"

Bulaşık Tuzu

" araması için 49 sonuç listeleniyor
MigrosBulaşık Makinesi Tuzu - 2 kg
(360)
4,30 TL
Sepete Git
FinishTuz 1,5 Kg Action
(393)
14,25 TL
Sepete Git
FinishÖzel Tuz 1500 gr
32,75 TL
23,90 TL
Sepete Git
FinishÖzel Tuz 1,5 kg
(14)
27,20 TL
20,42 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Bulaşık Tuzu

Bulaşık makinelerinin olmazsa olmazı bulaşık tuzu, hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar açısından birçok fayda sağlar. Bulaşık tuzu, dağılma sürecinin çok daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil, taneler halinde olan kaya tuzlarıdır ve sodyum klorür maddesinden yapılır. Bulaşık tuzu, kireç ve diğer kalıntıları önlediği için makinenin daha iyi performansla çalışmasına yardımcı olur ve böylece makinenizin ömrü daha uzun olur. Parçaları daha temiz kalan makinenizi, uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık makinesi tuzu, hem makineniz için hem de bulaşıklarınız için maksimum fayda sağlar. Makinenizin iç aksamında kireç ve kalıntıların birikmesini engellerken makinenin daha iyi bir performans sağlamasına yardımcı olur. Sert suyun yumuşamasını da sağlayan bulaşık tuzu sayesinde bulaşık makinesi deterjanı çok daha etkin hale gelir. Bu da bulaşıkların daha iyi temizlenmesini sağlar. Bulaşıklarda oluşabilecek çizilmeler önlenir, üzerinde leke ve kalıntı kalmaz. Yıkama bitiminde oluşan kireç izleri ve lekeler bulaşık tuzu ile yok olur ve bulaşıklarınız kullanıma hazır ve tertemiz bir hale gelir.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Kullanılır?

Bulaşık tuzu, makineniz için bir destek amaçlı kullanılan bir ürünüdür. Makinenizin performansını arttırmasına yardımcı olur. Bulaşık tuzu deterjan görevi görmediği gibi, yerine benzer bir ürün kullanılması da doğru değildir. Bulaşık tuzu kullanımı neredeyse her makine için aynıdır. Bulaşık makinelerinde genellikle alt sepetin altında, içine bulaşık tuzunun koyulması gereken özel tuz haznesi bulunur. Tuz haznesinin kapağı açılır ve bulaşık tuzu doldurulduktan sonra sıkıca kapatılır. Tüm bunları uygulamadan önce makinenizin kullanma kılavuzunu detaylı bir şekilde okumanız yararınıza olur.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne Kadar Konulmalı?

Makinenizde bulunan bulaşık tuzu miktarı azalınca ikaz lambası yanar. Bu lamba yandığı zaman bulaşık makinenizin tuz haznesi doluncaya kadar bulaşık tuzu koymanız gerekir. Uyarı lambasının yanmasını beklemeden, ayda bir kez makinenize bulaşık tuzu ekleyerek bitmediğinden emin olabilirsiniz. Sofra ve deniz tuzları bulaşık tuzu ile benzerlik gösterse de birbirlerinin yerine geçmez. Masa ve deniz tuzlarından farklı olarak bulaşık tuzu, üretimi sırasında içerdiği demir ve karbonatlardan arındırılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makinenizi ve bulaşıklarınızı bu şekilde korur. Bu sebeple bulaşık makinesi için özel üretilmiş bulaşık tuzu tercih etmeniz çok önemlidir. Yeni alınan makinelerde bulaşık tuzu koyma işlemi yapmadan önce hazneye su eklemeniz gerektiğini unutmayın.

Bulaşık Makinesi Tuzu Kullanılmazsa Ne Olur?

Bulaşık tuzu bir deterjan değildir, sadece bulaşık makinesi deterjanının işlevini yüksek düzeyde yerine getirmesini sağlayan yardımcı bir üründür. Bulaşık tuzu taneciklerinin makinenin tıkanmayacağı formda ve boyutta olması gerekir. Bu şekilde bütün bulaşık makinelerinde kullanımı uygundur. Peki bulaşık tuzu kullanılmazsa ne olur? Kireç molekülleri, tüm makine parçalarını kaplar. Zamanla bu makine parçaları işlevini yerine getiremez hale gelir ve arızalanır. Makinelerde bu kireç moleküllerini tutan bir filtre bulunur. Bulaşık tuzu kullanmak bu molekülleri tutan filtrenin temizlenmesini sağlar ve moleküllerin makine parçalarına ulaşmasını engeller. Böylelikle makineniz arızalanmaz ve sizi gereksiz masraftan kurtarır.

Bulaşık Makinesine Limon Tuzu Koymak Doğru Mudur?

Bulaşık makinesi kullanıcılarının son zamanlarda en sık yaptığı yanlışlardan biri de bulaşık makinesi için özel üretilmiş ürünler dışında ürünler kullanmaktır. Bu tür kullanımların hem makinenizin işleyen aksamına hem de bulaşıklarınıza zarar vereceğini kesinlikle unutmamalısınız. Örneğin; makineler için özel üretilmiş bulaşık tuzu yerine, bulaşık makinesi limon tuzu kullanmanın makinenize çok çeşitli zararları vardır. Makinede tıkanma sorunlarına yol açabildiği gibi, makine parçalarına birkaç kullanımdan sonra zarar vermeye başlayabilir. Bu sebeple bulaşık tuzu seçiminde makineye özel üretilmiş olanları tercih etmelisiniz.

Bulaşık Makinesi Tuzu Fiyat Bilgisi

Bulaşık tuzu fiyatları markasına göre farklılık gösterir. Trendyol'da bulaşık yıkama ürünleri kategorisinde bulabileceğiniz özel bulaşık tuzu ürünlerini, ayda 1 kez kullanarak hem makinenizi hem de bulaşıklarınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz. Bulaşık makineniz için özel olarak granül hale getirilmiş tuzların nemle temasında bozulma meydana gelir. Bu sebeple nemli ortamda kalmış tuzlar makinenize ve bulaşıklarınıza yarardan öte zarar verir. Bulaşık makinesi tuzu; çocukların erişemeyeceği, güneş ışığından uzak, kuru ve serin bir ortamda muhafaza edilmelidir.