"

balık tavası

" araması için 1022 sonuç listeleniyor

Balık Tavası

Balık Tavası ile Lezzetinizi Taçlandırın

Balık tavası kapaklı ya da çift taraflı olarak balık, börek, gözleme gibi çevirerek pişirilen yemeklerde kullanımda kolaylık sağlaması amacıyla üretilen tava modelleridir. Her ne kadar ebat olarak büyük olsa da tencere değil, tava grubuna girer. Bunun en önemli nedeni balık tavalarının derinliğinin az, ebadının fazla olmasıdır. Bu bakımdan, özel kullanımlara giren mutfak eşyalarıdır. Balık tavası, balıkların en sağlıklı koşullarda pişmesine olanak sağlar. Bu tava çeşitleri ile balıklar, az yağda ama eşit sıcaklıkta pişer. Böylece hem yağda pişmiş olmasının tadı geçer hem de az yağda pişirilmiş olduğu için kalori değeri düşük, lezzeti yüksek bir yemek elde edilir. Balık pişirme tavası ayrıca, hızlı pişirme olanağı sağlar. Balıklar, yağlarını salmadan ve eşit ısı ile döndürülme sistemiyle piştikleri için, hızlıca hazır olur. Üstelik bu tavalarda çatal, maşa gibi çevirme aletlerine ihtiyaç olmadığı için küçük balıklarda dağılma söz konusu olmaz. Bütünlüğünü koruyan balık, tüm besin değerini de koruyabilir. Tüm bu özellikler yanında balık tavası yalnızca balık pişirimi için kullanılmaz. Balık gözleme tavası şeklinde birbirine benzer teknikle pişen yemekler için de kullanılır. Gözleme ya da tava böreği, balık gibi dağılmadan pişmesi gereken bir üründür, bu bakımdan pek çok kişi bu hamur işleri için çift taraflı balık tavası kullanmaktadır. İyi bir balık tavasında olması gereken özellikler vardır. Bu özellikler tavanın ömrünü, kullanım durumunu etkilediği için önemlidir. Elbette, pek çok tava için kişilerin kullanım amacı önemlidir. Bu bakımdan, kullanım amacına, çeşitliliğine göre, alınması önerilen balık tavası modelleri bulunmaktadır.

Balık Tavası Kullanım Önerileri

Balık tavasında olması gereken özellikler balık tavasının hangi amaçla kullanılacağına göre değişmektedir. Bu bakımdan öncelikle balık tavası nasıl kullanılır bilinmesi gerekir. Balık tavası genelde sardalya, barbun, hamsi gibi küçük balıklarda kullanılmaktadır. Büyük balıklarda ise kızartma ya da buğulama işlemi eğer balık fileto halindeyse yapılmaktadır. Kullanılacak balık tavaya, aralarında boşluk kalmayacak şekilde dizilir. Bu dizilimde, her balığın tek kat olması gerekir, iki balığın üst üste konması tavsiye edilmez. Balıklar, dizildikten sonra eğer tava ikiz balık tavası ise tavanın üst kısmına çok az yağ gezdirilir. Ocak, en yüksek seviyede açılır ve balıkların üstü diğer balık tava ile kapatılır. Balık cinsine göre, 3 – 5 dakika arasında çevirerek pişirilir. Balık eğer küçük cins ise 10 -13 dakika içinde pişecektir. Bu şekildeki balık tavası kullanımı gözleme ve börek için de geçerlidir. Balık tavası, kapaklı ya da kapaksız modeller olarak ayrılır. Kapaklı olan balık tavalarında, tava ebatında kapak bulunur. Kapaklı balık tavasını kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Balık buğulama tavası olarak da bilinen bu tavalarda, balık dizilmeden önce tabanın biraz yağlanması gerekir. Bu yağlama işlemi, çok az bir yağın peçete yardımıyla dağılması şeklinde olmalıdır. Fazla yağ koymak balık tavasını çevirirken sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. Ayrıca, pişme esnasında balık da yağını saldığı için tavadaki yağ miktarında zaten sürekli bir artış olacaktır. Tüm bu püf noktalara dikkat edilerek balıklar, yağlı tavaya, aralarında boşluk kalmadan dizilir. Bu dizme işlemi, ne kadar sıkı olursa, balık tavasının çevrilmesi o kadar kolay olacaktır. Eğer balıklar arasında boşluk olursa, balıklar çevrilirken dağılabilir. Sıkıca dizilen balıklardan sonra ocağın altı açılır. Balıkların tavada kalan kısımları, dağılmayacak hale gelmelidir. Bunun için balıkların altlarının pişmesi beklenmelidir. Balıklar, 6 -7 dakika içinde toparlanır, ardından tava ocaktan alınır. Üzerinde kapak olan balık tavası, balıklar kapağa gelecek şekilde döndürülür ve balık tavası kapağı içinde balıkların pişmiş yönü görünür. Kapakta kalan balıkların, pişmeyen tarafları balık tavasına aktarılır. Pişirme işlemi balığın diğer tarafında devam ettirilir. Bu ters düz etmez işleminin bir kere yapılması yeterlidir.

Balık Tavasının Kullanım Alanları

Balık tavası modelleri kullanım amaçlarına göre çeşitlenmiş ve pratik bir ürün olması nedeniyle balık tavasının kullanım alanları günden güne artmıştır. Ama elbette öncelikle bu tavanın ilk kullanım amacı olan balık kızartma ya da buğulamaya göre balık tavası tavsiye edilmelidir. Balık tavası için en önemli konulardan birisi ebattır. Balık tavası boyutları, balık tavası eğer yuvarlak ise çapa göre belirlenir. 32 cm balık tavası ortalama bir balık tavasıdır. İki ya da üç kişinin ortalama yiyecek miktarını karşılar. Daha büyük balık tavası için 36 cm balık tavası önerilir. İki santim, pek çok zaman bir şey ifade etmese de çapa göre hesap edildiğinde, önemli bir rakamdır. Bu ebattaki kapaklı balık tavalarında, büyük balıklardan çipura, levrek gibi cinsler tek seferde pişebilir. Balık tavası 40 cm de olabilir. 40 cm balık tavası, en büyük boy balık tavası olarak bilinir ve tek seferde 4 – 5 porsiyondan fazla pişirim yapılır. Elbette ki balık tavası ne kadar büyürse pişirim süresi de o kadar uzar. Ocak ne kadar güçlü olursa olsun, ebat, pişirim süresini ilk elden etkiler. Balık tavalarında sadece balık pişirimi yapılmaz. İsteğe göre börek, omlet de pişirilir. Balık olarak da genelde hamsi için balık tavası kullanılır. Balık tavasında, hazır yufkadan yapılan nefis börek pişirimi için bazı püf noktalar bilinmelidir. Balık tavasında börek pişirirken tavanın kapaklı mı çiftli balık tavası mı olduğu önemlidir. Bunun nedeni böreğin pişerken balık gibi tek seferde pişmemesidir. Balık yapılırken balıkların tek bir sefer dönmesi balığın pişmesinde yeterlidir ama böreğin içinin pişmesi için en az üç kez tavanın döndürülmesi gerekir. Hamsi balık tavaları ısının kolay iletilmesi amacıyla incedir. Eğer böyle bir tavada börek pişirilecekse, böreğin sık sık döndürülmesi gerekir ki ısı iletimi yüzünden bir kısımda yanma olmasın. Granit balık tavası, diğer balık tavalarında göre daha kalındır, ayrıca yanma ya da yapışmaz olmaz. Bu bakımdan, bu tür tavada pişen börekler, daha az döndürülebilir. Ağır ağır pişirim olacağı için böreğin içinin çiğ kalma riski yoktur. Balık tavasında, omlet kolaylıkla yapılır. Sütlü ve kabaran omletlerde, kapaklı ya da kapaksız balık tavası arasında önemli fark yoktur. Sonuçta omlet, kapak kapatıldığında kendi buharı ile pişebilen bir yiyecektir. Omlet için en önemli nokta tavanın malzemesine göre yağ kullanılmasıdır. Granit balık tavaları yapışmaz özellikte olduğu için yumurtayı toparlayacak kadar küçük miktarda yağ, pişirim için yeterlidir. Seramik balık tava için de aynı durum geçerlidir. Ama çelik balık tavası için omletin yapışma riski vardır. Kontrollü pişirim önerilir ve pişirim öncesi tavanın her tarafı mutlaka yağlanmalıdır. Ayrıca, yumurtanın tam pişmediği düşünülürse tava döndürülmelidir.

Balık Tavası Çeşitleri ve Özellikleri

Balık tavası çeşitleri arasında kapaklı ve çift tavalar olduğu gibi tavanın yapıldığı malzemeye göre de bir ayrım bulunur. Eskiye nazaran, mutfak malzemesindeki ham maddeler çeşitlendiği için bu durum tavalar için de geçerlidir. Tavalar, bakır ve demirden yapıldığı gibi, artık teflon, alüminyum gibi malzemelerden de yapılmaktadır. Tavanın yapıldığı malzeme, pişirim süresini, kullanım durumunu, pişirim yapılacak ürünün çeşidini etkiler. Balık tavaları için bu durum farklı değildir. Granit balık tavası, balık tavası fiyatı konusunda en geniş yelpazeye sahip tava çeşididir. Aynı durum granit balık tavası çift taraflı olan modeller için de geçerlidir. Bu durumun en önemli nedeni granit malzemesidir. Granit, bir madendir. Tavalar, granit ya da granit kaplama şeklinde üretilmektedir. Granit kaplama, çelik ya da alüminyum malzemenin üzerine birkaç santim granit madeni kaplaması yapılarak üretilir. Granit tavalar ise, tamamen granit madeninden üretilir. Granit tavalar, granit kaplamaya göre çok daha ağırdır. Hatta granit balık tavasının ağırlığı döküm balık tavası kadardır. Bu farklar nedeniyle granit balık tavası fiyatları birbirinden farklıdır. Granit balık tavaları, sağlıklı tavalardır. Direkt maddenin kendisi olduğu için zarar görmesi oldukça uzun zaman alır. Granit balık tavası, yanmaz ve yapışmaz özelliğe sahip olduğu için sadece balığın kendi yağı ile pişirim mümkünüdür. Ayrıca bu balık tavası modeli, kalın olduğu için ısıyı balığa dengeli bir biçimde iletir. Bu da ağır ama aynı zamanda sulu, lezzetli bir pişirme işlemine izin verir. Çelik balık tavası, mutfaklardaki en eski malzeme olan çelikten yapılmıştır. Çelik, ince bir malzemedir. Bu bakımdan çelik bakır tavası, ısıyı hızlıca iletir. Bu hızlı bir pişirme işlemi için en temel şeydir. Çelik balık tavaları hassas tavalar değildir. Çizilme durumunda, sağlığa zarar vermez. Uzun ömürlüdür. Çelik tavada, börek, omlet ya da balık, her ne pişirilirse pişirilsin, yağlama mutlaka yapılmalıdır. Isıyı iletmesi çok hızlı olduğu için de ocaktan indirildikten sonra yıkanmadan soğuması beklenmelidir. Bakır balık tavası, bakır madeninden yapılır. Bu tavaların dışı bakır, içi kalaydır. Bakır balık tavası denildiğinde akla ilk gelen özellik pişirmenin dengeli yapılmasıdır. Bakır, ısıyı en hızlı ileten maddedir ve bakır ısıyı iletirken tavanın içindeki kalay, ısıyı eşit derecede ve uzun sürede içeride tutar. Böyle bir ısı dağılımında, tava içindeki ürün, et ya da hamur işi olsun, eşit derecede ısıya maruz kalarak aynı anda pişer. Ayrıca ısı, içeride uzun süre tutulduğu için bakır balık tavası, yemeği uzun süre sıcak tutar. Ocak üstünde, altı kapalı olarak kalan bakır balık tavası, balığı kurutmadan sıcak tuttuğu gibi, ocak açıldığında da çok kısa süre sonra pişirime devam edebilir.

Balık Tavası Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Balık tavası önerisi için pek çok etken bulunur. Ebat, kullanılan malzeme, kullanım amacı gibi. Balık tavası modelleri de bu etkenlere göre çeşitlendirildiği için istenilen tava modelini bulmak için bu etkenlere mutlaka dikkat edilmelidir. Balık tavası çeşitleri arasında 32 cm’den 40 cm’e kadar ebat bulunur. Eğer iki kişilik bir kullanım ise, küçük balık tavası 30 cm tercih edilebilir. İki kişiden fazla öğünün tek seferde pişirilmesi isteniyorsa 36 – 40 cm arası balık tavalarına bakılmalıdır. Hızlı pişirme ve ağır pişirme balık tavası seçimini etkiler. Eğer pişirme süresinin en kısa sürede olması isteniyorsa ince balık tavaları tercih edilebilir. Alüminyum balık tavası ya da çelik balık tavası bu tanıma en uygun balık tavası modelleridir. Bunun yanında, ağır ama dengeli bir pişirim için döküm balık tavası ya da granit balık tavası tercih edilebilir. Bu tavalar, gerçek madenlerin işlenmesi ile yapıldığı için aynı zamanda ağır tavalardır. Bu tavalar bir de mıknatıslı balık tavası şeklinde modellendiğinde ağırlığı artmaktadır. Balık tavası modellerinde, elektrikli balık tavası seçeneği bulunmaktadır. Bu balık tavaları ikili balık tavası şeklinde olduğu gibi kapaklı şekilde de olmaktadır. İkili balık tavası modelinde, balık tavasının üst ve alt tarafında ızgara bulunur. Pişirme işlemi iki yönden yapılır. Kapaklı modellerde ise ısı alttan ve dengeli şekilde verilir; üst taraf yemeğin buharı ile pişer. Buğulama yönteminin en kolay şekilde yapıldığı balık tavası modelidir. Silikonlu balık tavası, balık tavasının kenarlarının silikon ile sağlamlaştırılmış halidir. Silikonlu balık tavası, ikili balık tavası modelinde bulunur. Bu modelde mıknatıs da bulunabilir. Mıknatıslı ve silikonlu balık tavalarının en önemli artısı tava çevrilirken tavalar arasındaki mesafenin açılmamasıdır. Silikon sayesinde balık tavası içindeki yağ, etrafa sıçramaz. Mıknatıslı balık tavası modelinde iki tava birbirine kenetlenir ve bu şekilde tavada ani açılma yaşanmaz. Olası bir kaza ya da ortalığın kirlenmesi böylelikle engellenmiş olur.

Balık Tavası Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Balık tavalarının ömrü kullanım durumu ve temizliğinin nasıl yapıldığı ile doğru orantılıdır. Balık tavaları hangi malzemeden yapılmış olursa olsun, düzgün temizlendiğinde, uzun ömürlü olur. Teflon balık tavası 34 cm ya da başka ebatlarda olsun, çizilmeye karşı hassastır. Tek kişilik ya da başka porsiyonlarda olsun, teflon balık tavası kullanılıyorsa kesinlikte çatal, bıçak gibi metal ürünler tavaya temas etmemelidir. Ayrıca teflon tavalar, çok geç soğur. Bu nedenle bu tavada pişen balıkların servis tabağına alınıp tavanın soğutulmak üzere kenara alınması önerilir. Granit balık tavası, dayanıklı ve ağır maddeden yapılır. Bakır ya da çelik gibi yumuşak maddeden yapılmadığı için bu ürünler oldukça geç soğur. Granit tava kullanıcılarının en çok yaptıkları kullanım hatası, tavayı hemen soğutmak için ocaktan alır almaz tavayı soğuk su altında tutmaktır. Bu şekilde hızlı ısı değişimleri, tava malzemesi ne kadar dayanıklı olursa olsun bazı hasarlara yol açar. Bu bakımdan, aynı teflon balık tavası gibi bu balık tavasının da soğutulması, ondan sonra yıkanması gerekir. Üstelik granit balık tavaları rahatlıkla bulaşık makinesinde yıkanabilir. Zaten yanmaz ve yapışmaz oldukları için pişirim az yağda yapılır. İstisnai durumlar haricinde, granit tava temizliğinde, ağır deterjanlara ihtiyaç yoktur. Bakır balık tavası, kesinlikte soğumadan su altına tutulmamalıdır. Bu kullanım hatalı bir kullanımdır ve hatalı kullanım tekrar ettikçe bakır tavanın kalayında kararma olacaktır. Kararan kalay, bakır tavayı kullanılmaz hale getirebilir. Bu bakımdan, bakır tavalar, kesinlikte soğutulmalıdır, sonra yıkanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur, bakır balık tavalarının bulaşık makinesine atılmasıdır. Her ürün kendi çağına göre değerlendirilmelidir. Bakır tavalar, klasik bir üründür ve üretildiği dönemde bulaşık makinesi yoktu. Bu bakımdan, üretim esası, makine deterjanına uygun değildir. Bakır tavalarının mümkünse doğal ürünlerde yıkanması tavsiye edilir. Örneğin sirke, karbonat ve su karışımı yapılır, bakır balık tavalar kaynatılırsa, hem temizlik doğal bir şekilde gerçekleşir hem de tava içinde balık kokusu kalmaz. Balık tavası modelleri, özellikleri çok çeşitli bir ürün yelpazesini oluşturur. Bu nedenle, balık tavası özellikleri de çeşitlilik gösterir. Tüm ürün çeşitlerine Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!