"

Bardak

" araması için 17073 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Bardak

İnsanların yerleşik hayata geçmelerinden çok önce yaygınlaşmaya başlayan bardak formları, toprağın ve yüksek sıcakların göçebe yaşama nazaran yerleşik hayatta daha kolay bir araya gelmesi ile vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline gelmiştir. Öyle ki seri üretimlerin yarattığı tek tip bardak formları yetersiz kalmış ve bardak tercihi yapılırken servis edilecek olan içeceklerin çeşitleri, içeceğin sıcaklığı ve miktarı gibi bazı özellikler, dikkate daha çok alınmaya başlanmıştır. Bardakların kullanım şekillerini belirleyen bazı kriterler; servis miktarı, üretildikleri ülkedeki kullanım alışkanlıkları, gelenekler ve içeceklerin kokusu, görüntüsü, servis sıcaklığı veya soğukluğu gibi özellikleridir. İhtiyacınıza ve zevkinize en uygun bardak, bardak takımı ve kadeh modellerine bardak ve kadeh kategorisi üzerinden ulaşabilirsiniz. Trendyol'un geniş ürün yelpazesi sayesinde Madame Coco bardak çeşitlerine ve daha bir çok markaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Su ve Meşrubat Bardakları

Su içmek için kullanılan bardaklar, aslında farklı amaçlar için de kullanılabilir. Su bardağı, genellikle şeffaf ve pürüzsüz cam malzemeden üretilir; derin ve geniş ağızlı olur. Su bardaklarının hacmi de seçim yapılırken oldukça önemli bir faktördür. Düz, desenli, gösterişli; küçük ya da büyük birçok çeşit arasından ihtiyaçlarınıza uygun meşrubat bardağı seçiminiz ile sofralarınızda tarzınızı yakalayabilirsiniz. Sofralarınızda bütünlüğü sağlamak için alışverişlerinizde tercihinizi bardak seti tarafından da yapabilirsiniz.

Üçüncü dalga kahve hareketinin iyice hızlanmasıyla son zamanlarda farklı kahve demleme teknikleri ve yeni sunumlar popüler hâle gelse de Türk geleneği olan Türk kahvesinden vazgeçilmesi mümkün değildir. Türk kahvesinin sadece lezzeti ve sunumu değil; bir fincanındaki kırk yıllık hatır ve sohbetlerdeki yeri de bambaşkadır. Bu özel kahvenin sunumu da bir o kadar özeldir. Osmanlı zamanında eve gelen misafire kahve hazırlandığında yanına bir bardak su konulduğu; misafir eğer suyu kahveden önce içerse bunun, misafirin karnının aç olduğu anlamına geldiği ve kendisine hemen yemek hazırlanıp misafirin karnının doyurulduğu bilinmektedir. O zamandan bu zamana değişmeyen âdet ile Türk kahvesini yanında su olmadan görmek mümkün değildir. Kahve sunumlarınızı tamamlayan en şık, modern kahve yanı bardağı modelleri ile sunumlarınıza imzanızı atabilirsiniz.

Dayanıklı yapısı sayesinde latte bardağı ile kahvelerinizi hem daha uzun süre sıcak olarak tüketebilir hem de sunumlarınızda farklılığı ve şıklığı yakalayabilirsiniz.

Türk kültüründe çay, oldukça önemli bir yere sahiptir. Her öğün tercih edilen bir içecektir. Bu lezzetli ürün tüketilirken de geleneksel ve özel çay bardakları tercih edilmektedir. Kulplu, daha büyük modelleri de olmasına rağmen yönelim genellikle geleneksel çay bardağından yanadır. Bu sebeple üretimde geleneksel çay bardağı modelleri üzerine odaklanılır. Çay bardağı modelleri denildiğinde ilk akla gelen, ince belli olanlarıdır. Bu modeller, kavisli yapıları sayesinde çayın çabuk soğumasını engeller. Çay setinden yana yapacağınız tercihiniz ile çay saatinde sunumlarınızda bütünlüğü yakalayabilirsiniz.

İçki Servis Bardakları

Viski, sek ya da kola, soda veya su  benzeri içecekler ilave edilerek içilebilir. İçim şekline göre değişik bardaklarda servis edilir. Viski bardağı, kalın dipli ve ayaksız bardaktır. Kristal, desenli veya düz viski bardakları ile hayalinizdeki şıklığı yakalayabilirsiniz. Rakının içildiği tek bardak, rakı bardağıdır. 180 ml hacme sahip olan rakı bardakları, silindir biçimli uzun cam bardaklardır. Rakı bardağının dizaynı, geçmişten günümüze kadar birçok değişime uğramıştır. Bu bardakların soğuk kalması için ehlikeyf denilen bir kap kullanılır ve bu sayede bardaklar buzun içinde korunurken, içindeki rakı da soğukluğunu yitirmez. Düz ya da desenli en şık rakı bardakları ile masanızda tarzınızı konuşturabilirsiniz. 50 ml (5 cl) olan shot bardakları, tek içimlik kokteyl ve içkiler için kullanılır. Shot bardakları, kokteyllere içki veya meyve suyu gibi aromalar eklemek amacıyla da kullanılabilir. Tüm bu kullanımlarının yanı sıra koleksiyonu da yapılan bir bardak türüdür. En eğlenceli veya en şık shot bardakları ile masalarınızı renklendirebilirsiniz.