"

Bıçak

" araması için 6449 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Bıçak

Bıçaklar kesme ve doğrama işleri için devreye giriyor. Ancak her bıçağın kendine göre bir görevi bulunuyor. Dolayısıyla bıçaklar, verilen göreve göre uygun bir yapıya sahip bulunuyor. Piyasada pek çok bıçak markası ve modeli boy gösteriyor. Bu ürünler tekil olarak satılabildiği gibi, bıçak seti olarak da kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Ancak tek ayrım bunlarla sınırlı kalmıyor. Boyutlar, imal edilirken kullanılan malzeme, sap yapısı gibi birbirinden farklı pek çok durum bıçaklar arasındaki farkın sebebini teşkil ediyor. Günümüzde bıçaklar, doğrama ve kesme gibi işlemlerin yanı sıra gıdalara şekil vermek için de kullanılıyor. Bu da bıçakların görev tanımının geçmişe göre genişlediğini gösteriyor.

Şefin En Önemli Yardımcılarından Şef Bıçağı

Bıçaklar, tarihte eski çağlardan bu yana insanlar tarafından kullanılıyor. Söz konusu süreçte bıçaklar çeşitli gelişmeler gösteriyor ve bıçak modelleri de bu gelişimden payını alıyor. Sofra kategorisi içerisinde yer alan şef bıçağı ise bıçak türleri arasında en bilinen modellerden biri oluyor. Şef bıçağı keskin bir yapı ortaya koyuyor ve kesici ucun uzunluğu genel olarak 18 cm ila 23 cm arasında değişiyor. Bu sebeple büyükçe bir görünüm sergiliyor. Üst kısmı düz olan şef bıçağının kesici yüzeyi ise eğri oluyor. Şef bıçağı; kıyma, parçalama ve dilimleme gibi işlerde kullanılabiliyor. Ancak kemik gibi sert cisimlere karşı kullanılması durumunda bıçağın kesici yüzeyi zarar görebiliyor. Her ne kadar adı şef bıçağı olsa da mutfak işlerini seven herkes tarafından kullanılabiliyor. Bıçak çeşitleri arasında başka modeller de bulunuyor. Bunlar arasında en çok bilinenlerden bir diğeri de meyve bıçağı oluyor. Adından da anlaşılabileceği üzere bu bıçaklar, meyvelerin rahat bir şekilde soyulması için devreye giriyor. Haliyle bu işleme uygun bir yapıya sahip bulunuyor. Meyve bıçakları genel olarak ince bir yapıda yer alıyor ve saplarından keskin uçlarına kadar düz yapı görünümü sergiliyor. Ancak sapı eğri bir şekilde tasarlanan ya da ucu hafif eğri olarak imal edilen meyve bıçağı modelleri de bulunuyor.

Kahvaltı için Çeşit Çeşit Bıçaklar

Bıçak modelleri kullanıldıkları alana göre de gruplandırıyor. Kahvaltı ürünlerine yönelik bıçaklar ise bu çeşitlilik konusunda cömert davranıyor. Bunlar arasından tereyağ bıçağı, keskin ucu olmayan bir bıçak türü olarak dikkat çekiyor. Bu bıçakların ucu keskin olmadığı gibi boyları da kısa oluyor. İlginç bir yapıya sahip olan bir diğer bıçak ise peynir bıçağı oluyor. Peynir bıçakları tam uç kısmından kıvrılıyor ve kıvrılan bu kısım ikiye ayrılıyor. Ekmek bıçağı da kahvaltı için kullanılan bıçaklarından biri oluyor. Ancak ekmek bıçakları sadece kahvaltıda değil, ekmeğin yer aldığı her öğün ve sofrada bulunabiliyor. Öte yandan, ekmek bıçakları kendi arasında ikiye ayrılıyor. Bazı ekmek bıçakları, saptan uca kadar düz bir görünümde yer alırken keskin yüzeyleri testereye benzen bir yapıda bulunuyor. Diğer ekmek bıçağı modeli ise şekil itibarıyla şef bıçağına benziyor ve keskin yüzeyi hafif kavisli oluyor. Bu bıçaklar ile ekmek kesmek daha kolay hale geliyor.

Bıçak Seti ile Farklı Bıçaklar Bir Arada

Bıçakları tek tek toplamak bazı kullanıcılar için zor olabiliyor. Bu durumda da bıçak seti devreye giriyor. Bıçak seti ile farklı görevlerde kullanılan bıçak türleri bir arada kullanıcılara sunuluyor. Bıçak seti aynı zamanda bıçak takımı olarak da biliniyor. Bıçak fiyatları ise bıçağın tasarımına, boyutuna ya da içerdiği maddeye göre bıçaktan bıçağa farklılık gösterebiliyor. Bunların dışında son dönemlerde salatalık ve patates gibi yiyeceklere tırtıklı görünüm veren bıçaklar da tüketiciler tarafından kullanılıyor. Mutfağınız için birbirinden farklı onlarca bıçak mutfağı modelini Trendyol'dan bulabilirsiniz.