"

Baton

" araması için 118 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Baton

Yürüyüş ve ‌trekking ‌‌batonları, sporculara ekstra güven ve istikrar sağlamak için tasarlanmıştır. Sırt çantasının ağırlığını dengelemekten yaralanmaları önlemeye kadar birçok avantaja sahip olan yürüyüş ‌batonları ile en zorlu parkurların bile üstesinden gelebilirsiniz. En iyi ‌baton markaları arasından seçim yapmak için tırmanış ürünleri kategorisini inceleyebilirsiniz. Trendyol tarafından sunulan ayrıcalıklı yürüyüş batonu fiyatları ile beğendiğiniz ürünü anında sipariş edebilirsiniz.

Yürüyüş ‌Batonu Bölümleri

Standart bir yürüyüş batonu temel olarak; bileklik kayışını içeren bir sap bölümü, ana gövdeyi oluşturan şaft bölümü, farklı uzunluklara göre uyarlanabilen kilit bölümü ve zemin türlerine göre özelleştirilebilir paletlerin kullanılabildiği uç bölümünden oluşur. Batonun özelliklerine ve yapıldığı malzemelere göre baton fiyatları değişiklik gösterir.

Şaft: Yürüyüş ‌batonlarının şaft bölümünde genellikle ‌alüminyum ya da köpük malzeme kullanılır. Alüminyum hafif ve dayanıklıdır. En iyi titreşim emilimini arayanlar ve ağırlık  konusunda endişelenmeyenler için iyi bir seçenektir. Karbon ise alüminyuma kıyasla daha hafif bir seçimidir. Bununla birlikte malzemenin düşük ağırlıklı olması nedeniyle titreşimleri emme yeteneği daha düşüktür.

Kilit: Kilitleme mekanizması açısından ‌değerlendirildiğinde yürüyüş ‌batonlarının çoğu kelepçe ya da bükme olmak üzere iki temel mekanizmaya sahiptir. Kelepçeli ‌batonların avantajı, ‌baton uzunluğunu eldivenli veya eldivensiz olarak hızlı ve kolay bir şekilde ayarlayabilmeye olanak sağlamasıdır. Bükülerek kullanılan ‌batonlarda ise mekanizma bir milin içine oturur ve kilidi açmak ve kilitlemek için basit bir çevirme hareketi gerektirir. Bu ‌baton açısından güvenilir bir kilitleme mekanizmasıdır ancak eldiven giyerken batonu ayarlamak biraz zordur.

Palet: Yürüyüş ‌batonlarının uç kısmında bulunan disk şeklindeki paletler, ‌batonun kara ya da yumuşak toprağa batmasını önlemek için tasarlanmıştır. Palete ihtiyaç duyulmayan sıcak ve kuru ortamlardaki yürüyüşlerde kolayca sökülebilirler.

U‌ç: Batonun uç kısmı, yürüyüş esnasında ‌stabilite sağlamak için zemini kavramaya yardımcı olur. Bunun için genellikle iki tür uç kullanılır. Karbür uçlar, kaya ve buzda ve diğer ‌off-road yüzeylerde iyi tutunur. Lastik uçlar ise yolda veya beton alanlarda kullanım için tercih edilir. Aynı zamanda karbür ucunu korumak ve titreşimleri azaltmak için de lastik uç kullanılabilir.

Doğa Yürüyüş ‌Batonu Modelleri

Yürüyüş ‌batonu seçiminde yürüyüş yapacağınız  arazi tipi, sıcaklık ve hava koşulları belirleyicidir. Farklı zemin türleri, farklı baton modellerini kullanmanızı gerektirebilir.

Çok amaçlı ‌batonlar: Çeşitli arazilerde kullanım için tasarlanan doğa yürüyüş batonu modelleri genellikle alüminyumdan yapılır ve uygun yerlerde lastik uçlarla birlikte kullanılması gerekir.

Şok emici ‌‌batonlar: Bu guruptaki ‌‌batonlar, her darbede daha fazla emiş gücü sağlayan şok emme özelliğine sahiptir. Özellikle yokuş aşağı yürüyüşlerde korunmak ya da öncesinde bir yaralanma öyküsü olan kullanıcılar için önerilir.

‌Kompakt ‌‌batonlar: Katlanabilir mekanizmaya sahip olan ‌kompakt ‌baton modelleri bir sırt çantasına sığacak kadar küçüktür. Çantanın dışına takılmayı gerektirmez. Böylece arazide konforlu bir kullanım sunar.

Y‌ürüyüş Batonu Faydaları

Yürüyüş ‌‌batonları, açık hava aktivitelerinde birçok avantaj sağlar. Zemine göre doğru seçilmiş bir baton; diz, ayak bileği, kalça ve omurga sağlığını destekler. Özellikle eğimli arazide yürürken her adımda ivmenin % 3 -% 5 kadarını ‌absorbe eder. Diz veya kalça yaralanmalarına karşı koruyucudur. Yokuş aşağı giderken hızı ayarlayabilmeye yardımcı olur. Böylece arazide daha hızlı ve yorulmadan yürümeyi kolaylaştırır. Yürüyüş ‌batonları yokuş yukarı yürüme tekniğini geliştirerek düşme veya kayma olasılığını azaltır. Etkili nefes alma pozisyonunu desteklemeye yardımcı olan dik bir duruşu teşvik eder. Aynı zamanda iki yerine dört denge noktası sağlayarak yaralanma riskini azaltır. Yürüyüş batonu kullanmanın diğer bir faydası, sırt çantasının ağırlığını vücudun geneline yaymasıdır. Yayılan ağırlık sayesinde omurga desteği sağlarken çekirdek kasları, kollar ve omuzları güçlendirir. Yorgunluğu azaltır ve aktiviteden sağlanan verimi artırır. Ekstra dayanıklılık, güç ve denge, parkurlara olan güveninizi artırabilir ve daha zorlu rotaları denemenizi kolaylaştırabilir. En iyi yürüyüş batonu modelleri, en uygun fiyatlarla Trendyol'da!