"

Balık Yağı

" araması için 111 sonuç listeleniyor

Balık Yağı

En çok kullanılan besin desteklerinden biri olan balık yağı, sağlığınız için çok önemli olan omega 3 yağ asitleri bakımından önemli bir kaynaktır. Yağlı balık tüketiminiz yetersizse, düzenli balık yağı hapı kullanarak, sağlığınızı destekleyebilir, omega yağları bakımından zengin beslenebilirsiniz. En iyi balık yağı markaları ve avantajlı balık yağı fiyatları için gıda takviyeleri ve vitaminler kategorisini inceleyebilirsiniz. 

En İyi Balık Yağı Hangisi?

Balık yağı üretiminde sıklıkla yağlı balıklar kullanılır. En iyi balık yağı genellikle ringa, hamsi, ton ve uskumru gibi balıkların yağından elde edilir. Bazı yağlar morina karaciğeri yağı gibi balık karaciğerinden üretilir. Balık yağı hapı fiyatı, yağın elde edildiği balık türüne ve içerdiği diğer destek bileşenlerine göre değişebilir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre hem çocukların hem de yetişkinlerin haftada en az bir porsiyon balık tüketmesi önerilir. Bunun nedeni, balıklardaki ‌‌omega 3 balık yağı asitlerinin, çeşitli hastalıklardan korunma ve genel sağlığı geliştirme gibi birçok fayda sağlamasıdır.

Balığı düzenli olarak tüketmiyorsanız, balık yağı şurubu takviyeleri yeterli miktarda omega 3 yağı almanıza yardımcı olabilir. Balık yağının ortalama %30'u omega 3 yağ asitlerinden oluşur. Aynı zamanda A ve D vitamini gibi vücut için önemli vitaminleri içerir. Hayvansal gıdalarda bulunan omega 3 yağ asitlerine ikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) adı verilir. Omega 3 bazı bitkilerde de bulunur, ancak en değerli ve verimli omega 3 kaynakları hayvansal gıdalardır. 

Balık Yağının Faydaları

Balık yağında bulunan bileşenler, vücut için hayati işlevlerin yerine getirilmesine yardımcı olur. Omega yağ asitleri bakımından zengin beslenmek aşağıdakiler başta olmak üzere çok sayıda faydaya sahiptir.

  • Araştırmalar, düzenli balık tüketen insanların kalp hastalıklarına yakalanma oranlarının çok daha düşük olduğunu göstermektedir.
  • Cildiniz yaşlanma veya çok fazla güneşe maruz kalma sonucu zarar görebilir. Balık yağı takviyeleri sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir.
  • İnsan beyninin büyük bölümü yağlardan oluşur ve bu yağın önemli bir kısmı omega 3 yağ asitleridir. Bu sebeple, sağlıklı beyin fonksiyonları için düzenli omega 3 tüketimi gerekir.
  • Beyin gibi, gözler de omega 3 yağlarına ihtiyaç duyar. Kanıtlar, yeterli miktarda omega almayan kişilerin göz hastalıkları riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirmeye yardımcı olur.
  • Romatoid artritli kişilerde eklem ağrıları, sertlik sorunları ve ilaç gereksinimlerini önemli ölçüde azaltabilir.

‌‌Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Balık yağı sağlıklı vücut fonksiyonlarını destekler ve genel kanının aksine kilo aldırmaz. Doğru kullanıldığında kilo vermeye yardımcı olur. Diyet ve düzenli egzersizle birlikte, bel çevresini inceltir, kilo vermeyi kolaylaştırır. Obezite, vücut kitle indeksinin 30'dan büyük olması durumunu tanımlanmaktadır. Balık yağı takviyeleri, kalp, damar ve diyabet gibi hastalıklar açısından risk altındaki obez bireylerin genel vücut sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. Kilo yönetimini destekler. 

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Haftada 1 ya da 2 porsiyon yağlı balık tüketemiyorsanız, balık yağı kapsül takviyesi ile sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Balık yağını nasıl kullanmanız gerektiği, yaşınıza ve genel sağlık durumunuza bağlı olarak değişir. Dünya Sağlık Örgütü, balık yağı hapı dozajını günde 200 ila 500 mg olarak önerir. Bununla birlikte, hamileyseniz, emziriyorsanız veya kalp hastalığı riskiniz varsa, hekim gözetiminde dozu artırmak gerekebilir.

Beslenmenizde tükettiğiniz diğer yağlar, omega 3 asitlerinin daha kolay emilmesini sağlar. Bu nedenle, balık yağı takviyesini, yağlı besinler içeren bir öğünle birlikte tüketmeniz önerilir. Omega 3 yağ asitleri çok kısa sürede tazeliğini yitirebilir. Balık yağınızın daha uzun süre taze kalmasını sağlamak için E vitamini gibi bir antioksidan içeren bir takviye seçebilirsiniz. Takviyelerinizi ideal olarak buzdolabında ya da direkt güneş ışığı almayan bir yerde son kullanma tarihine kadar saklayabilirsiniz.

Yukarı Çık