"

Baza

" araması için 4598 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Baza

Kaliteli bir uyku çekmek, sağlığı korumak için en kolay yöntem olarak biliniyor. Hem rahat bir uyku sağlayacak kadar kullanışlı hem de odanın dekorasyon tarzına uyan şık yataklara sahip olmak için birçok marka tarafından çeşitli yataklar üretiyor. Ergonomi ve pratik kullanımı bir arada sunan yatak modelleri arasında baza çeşitleri öne çıkıyor.

İnsanlar, hayatının 3’te 1’ini uyuyarak geçiriyor. Uzmanların açıklamasına göre uykusuzluk direkt olarak hastalığa yol açmıyor ancak zihinsel aktivitelerden bağışıklığa kadar birçok hastalık nedenini oluşturuyor. İyi bir uyku, rahat bir yatak odası ve yatak anlamına da geliyor. Baza alınırken öncelikli olarak rahat uyku sağlayıp sağlamayacağı sorgulanıyor.

Baza Tercih Nedenleri Nelerdir?

Bazaların yüksekliği, platform yataklardan daha fazla oluyor. Bazalı yataklar, üzerinde otururken koltukta oturuyormuş rahatlığını verdiği için de tercih ediliyor. Kutu içindeki yaylar, yatağın sarkmasını ya da desteğin çeşitli taraflara yönelmesini önlüyor. Bu da vücut ağırlığını eşit bir şekilde dağıtıyor. Kutu üzerinde duran yatak, çeşitli eklerden de destek alarak vücut ağırlığını daha kolay emiyor. Bu nedenle bazalı yatakların şilteleri daha uzun ömürlü oluyor.

Teknik konuların yanı sıra bazaların tercih nedeni, evde pratik bir saklama alanı oluşturması olarak biliniyor. Diğer yataklarda, yatağın altına itildiğinde bile kalabalık görüntüsü ile rahatsız eden eşyalar, bazanın içine konularak gözden uzaklaştırılmış oluyor. Birçok ailenin yazlık – kışlık kıyafetlerini ya da dönemlik eşyalarını sakladığı baza yataklar, evin içinde ekstra bir dolap imkanı yaratıyor.

Normal Yatak mı Baza mı?

Karyola ya da baza yatak tercihi, kişinin dekorasyon zevkinin yanı sıra ihtiyaçlarına bağlı olarak yönleniyor. Platform yataklar görsel olarak minimalist ve sade bir tarz yaratıyor. Ancak yarattığı saklama alanı, şiltenin daha uzun süre dayanması gibi nedenlerle tercih olarak bazaya yönlenme oldukça sık görülüyor. Bazalardaki şık tasarım, değişik renkler ve yatak başlığının seçilmesi konusundaki özgürlük dolayısı ile baza, kişilerin vazgeçilmez yatak tercihleri haline dönüşüyor. Özellikle yaşanan yer soğuk ise baza kutusu ara bir bölüm olarak yalıtımda da büyük rol oynuyor.

Çift kişilik baza fiyatları karyola tipi yataklardan daha fazla olarak düşünülse de eşdeğerlerini bulmak mümkün oluyor. Baza tipi yataklar platformlara kıyasla daha yumuşak bir uyku yüzeyi sağlıyor. Platform yatakların sadeleştirilmiş görüntülerinin yanı sıra bazalar; geleneksel dekorasyon tarzı kullanılan evlerde daha çok tercih ediliyor. 

Baza Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Konulacağı mekânın ölçülerine göre değişen baza en ve boyları arasında 120x200 cm tercih edilenler arasında yer alıyor. Çift ya da tek kişilik baza fiyatları da kararı belirleyen bir başka etken olarak öne çıkıyor. Tek ve çift kişilik baza başlık fiyatları da hesaba eklenmesi gerektiğinden önem kazanıyor. Bazalı yatak çeşitleri arasında kişinin estetik stiline ve dekorasyon tarzına en uygun çeşitleri bulması mümkün oluyor. Kullanılacak odanın renklerine, ölçülerine ve oda içinde nereye yerleştirileceğine göre başlık ve baza kutusu kumaş renkleri arasında tercihler yapılabiliyor. Yatak başlığı alıp almamaya, kişinin zevkine ve tercihine göre karar verilebiliyor. Kimi evlerde yaşayanlar bazanın baş kısmının yaslandığı duvarda değişik görsel efektler ve boyalar ile orijinal tasarımlar da yaparak yataklarını kişiselleştiriyor.

Kişinin vücut yapısına ve boyuna uygun baza yüksekliği için araştırma yapması, kendisi için ideal yatak yüksekliğini belirlemesi rahat bir uyku için büyük gereklilik olarak biliniyor. Hangi yüzeyde uyumaya alışkın ise bazanın üzerine alınacak yatağın o özelliklerde ve o yumuşaklıkta olması gerekiyor. Tek kişilik baza için alınacak yatağın ölçülerinin yatağa uygun olması önem taşıyor.

Baza kapaklarının kolaylıkla açılması ve güvenlikli olması da dikkat edilmesi gereken konulardan birisi olarak öne çıkıyor. Kapak açıldıktan sonra kilitlenen bazalarda kilidin dayanıklılığı da sorgulanması gereken başka bir konu. Bazanın yapı itibarı ile taşınması zor olduğundan eve teslim edilmesi büyük kolaylık sağlıyor. Baza satın almak için Trendyol’un yatak odası mobilya kategorisinde baza bölümüne bakıp yatak odası mobilya ve baza ürünleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Trendyol ayrıcalıkları, ödeme kolaylıkları ve avantajlarından faydalanmak için beğendiğiniz modellere göz atabilirsiniz.