"

Aydınlatıcı

" araması için 533 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Makyajda Yüz Güzelliğinizin Anahtarı: Aydınlatıcı

Highlighter bir makyajın tamamlayıcı ve güzelleştirici son dokunuşunu yapan makyaj malzemesi olarak karşınıza çıkıyor. Yüzün T bölgesini ve elmacık kemiklerini aydınlatmak, parlatmak gibi görevleri üstleniyor. Highlighter ya da diğer bir ismiyle aydınlatıcı, özellikle son dönemlerde makyajın ve kozmetik sektörünün olmazsa olmaz maddeleri arasında yer alıyor. Aydınlatma işlemi yüzü daha canlı ve taze; makyajı ise daha etkili kılıyor.

Highlighter ürünlerinin likit, stick, toz (pudra) gibi farklı çeşitleri bulunuyor. Farklı yapılara sahip ürün çeşitleri arasından cilt tipine ve kullanılan diğer makyaj malzemesi çeşitlerine en uygununun tercih edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde highlighter yüzde beklenen etkiyi oluşturmayacağı gibi daha yağlı bir cilt görüntüsü çizebiliyor. Bu durumun önüne geçmek için cilt tipine-tonuna uygun highlighteri doğru seçmek ve uygulamak gerekiyor.

Highlighter Çeşitleri

Pudra highlighterler rahat uygulanabilirliği ile birçok kadın için vazgeçilmez seçenek olabiliyor. Bunun yanı sıra pudra formundaki ürünlerin likit ve stick'lere nazaran daha az yoğunlukta olması günlük hayatta da kullanılmalarını sağlıyor. Toz aydınlatıcılar günlük makyaja bile ayak uydurarak makyajınızı tamamlıyor. Pudra highlighter, içeriğinde taşıdıkları fotokromik teknolojiyle cilde parlaklık ve ışık sağlıyor. Ayrıca ipeksi ve görünmez yapısıyla pürüzsüzlük de sunuyor. Özellikle toz aydınlatıcı da highlighter'ı daha rahat ve doğru uygulamak için aydınlatıcı fırçaları kullanmak gerekiyor.

Stick ve likit formdaki aydınlatıcılar en kalıcı aydınlatıcılar olarak karşımıza çıkıyor. Toz veya kompakt formdakiler kolayca uçup gidebilirken sıvı formdakiler tenle birleşerek kalıcılıklarını koruyor. Yansıma ve ışıltıyı da oldukça güzel taşıyor. Ancak özellikle likit highlighter'lar ışıltıyı olduğu gibi tene aktardıklarından ciltte nemli ıslak bir görüntü oluşturuyor. Bu sebeple özel gün veya gece makyajlarında tercih edilmesi en doğru seçenek oluyor. Sıvı ürünü kullanırken bir damla akıtmanız yeterli geliyor. Ürünü parmağınızla dağıtabileceğiniz gibi sünger ya da fırçayla da dağıtabilirsiniz. Ayrıca ışıltı yoğunluğunu azaltmak için aydınlatıcınızı BB krem ile karıştırarak uygulayabilirsiniz. Böylece yoğun formdaki sıvı ürünü günlük makyajınızda da kullanabilirsiniz.

Highlighter Nasıl Uygulanır?

Highlighter uygulamasından önce cilt için doğru highlighter seçiminin çok önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Aydınlatıcıların farklı formları olduğu gibi farklı tonları da bulunuyor. Cilt rengi için en iyisini seçmek makyajda önemli bir rol oynuyor: Esmer, bronz veya buğday tenlilerin koyu tonlardaki ürünleri tercih etmedi uygun olurken açık tenlilerde ise pembe tonlarının kullanılması gerekiyor. Altın ve pembe tonları en çok tercih edilenler olup her cilt tipine uyum sağlayabiliyor. Highlighter'ın diğer makyaj malzemeleri ile uyumu da oldukça önem taşıyor.

Highlighter'ı makyajınız bittikten sonra en son adım olarak uygulamanız en doğru yöntem oluyor. Hangi yapıda olursa olsun highlighter'ınızı fırçanıza ya da süngerinize alın ve elmacık kemiklerinize, T bölgenize yaymaya başlayın. Kaşlarınızın üzerinden ve şakaklarınızın biraz üstünden başlayarak sürdürdüğünüz uygulamada burun çizginize uygulama yapmayı ihmal etmeyin. İsteğe göre dudak üstüne, çene altına, göz pınarlarına, kaş altına da uygulama yapabilirsiniz. Dudak üstüne uygulanan aydınlatıcı dudakları daha dolgun ve canlı gösteriyor. Kaşınızın altına uyguladığınız aydınlatıcı ise kaşlarınızı daha belirgin ve kalkık kılma özelliği gösteriyor.. Uygulama işlemi bittikten sonra aydınlatıcınızı düzgün şekilde dağıttığınızdan emin olun. Aksi takdirde parlak ve canlı bir görüntü yerine yağlı bir cilt görüntüsü elde edebilirsiniz. Highlighter'ı ayrıca makyajsız cildin üzerine de uygulayarak cildinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Dünyaca ünlü kozmetik markalarının farklı form ve tondaki highlighter çeşitlerini Trendyol'da inceleyebilir, cilt tipinize ve renginize en uygun aydınlatıcıyı makyajınıza yeni bir boyut kazandırmak için hemen şimdi satın alabilirsiniz.