placeholder
"

Bebek & Aktivite Oyuncakları

" araması için 32156 sonuç listeleniyor

Bebek Oyuncakları

Bebek Oyuncakları

Bebek oyuncakları, çocuk gelişimine katkıda bulunan en önemli araçlardan biridir. Çocukların bedensel, zihinsel, psiko-sosyal gelişime katkıda bulunan; bununla birlikte çocukların yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlayan ve hayal güçlerini besleyen her türlü materyale oyuncak denir. Bebekler için eğitici oyuncaklar çeşitli renklerden, materyallerden ve özelliklerden oluşabilir.

Oyuncağın çocuğun dünyasında neye hizmet ettiği ve neyi desteklediği çok önemlidir. Eğitici bebek oyuncakları arasından seçim yaparken, alınan oyuncağın çocukta merak uyandırmasına, hayal gücünü geliştiren nitelikte olmasına, çocuğun kas gücünü çalıştırıp geliştirmesine ve bilişsel gelişimi destekleyerek problem çözme yeteneğini desteklemesine özen gösterilmelidir.

Oyuncaklar Her Dönemde Bebek Gelişimini Destekler

Bebek gelişim oyuncakları öncelikle bebeğin yaşına uygun olmalıdır. Bebeğin farklı gelişim evrelerini destekleyip geliştirecek özellikte olmalıdır. Bu bakımdan 0-3 ay bebek oyuncakları bebeğin gelişmekte olan görme ve algılama yeteneklerini geliştiren özelliklere sahiptir. Bunun yanında 0-6 ay bebek oyuncakları da, birçok yönden gelişme gösteren bebeğin gelişimine göre farklı renklerde ve materyallerde üretilir.

Oyuncak doğal ve sağlıklı malzemeden üretilmelidir. Seçilen oyuncağın farklı oyuncaklarla kullanılabilir özelliği olmalıdır. Çocuğa güvenli oyun deneyimi yaşatmalıdır. Bu bakımdan oyuncağın boyası çıkan, kırılabilen cam, keskin metal gibi özelliklere sahip olmaması önemlidir.

Oyuncak, bebeğin zihinsel, bedensel, bilişsel ve sosyal gelişimini sağlayan araçlardır. Bebeğe oyuncak alınırken, onun gelişim düzeyini, ilgisini, yeteneklerini değerlendirmek gerekir. Oyuncak markaları tarafından bebeklerin her gelişim dönemine göre farklı özelliklerde tasarladığı oyuncaklar bu bakımdan ebeveynlere kaliteli seçenekler sunar.

Bebeğin gelişim evresine uygun olarak seçilmiş ahşap bloklar, küpler ve iç içe geçebilen nesneler bebeğin farklı şekiller geliştirmesini sağlar. Bu tür oyuncaklar bebeklerde problem çözme yeteneğinin gelişmesine katkıda bulunur.

Bebeklerin her dönemde sıkılmadan oynayabileceği temel oyuncaklara sahip olması çok önemlidir. İnsan ve hayvan figürleri, taşıtlar, oyuncak ev ve eşyaları gibi oyuncaklar bu bakımdan doğru bir seçenek olur. Bu tür oyuncaklarla bebekler oturmaya başladığı ilk anlardan 3 yaşına kadar oynayabilir.

Tercih edilen oyuncakların bebeğin el ve göz koordinasyonunu, neden-sonuç ilişkisi kurabilme becerilerini ve ince motor becerilerini desteklemesine dikkat edilmelidir. Oyun hamurları, boyalar, yapbozlar gibi seçenekler bu becerileri destekleyen materyaller arasındadır.

Bunun yanında çocukların hareket ihtiyaçlarını karşılayan ve fiziksel gelişimlerini destekleyebilen oyun malzemelerine de ihtiyaç vardır. Bu oyun malzemeleri arasında toplar, ip, salıncak, bisiklet ve jimnastik aletleri yer alır. Bu oyun malzemeleri bebeklikten erken çocukluk dönemine kadar kullanılır.

Bebek 3 yaşını geçtikten sonra tercih edilebilecek kutu oyunları da gelişime büyük katkılar sağlar. Kutu oyunları aile üyeleriyle birlikte oynanarak bebeğin bekleme, yenilmeyi kabullenme, bekleme gibi zihinsel beceri ve sosyal-duygusal becerilerini destekler.

Bebekler İçin Oyuncak Seçerken Bazı Unsurlara Dikkat Etmek Gerekir

2.ay dönemindeki bebekler gördükleri nesneleri daha geniş açıdan ve daha uzun süre takip eder. Yine bu dönemde boyun kasları gelişen bebekler başlarını dik tutma çalışmaları yapmaya başlar. 2 aylık bebek oyuncakları bebeğin dönemsel gelişimine uygun olarak tasarlanır ve bebeğin fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişimini destekler. Bu dönem için siyah ve beyaz bebek kartları, ayna, dönence, çıngırak, puset oyuncakları, hışırdayan farklı dokudaki peluş oyuncaklar, dikkat çekici ziller, büyük vücut kaslarını harekete geçirmek için müzikli, resimli oyun halıları tercih edilebilir.

3-6 aylık gelişim döneminde bebeğin algısı gelişir ve çevreyi tüm detaylarıyla gözlemlemeye başlar. Bu dönemdeki bebeklere çeşitli ve farklı materyaller sunulması gelişimine katkı sağlar. 3 aylık bebek oyuncakları bu bakımdan önemlidir. Bebek jimnastik oyuncakları, dönenceler, yumuşak kitaplar, yumuşak küpler bu dönemi destekleyen oyuncaklar olarak sıralanabilir.

Bunun yanında 4 aylık bebek oyuncakları bebeğe daha karmaşık renklerde oyuncaklar, üç boyutlu kitaplar, minik bebek oyuncak parmak kuklalar, dişlikler ve çıngıraklar sunar. 4.ayı geride bırakan 5 aylık bebekler nesneleri ağzına götürerek tanımlar ve sese doğru dönmeye, tepki vermeye başlar. Bu bakımdan 5 aylık bebek oyuncakları arasından bebeğe dokunduğunda ses ve ışık veren aktivite oyuncakları, tekmelediğinde ses ve ışık çıkaran oyun matları ve dönence alınabilir.

Bebeklerin 6.ayı dış dünyaya adaptasyonunu tamamladığı bir dönemdir. Bu dönemde bebekler çocukluğa önemli bir adım atar. 6 aylık bebek oyuncakları arasından marakas, davul, diş kaşıyıcı, ayna, oyun halısı, yığın halkaları, bloklar ve tahta kitaplar tercih edilebilir.

7 aylık bebek artık oturmaya, elleriyle nesneleri daha kuvvetli bir şekilde kavramaya başlar. Artık oturarak oynayabilen bebek için emekleme oyuncakları, basit müzik aletleri, küpler ve iç içe geçen kaplar 7 aylık bebek oyuncakları arasında yer alır.

8 aylık bebek emeklemeye başlar. Eline aldığı gıdaları kolaylıkla yiyebilir. Daha bilinçli bir hale gelen 8 aylık bebek bu dönemde hayır komutunu algılayabilir. Bu dönemi geçiren bebek için oyuncak arayışında olan ebeveynlerin aklına “8 aylık bebek oyuncakları neler olmalı?” sorusu gelir. 8 ay bebek oyuncakları arasından bebekler, arabalar, aktivite masaları, üç boyutlu oyuncaklar, küpler, bloklar ve eşleştirme ya da farklı şekiller öğrenebileceği tak çıkar oyuncaklar tercih edilebilir.

9.ayına gelen bebek, parmaklarını daha kapsamlı bir şekilde kullanır. Baş ve işaret parmaklarını kullanarak yerdeki küçük boyutlu objeleri alır. Kitap sayfalarını kolaylıkla çevirebilir. Bu bakımdan 9 aylık bebeğin oyuncakları hareketli oyuncaklar arasından seçilebilir. Konuşan bebek kitapları, emekleme ve yürümesini destekleyen kendi kendine yürüyen ve düşen oyuncaklar bu dönemdeki bebeğin gelişimini destekler ve 9 ay bebek oyuncakları arasında öne çıkar.

10. ayında bebekler artık destekle ayağa kalkmaya hazırdır. Bilinçli bir şekilde anne baba diyen bebek, daha fazla ünsüz ses çıkarır. Bu dönemde bebekler kalem tutup karalama yapmaya başlar. 10 aylık bebek oyuncakları arasından bebeğin karalama yapabileceği boyutlarda kalem ve boyama kitabı, ilk yürüteci, doktor bebek oyuncak gibi sosyal yaşam oyuncakları ve kolaylıkla yuvarlayabileceği top alınabilir.

12. ayına gelmiş bir bebek artık tek başına ilk adımlarını atar. Bir kutu içerisine nesneleri koyabilir. İstediği nesneleri işaret edebilir. Basit komutları anlayan 1 yaş bebekler için; hareketli, eşleştirmeli, takıp çıkarmalı 1 yaş bebek oyuncakları ve kitaplar tercih edilmelidir.

Bebeklerin itebileceği ses çıkaran oyuncaklar, iple çekilebilen arabalar, trenler, yürüyen bebekler, legolar, harfli ya da rakamlı bloklar 15 aylık bebek oyuncakları olarak ön plana çıkar.

Oyuncaklar Bebeğin Zeka Gelişimini Destekler

Bebek oyuncakları 0-6 ay dönemdeki bebeğin farklı ve yeni uyaranlarla yaşayacakları deneyimi destekler ve böylelikle gelecekte bebeğin hayal gücü, yaratıcılığı ve zekasının temelleri atılır. Bu nedenle seçilecek bebek oyuncaklarının özellikleri oldukça önemlidir.

Geometrik şekillerden oluşan bul-tak oyuncaklar, bebeklerde zihinsel ve duygusal düşünmeyi destekler. Bunun yanında bebeğin motor ve kaba motor gelişimini hızlandırır. Bul-tak, puzzle, lego gibi el becerilerini geliştiren 9 aylık bebek oyuncakları, bebeğin kas gelişimini destekler ve bunun yanında karar verip kendine güven duyan bir kişilik geliştirmesine yardımcı olur. El ve göz koordinasyonunu hızlandıran puzzle modelleri de 9.aydan itibaren bebeğin daha kaliteli oyun zamanı geçirmesini sağlar.

Büyük bebek oyuncak seçenekleri arasından yine geometrik zeka bulmacalarını tercih edebilirsiniz. Bu oyuncak modelleriyle bebekler geometrik şekilleri tanımlamaya ve ilerleyen dönemlerde bu şekillerden evin kapı ve pencere şekillerini oluşturmaya başlar.

Bebek müzik oyuncakları ve bebekler için sesli oyuncaklar bebeklerin ritim becerilerini ve müzik algısını geliştirir. Erken yaşlarda bu tür oyuncak modellerini deneyimleyen bebeklerde müzik zekası gelişir. Şarkı söyleyen ve müzik çalan büyük peluş köpekçik figürleri, yine müzikli telefon oyuncaklar, piyanolar gibi basit oyuncaklar bu nedenle tercih edilebilir.

Örgü bebek oyuncakları bebeklerin uyurken, oyun oynarken ve hatta yemek yerken hep yanında olarak bebeklerdeki sevgi ve paylaşma duygusunu geliştirir. Organik pamuklu kumaşlarla elde üretilen örgü oyuncak figürleri çeşitli hayvan ve insan modellerinde tasarlanır. Bebeğin güven duygusunu desteklemek ve kaliteli uyku yaşamasını sağlamak için örgü oyuncak modelleri doğru bir seçim olur.

Emzikli bebek oyuncak modelleri ve bebek yatağı oyuncağı gibi seçenekler, bebeğin “...mış gibi yaparak” ve hayal gücünü kullanarak oyunlar oynamasını sağlar. Bu tür oyun ve oyuncaklar bebeklerdeki mental gelişimi de destekler. Hayal gücünü kullanarak role bürünüp bebeğin ihtiyaçlarını giderme oyunları, evcilik oyunları, meslek gruplarına ait setlerle oynanan oyunlar bebeklerde problem çözme becerilerini geliştirir.

Bazı araştırmalara göre hayal gücünü kullanarak kendi kendine hayaller kurup oyunlar oynayan bebeklerin, yetişkin olduklarında problem çözmede etkin ve yaratıcı oldukları gözlemlenir. Bu nedenle “...mış gibi yaparak” ve hayal gücünü kullanarak oyunlar oynamasını sağlayan oyuncaklar 12. ay ve sonrası dönemde bebekler için oldukça önemli materyallerdir.

Bunun yanında küçük bebek oyuncak modelleri, bebeğin duygusal ve fiziksel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeğin ilk adımlarını destekleyen yürüteç modelleri fiziksel gelişimi destekleyen en önemli oyuncak seçeneklerinden biridir. Yürüteçler, ilk adımlarını atmış ancak denge problemi yaşayan bebeklerde dengeyi geliştirir, bacak kaslarını güçlendirir ve kendine güven duymasını sağlar. Arkadan itmeli yürüteç modelleri bu bakımdan bebek için seçilecek en doğru oyuncaklardan biridir. Bu tür yürüteç modellerinde bebeklerin kavrayabileceği birçok nokta bulunur ve yürütecin ön konsolunda bulunan vites, korna, renkli objeler gibi parçalar motor becerilerinin ve duyma yetilerinin gelişmesine yardımcı olur.

8 aylık bebek oyuncakları arasında iyi bir alternatif olan ve dikkat çekici renk seçenekleri sunan mazgal eşleştirme oyun ve oyuncakları bebeklerde algı gelişimini destekler. Algısı gelişen bebek kolay kavrama yeteneğini de geliştirir. Ahşap materyalden ve organik boyadan üretilen bu tür oyuncaklar bebeklerin için hazırlanan alışveriş listesine eklenebilir.

4 aylık bebek oyuncakları arasında bulunan yumuşak toplar, çıngıraklar, sesli kitaplar, dişlikler, minik parmak kuklalar uzmanlar tarafından tavsiye edilenler arasında yer alır. Bu tür oyuncaklar, oynanan oyunları tekrar ederek bir şeyler öğrenen bebeğin gelişimine katkı sağlar. Bunun yanında bebeğin neden sonuç kurma becerisini de destekler.

2 yaş bebek oyuncakları arasında bebeklerin el becerilerini geliştiren oyun hamurları, parmak boyalar, ince motor gelişimini destekleyen renkli oyuncak toplar, görev ve sorumluluk bilincini geliştiren evcilik oyuncakları, problem çözme yeteneğini destekleyen ahşap yapbozlar, insan ve hayvan figürleri, mantık yürütme ve düşünme yeteneğini geliştiren bultak oyuncaklar yer alır.

0-3 yaş bebeğin beyin gelişimi için oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde bebeklerin tüm algıları yeni şeyleri öğrenmeye açık olur. Merak ve keşfetme bu yaş bebekleri çok mutlu eder. Bu döneme kadar bebeklerin farklı yerler, farklı nesneler, farklı kişiler ve farklı oyuncaklar deneyimlemesi hayal güçlerini, sosyal gelişimlerini ve problem çözme yeteneklerini geliştirir.

Bu bakımdan 3 yaş bebek oyuncakları oldukça dikkatli ve özenli seçilmelidir. İnşaat yapımı oyuncakları, oyun hamurları, makas ve renkli kağıtlar, kitaplar, çocuklara özel üretilen fotoğraf makineleri, üç tekerlekli bisiklet, renkli çıkartmalar tercih edilmelidir.

İndirimli Bebek Oyuncakları Her Bütçeye Hitap Eder

Bebekler için tasarlanan oyuncakların fiyatları markaya, yaş grubuna, oyuncağın özelliğine, kalitesine, tasarımına ve diğer özelliklere göre farklılık gösterir. Bebek oyuncak markaları, oyuncak tasarımlarında bebeklerin gelişim evrelerini dikkate alır ve bebeklerin gelişimlerini destekleyen özelliklere sahip oyuncakları en kaliteli malzemelerden üretir. Marka özelinde uygulanan indirim dönemleri ile bebeğinizin 3 ay bebek oyuncakları ve diğer dönemlerdeki oyuncak ihtiyaçlarını en cazip fiyatlarla tamamlayabilirsiniz.

Üretici markalar online ürün satışlarında toplu alım fırsatları yaratarak kullanıcıların avantajlı bir alışveriş deneyimi yaşamasını kolaylaştırır. Ancak ürün ve ürün fiyatı araştırması yaparken öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz.

Bebek oyuncakları araba, ev, bebek, hayvan ve diğer figürlerle bebeklerin gerçek hayat algılarının gelişmesini sağlar. Bebeklerin gelişiminde ve hayatı öğrenmelerinde önemli bir araç olan oyun ve oyuncak çeşitleri, farklı markalar tarafından uygun fiyat aralıkları ve farklı seçeneklerle satışa sunulur.

Oldukça geniş ürün seçeneği sunan ışıklı bebek oyuncakları farklı fiyat bandına sahiptir. Farklı figürlerde, boyut ve renklerde tasarlanan ışıklı oyuncaklar her yaş grubundan bebeğin ilgisini çeker ve gelişimini destekler. Işıklı ve sesli bebek oyuncakları arasında piyano, oyuncak telefon, konuşan hayvan ve konuşan bebek oyuncak çeşitleri öne çıkar.

Popüler 6 ay bebek oyuncakları arasında yer alan müzikli bebek oyuncakları ve müzikli kitapları da farklı fiyat aralıklarına ve zengin seçeneklerine sahiptir. Ebeveynler tarafından çok tercih edilen oyuncaklardan olan müzikli oyuncaklar her yaş grubuna hitap eden alternatifler sunar.

Yeni doğan bebek oyuncakları bebeğin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Çıngıraklar, müzik kutuları ve ses çıkaran renkli dönenceler bu dönemde sıklıkla tercih edilir. Bu oyuncak grubu içerisinde yer alan dönenceler farklı markalar tarafından farklı boyut, renk ve özelliklerde üretilir ve kullanıcıların beğenisine sunulur. Her bütçeye hitap eden seçenekler sunan dönenceler kullanıcılardan tam not alır.

Bebeklerin 0-3 aylık dönemde görme duygusu yetersizdir. Siyah ve beyazı çok daha kolay algılar. Bebeğin görme duygusunu harekete geçirebilmek için yumuşak bebek oyuncakları ve siyah beyaz renklerde oyuncakları tercih etmenizde fayda vardır. Bunun yanında oldukça uygun fiyatlarla satışa sunulan çıngıraklı bebek oyuncakları da bu dönemde tercih edilebilir.

Pratik ve güvenilir bir online alışveriş deneyimi sunan Trendyol, oyuncak kategorisinde sunduğu yenilikçi ve teknoloji destekli ürünleriyle dikkat çeken markaları kullanıcılarla buluşturur. Oyuncak markalarının en kaliteli materyallerden ürettiği ürünlerin fiyatlarına bakıldığında her bütçeye hitap eden seçenekler sunması kullanıcılar tarafından büyük beğeni toplar.

Erkek ve kız bebeklerin beden farklılıklarına göre özel tasarlanan oyuncak modelleri, markalar tarafından sürekli geliştirilir. Ürünlerini kullanıcı geri dönüşlerine ve bebeklerin gelişim ihtiyaçlarına göre tasarlayan markalar belirli zamanlarda daha cazip fiyatlar sunduğu kampanya dönemleri de uygular. Bu dönemleri takip ederek almak istediğiniz oyuncaklara daha avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Uygulanan kampanya ve indirim dönemlerinde cazip fiyat avantajından yararlanmak için Trendyol’u takip edebilirsiniz.

Ürün skalası oldukça geniş olan markalar, bebek ihtiyaçlarında geniş bir ürün seçeneğine sahiptir. Markaların ürün ve çoklu paket seçenekleri arasından en doğru seçimi yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Öncelikle bebek için oyuncak alırken bebeğin gelişimine uygun oyuncak seçimi yapıldığından emin olunmalıdır. İndirimli dönemlerde çoklu oyuncaklar alınacaksa, seçilen bebek oyuncağının bebeğin gelişimiyle doğru orantıda boyutlara ve özelliklere sahip olmasına dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Bebeğinizin tüm gelişim evrelerine uygun en kaliteli kız bebek oyuncakları ve diğer oyuncak seçeneklerini online alışverişin ayrıcalıklı adresi Trendyol sayfalarından inceleyebilir, kullanıcı yorumlarını okuyabilir ve karşılaştırma yaparak güvenle satın alabilirsiniz.