"

Ayakkabı Bakım

" araması için 932 sonuç listeleniyor
FELESShow Beyaz Ayakkabı Boyası
(160)
49,90 TL
14 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Ayakkabı Bakım

Kombini tamamlayan en önemli parçalardan biri olan ayakkabılar, şık bir görünüm için temiz ve bakımlı olmalıdır. Ayakkabıların iyi görünmesinin sırrı ise yeni olmasında değil, düzenli bakım yapılmasından geçer. İster deri ister suni deri olsun giyildikten bir süre sonra eskiyen ve daha bir yılını doldurmadan şık görünümü kaybeden ayakkabılar, görünümünüzü olumsuz etkiler. Ayakkabıların şık ve bakımlı görünmesi için doğru ayakkabı bakımı malzemeleri ile bakım yapmak gerekir.

Ayakkabı Bakımı için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Ayakkabı bakım malzemeleri ile bakım yapmak için ayakkabının ne tür malzemeden üretildiğini bilmek gerekir. Orjinal deri için farklı bakım malzemeleri, suni deri ayakkabılar için farklı malzemeler ve süet ayakkabılar için farklı bakım malzemeleri kullanılmalıdır. Özellikle deri ayakkabı bakımı için üretilen nubuk sprey boyalar, su itici sprey, deri ayakkabı boyası, kapatıcı ayakkabı boyası veya ayakkabı bakımı için kremi gibi ürünler bulunur.

Nubuk bakım spreyler, ayakkabıyı yenileyip koruma sağlarken derinin nefes almasını engellemez ve ayakkabının kullanım ömrünü arttırır. Ayakkabının rengini canlandıran renksiz bakım spreyleri, ayakkabı yüzeyini temizler ve güçlendirir. Renkli ayakkabı bakımı spreyleri ise siyah, kahverengi gibi birçok seçeneğe sahiptir ve ayakkabıyı boyarken aynı zamanda ayakkabı bakımı yapmaya da imkân verir. Yenileyici ve koruyucu spreyler ise düzenli temizlik için kullanılması gereken ayakkabı bakım ürünleri arasında yer alır.

Su geçirmez sprey çeşitleri; süet, nubuk ve deri ayakkabıları yağmur ve kar suyuna karşı korurken aynı zamanda ayakkabı yüzeyinde leke oluşmasını da önler. Su itici spreyler arasında tekstil ayakkabı bakımı için üretilen ürünler, suni deri ürünlerde de kullanılabildiği için daha geniş kapsamlı bir kullanım sunar. Deri ayakkabılar için üretilen ayakkabı bakımı boyaları ise farklı renk seçenekleri ile bulunabildiği gibi, kapatıcı boyalara da erişilebilir. Kapatıcı boyalar, sıradan boyalardan farklı olarak rengi yenilemenin yanı sıra yıpranan yüzeyi doldurarak kapatır ve yüzeyi onarır. Deri ayakkabı bakımı için tamir malzemesi olarak kullanılan kapatıcı boyaları, indirimli fiyatlar ile alabilirsiniz.

Deri ayakkabıların yanı sıra her ayakkabı modelinde kullanabileceğiniz standart ayakkabı bakımı malzemeleri arasında ayakkabı kalıbı, ayakkabı temizleme süngeri, ayakkabı tabanı veya cilası gibi farklı ürünler yer alır. Ayakkabı kalıpları; deri, tekstil, suni deri gibi her türlü ayakkabı modelinde kullanılabilir. Plastikten veya ahşaptan üretilen kalıplar, ayakkabınızın şeklini korumaya yardımcı olur ve uzun süre giyilmeyen ayakkabıların biçiminin bozulmasını engeller. Günlük kullanılan ayakkabıların veya uzun süre kullanılmayacak olan ayakkabıların kırışmasını önler. Genellikle ayakkabı numaralarına göre değişen kalıpları indirimli fiyatlar ile bulabilirsiniz.

Orijinal deri ayakkabılarda kullanılması tavsiye edilmeyen parlatma süngerleri ise suni deri ayakkabıların toz ve kirden arınmasını sağlarken ayakkabının parlak ve bakımlı görünmesine imkân verir. Parlatma süngerlerinin yanı sıra tozları silmek için ayakkabı fırçaları, temizleme süngerleri de ayakkabı bakımı için önemlidir. Sağlık açısında dönem dönem değiştirilen ayakkabı tabanlıklarını ise indirimli fiyatlar ile inceleyebilirsiniz. Tabanlıklarının yanında ortopedik taban veya topuk tutucu gibi yardımcı ayakkabı bakımı ürünleri ile ayakkabılarınızı daha rahat bir şekilde kullanabilir, ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ayakkabı bakımı ayakkabının üretildiği malzemeye göre değişir. Özellikle parlak bir görünüme sahip olan rugan ayakkabılar, kısa sürede güzelliğini kaybedeceği için düzenli bir şekilde temizlenmeli ve ayakkabı bakımı yapılmalıdır. Rugan ayakkabı bakımı yapılırken ayakkabıda oluşan kırılma çizgileri için deri ayakkabılara özel üretilen ayakkabı bakımı kremlerini tercih edebilirsiniz. Kırılmaların görünümünü azaltacak olan kremlerle birlikte ayakkabı bakımı için spreyleri kullanarak bakımını tamamlayabilirsiniz. Süet ayakkabı bakımı için ise lekelere karşı özel üretilen ayakkabı bakımı fırçası ile lekeleri temizleyebilirsiniz. Temizlemenin ardından su geçirmez sprey ile ayakkabılarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Ayakkabı yüzeyinde oluşan çiziklerden süet ayakkabı bakımı silgisi kullanarak kurtulabilirsiniz. Süet ayakkabılarda renk açılması durumunda veya kalıcı lekeler oluşması halinde ise özel üretilen ayakkabı bakımı boyaları işinizi görecektir.

Suni deri ayakkabı çeşitlerinde ise parlatıcı ayakkabı bakımı süngerleri işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Lekeleri ve tozları temizlerken ayakkabı bakımı yapan parlatıcı süngerlerin yanında ayakkabı bakımı spreyleri ayakkabınızı korumaya yardımcı olacaktır. Özellikle kısa sürede yıpranmaların önüne geçecek olan spreyler ile düzenli ayakkabı bakımı yapmak ayakkabı ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Suni ayakkabı bakımı ardından ayakkabıları boyayabilirsiniz. Ayakkabıyı boyamak hem ayakkabının rengini korumayı hem de ayakkabınızın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Yaz aylarının favorisi kumaş ayakkabı bakımı ise daha farklıdır. Çünkü kumaş ayakkabılar kolay tozlanıp lekelenir. Tozları temizlemek için herhangi bir ayakkabı bakımı fırçası kullanabilirsiniz. Kumaş ayakkabılarınızın kolay lekelenmemesi için su geçirmez spreyleri kullanmak uygun olacaktır.

İhtiyacınıza en uygun ayakkabı bakım ürünlerine Trendyol ev ve temizlik gereçleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.