"

Bilgisayar Kasası

" araması için 816 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Bilgisayar Kasası

Bilgisayar kasalarının; donanım bileşenlerinin bir arada durması, havanın fanlar yardımıyla bileşenlerle buluşturulup bu donanım parçalarından yükselen ısının onlardan uzaklaştırılması, ilgili birimlere güç sağlanması gibi pek çok işlevi bulunuyor. Aynı zamanda dahili donanım bileşenlerinin fiziki açıdan korunması, bilgisayarın taşınması gibi noktalarda da olmazsa olmaz haline gelen bilgisayar kasası, tercih edilen markanın sunduğu modele bağlı olarak; alüminyum, çelik, plastik, cam, ahşap materyallerden üretilebiliyor.

Güç Kaynağı Olan ve Güç Kaynağı Olmayan Modeller

Anakart, işlemci, ekran kartı, depolama birimi gibi bilgisayar kasa parçaları için gerekli olan güç, PSU (power supply unit-güç kaynağı ünitesi) adı verilen birim sayesinde sağlanıyor. Şebekeden alınan elektrik, PSU içerisindeki devreler yardımıyla çeşitli değerlerde akım verecek şekilde bölümlendiriliyor ve PSU’dan çıkan her bir kablo veya kablo demetiyle bilgisayar parçalarının ihtiyacı olan güç veriliyor. Bilgisayar kasa modellerinin birçoğu, etkin soğutma sistemiyle güçlendirilen, yüksek Watt değerli güç kaynaklarıyla geliyor. Bu sayede bilgisayar donanım bileşenlerine güç vermek için PSU almak yönünde ekstra bir harcama yapmak gerekmiyor. Ancak bazı kasa üreticilerinin geliştirdiği kasalar için uygun bulduğu PSU Watt değerleri, bilgisayar kullanıcılarının sahip oldukları donanımlar için yeterli gelmeyebiliyor veya teknoloji tutkunlarının güç yönetimine dair daha farklı beklentileri olabiliyor. Bu noktada güç kaynağı olmayan kasalar, kullanıcıların haricen edinecekleri PSU’ları yerleştirip donanımlarına güç sağlamaları için ideal çözüm olabiliyor.

Bilgisayar Kasaları Boyutlarına Göre de Değişiklik Gösteriyor

Anakartların boyutları, form faktörlerine bağlı olarak farklılık arz ediyor. Mini-ITX yapısındaki anakartlar, küçük bir bilgisayar hazırlamak isteyenler için uygunluk gösterirken bilgisayarını çok yönlü kullanmayı hedefleyenler ise ATX yapısındaki anakartlara yönelebiliyor. Bilgisayar kasası çeşitleri de anakartların form faktörleri ve kullanıcıların, bilgisayarlarını hangi yönde değerlendirecekleri doğrultusunda değişiklik sergileyebiliyor. Teknoloji tutkunlarının tercih edebilecekleri kasalar, boyutlarına göre; Mini-ITX, UCFF, Küp, Mini Tower, Mid Tower, Full Tower, Ultra Tower şeklinde sıralanabiliyor. Mini-ITX kasalar, minimum ölçülere ve iç hacme sahipken Big Tower olarak dizayn edilen kasalar uzunluk, genişlik ve iç hacim açısından kullanıcılara donanım kurulum sürecinde esneklik kazandırabiliyor.

Mini ve Mid Tower yapısındaki kasalar, genellikle alüminyum ve plastik parçalardan üretilirken kimi modellerin yan kapakları, temperli camdan üretilebiliyor. Bu sayede dahili donanım bileşenlerindeki LED aydınlatmalar, dışarıdan görülebiliyor, günün ilerleyen saatlerinde veya az ışıklı ortamlarda donanım bileşenlerinden yansıyan ışıklarla ortamda farklı bir ambiyans oluşabiliyor.

Kasa Seçiminde Fanların Azımsanmayacak Derecede Önemi Bulunuyor

Kış aylarında donanım bileşenlerini serin tutmak o kadar zor olmasa da hava sıcaklıklarının artmaya başladığı aylarda kasa içerisindeki sıcaklığın dengede tutulması hem bilgisayar kasası parçalarının sağlığı hem de performansları açısından önem arz ediyor. Beraberinde fanlarla gelen kasalar, dışarıdan gelen havanın kasa içerisinde taşınmasını ve egzoz fanlar yardımıyla içerideki havanın dışarıya atılmasını sağlayabiliyor. Yeterli hacme sahip kasalara kullanıcılar isterlerse kendileri de fan alıp takabiliyorlar ancak kasa üreticilerinin sunduğu fanlar, çoğu zaman soğutma sürecinde yeterli oluyor. Yeni nesil trendleri takip eden markalardan bazıları, kasa fanlarını RGB LED aydınlatmalarla destekleyebiliyor, kimi markalar ise fanların uzun süreli çalışmalarında dışarıdan gelen tozların kasa içine taşınmasını engellemek için kasaları filtrelerle donatabiliyor. Tüm bu ayrıntılar, teknoloji meraklılarının kasa seçimlerini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebiliyor. Bilgisayar kasa fiyatları, tüm bu değişkenler ve diğer tüm teknik ayrıntılar çerçevesinde çeşitlilik gösteriyor.

Yeni bir bilgisayar hazırlıyor veya eski bilgisayarınız için dayanıklı bir bilgisayar kasası almayı planlıyorsanız, bilgisayar bileşenleri kategorisini inceleyebilir, Trendyol’un uygun masaüstü bilgisayar kasa fiyatları ile dilediğiniz modeli kolayca satın alabilirsiniz.