantalar ise en popüler seçeneklerdir. Bununla birlikte pırlanta rengi tamamen tercihlerle ilgilidir.

Netlik: Pırlantanın ne kadar az kusuru varsa o kadar berrak olur. Daha berrak pırlantalar, daha pahalıdır. Berraklığın yüksek seviyede olması, diğer mineraller ya da gözle görülmeyecek küçük kırıkların az olması anlamına gelir. Renk gibi, netlik ya da berraklık da bir ölçekte ölçülür. SI1 ve SI2 derecelerinde hafif kusurlar bulunur ancak bu kusurları çıplak gözle göremezsiniz. Bu aralıkta bir pırlanta alyans bulmaya çalışabilirsiniz.

Karat: Karat, bir pırlantanın ağırlığına karşılık gelir. Taş ne kadar ağırsa o kadar pahalıdır. Bununla birlikte doğru şekillendirme ve montaj sayesinde bir pırlantanın, karat ağırlığından daha büyük görünmesi sağlanabilir.

Pırlantanın şekli tercih meselesidir. Yuvarlak kesim, klasik ve zamansız pırlanta şeklidir. Prenses kesim kare kesimi ile en popüler alyans ve nişan yüzüklerinden biridir. Yuvarlak ve prenses kesim dışında başlıca kesim türleri armut, oval ve kalptir.

Yukarı Çık