"

Büyüteç

" araması için 388 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Büyüteç

Kaliteli bir büyüteç bazı meslek gurupları için çok önemlidir. Örneğin kuyumcu büyüteci değerli taşları ve madenleri derinlemesine incelemeyi sağlar. Kuyumculuğun dışında el yazmaları ve değerli evrak incelemeleri, mikro maket uygulamaları gibi ince detaylara hakim olmanız gereken zorlu işler için optik özellikleri gelişmiş kaliteli bir büyüteç kullanmanız gerekebilir. Lup büyüteç, kuyumcu büyüteci ve yazı büyüteci gibi farklı amaçlar için tasarlanmış en iyi büyüteç modellerini masaüstü gereçleri kategorisinde inceleyebilirsiniz. Aradığınız ürüne avantajlı Trendyol fiyatları ile anında sahip olabilirsiniz.

Büyüteç Fiyatları

Mükemmel bir büyüteç hafiftir ve büyük bir çapa sahiptir. Geniş bir görüş alanı sağlar. Görüntüleri bozmadan büyütür. Bununla birlikte, bu özelliklerin tümünü bir birime dahil etmek optik olarak imkansızdır. Bir lensin büyütme gücü odak uzaklığına bağlıdır. Odak uzaklığı ise mercek eğriliğine bağlıdır. Eğrilik ne kadar büyük olursa odak uzunluğu o kadar kısalır ve büyütme gücü artar.

Basit ve uygun fiyatlı bir büyüteç tasarımında, mercek çapı eğrilik arttıkça daha yüksek büyütme oranı sağlamak için azalır. Tersine, eğri gücü düşürmek için azaldıkça, çap genellikle görüntüleme alanını artırır. Büyük çaplı bir büyüteç tipik olarak daha fazla görüntüleme alanı ve daha az büyütme yeteneğine sahiptir.  Bu nedenle, hem geniş görüş alanı hem de yüksek büyütme gücü, kaliteli ve yüksek maliyetli lensler olmadan tek bir tasarıma dahil edilemez. Yüksek büyütme özelliğine sahip kaliteli lenslerin üretilmesi daha zordur. Dolayısıyla kaliteli büyüteç fiyatları daha pahalı olma eğilimindedir.

Büyüteç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir büyütecin gerçek büyütme gücü, çalışma mesafesine, göz mesafesine ve gözlemcinin göz özelliklerine bağlı olarak biraz değişiklik gösterebilir.

Büyütecin görüntülenen nesneye olan mesafesine çalışma mesafesi denir. Bu mesafe, büyüteç altında yapılması gereken iş türü açısından önemli bir husustur. Yakın inceleme çalışmaları için daha yüksek büyütme gücüne ek olarak daha küçük çalışma mesafesine sahip büyüteçler tercih edilir. Çalışmanız alet kullanımı gerektiriyorsa, uzun çalışma mesafesine sahip ayaklı büyüteç modelleri, hem aletleri kullanmak hem de nesneyi rahatça görüntülemek için yeterli alan sağlar. Işıklı büyüteç modelleri ortam ışığı yetersiz olduğunda daha rahat çalışabilmenize yardımcı olur. Çalışma alanında ışığa ihtiyaç duyuyorsanız LED'li büyüteç modellerini tercih edebilirsiniz.

Görüş alanı büyüteç aracılığıyla görülen alandır. Güç arttıkça, mercek çapı ve görüş alanı azalır. 5X görüş alanı yaklaşık 4 cm, 10X ise yaklaşık 1,25 cm'dir. Genellikle, daha büyük yüzeyleri taramak için düşük X oranı, küçük alanlar için yüksek X oranı kullanmak en iyisidir.

Satın aldığınız büyütecin lensinde çizik olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra büyüteç camını beyaz bir kağıdın üzerine yerleştirin ve merceğin kendi rengini ekleyip eklemediğini kontrol edin. Büyüteç merceğindeki görüntü hiçbir iç yansıma olmadan kristal netliğinde olmalıdır. Renkli saçaklar olmaksızın, vurgulamalar keskin ve parlak olmalıdır. Lens akromatik olmalıdır. Düz bir nesne bükülmüş gibi görünmemelidir.

Büyüteç Çeşitleri

İnsan gözünün rahat bir görüş için odaklanabileceği en yakın mesafenin yaklaşık 25 cm olduğu varsayılmaktadır. Gözünüzden yalnızca 2,5 cm uzakta olan nesneler, 10 kat daha büyük görünecek fakat odak dışı olacaktır. Büyüteç özel lensi sayesinde gözün daha yakından odaklanmasına yardımcı olur.

Büyüteç camının X (kez) faktörü, nesneleri ne kadar büyütebileceğini gösterir. Yazı büyüteci gibi ortalama bir büyüteç, nesnelerin 2 veya 3 kat daha büyük görünmesini sağlar, yani 2X veya 3X oranında büyütür. Jeologlar genellikle 5X ila 10X büyütme oranına sahip büyüteçleri kullanırlar. Bununla birlikte, 10X'ten daha yüksek herhangi bir şeyin özellikle sahada kullanılması zordur, çünkü lensler çok küçüktür.

5X ve 6X lensler ortalama bir kullanıcı için en popüler seçimlerdir. Görüş alanından ödün vermeden daha yüksek büyütme sağlar. Öte yandan, 10X'lik bir büyüteç, görüş alanını önemli ölçüde azaltmakla birlikte, minik kayalara, kristallere, minerallere, mikro fosillere vb. daha yakından bakmanızı sağlayacaktır. X faktörü göz önüne alındığında, daha büyük bir lens her zaman daha iyidir. Öte yandan, 20X üzerindeki herhangi bir büyüteç, artık büyüteç olarak kabul edilmeyecek kadar küçük bir görüş alanına sahip olacaktır.

En avantajlı büyüteç fiyatları Trendyol'da!