"

Çadır ve Çadır Aksesuarları

" araması için 1764 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Çadır ve Çadır Aksesuarları

Çadır modelleri, genellikle kamp alanlarında sıklıkla tercih edilen destek çubukları veya destek halatları ile kullanılır. Küçük çadırlar, yerde sabit bir şekilde durabilirken daha büyük çadırların sabit durabilmesi için destek noktalarına ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyaç nedeniyle büyük çadır fiyatları önemli değişiklikler gösterebilir. Çadırlar, ilk olarak göçebe topluluklar tarafından kullanılmaya başlandıysa da, günümüzde daha çok kampçıların sıklıkla tercih ettiği ürünlerin başında yer alır. Öte yandan hem yaz ayları hem de kış ayları için birçok farklı çadır çeşidi kullanılır. Sıklıkla tercih edilen çadır çeşitleri; sert direkli, esnek direkli ve şişme çadırlar olarak üç ana kategoride toplanabilir. Üstelik çadır ve çadır aksesuarları, kampçıların sıkça kullandığı vazgeçilmez kamp malzemesi çeşitleri arasında yer alır. 

Sert Kazıklı Çadır Modelleri

Sert direkli çadır modelleri, kendi başlarına rahatlıkla durabilir ve hiçbir şekilde halatlara ihtiyaç duymaz. Bu tipteki çadırlar, genellikle 25 ile 80 kilogram arasında bir ağırlığa sahiptir. İşte bu yüzden ancak çok güçlü rüzgârlar bu çadırları devirebilir. Çadır kazığı çeşitlerinin oldukça sert ve sağlam bir metal malzemeden yapılmış olması çadırı, rüzgâra karşı daha dayanıklı yapar. Sert direkli çadırların en bilinenlerinden olan pencereli çadırlar çift katmanlı çadırlardır. Pencereli çadırların iç kısımları genellikle pamuk, naylon ve polyester gibi malzemelerden üretilir. Çadırın dış katmanları ise kanvas veya polyester malzemeden imal edilir. Kabin şeklinde olan çadırlar, dünyanın birçok ülkesinde sıklıkla tercih edilen çadır tipleridir. Söz konusu çadırların yan kısımları naylondan ve çatı kısmı ise polyesterden üretilir. Kabin çadırlarında 2 kişilik çadır ve 4 kişilik çadır modelleri mevcuttur. Pop Up adı verilen çadır tipleri, kolaylıkla açılıp kapanmaları ile bilinir ve kolay kullanımları sebebiyle kampçılar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Esnek Kazıklı Çadır Modelleri

Esnek kazıklı çadır modellerinde genellikle fiberglass'tan yapılan özel kazıklar kullanılır. Fiberglass'tan yapılan kazıkların çapı genellikle 1 cm civarındadır. Öte yandan daha sağlam bir çadır için alüminyum malzemeden üretilen kazıklar da tercih edilir. Söz konusu tipteki çadırlarda kullanılan kazıkların uzunluğu 3 ile 6 metre arasında değişir. Taşıma konusunda kolaylık sağlamak için 30 ile 60 cm’lik kazık parçaları kullanılır. Kurulum konusunda kampçılara kolaylık sağlaması için söz konusu kazıkların her biri esnek halatlarla birbirine bağlanır. Esnek kazıklı çadır modelleri arasında en bilinenleri ise kubbe şeklinde çadırlardır. Kubbe şeklindeki çadırlar oldukça sade bir tasarıma ve basit bir yapıya sahiptir. Kubbe çadırların kapasiteleri 2 ile 9 kişi arasında değişiklik gösterir. Kampçıların sıklıkla tercih ettiği bir diğer çadır modeli de tünel şeklindeki çadırlardır. Tünel çadırlar, kubbe çadırlarla aynı miktarda yüzey alanını kaplasa da, kullanılabilir alan bakımından kubbe çadırlardan daha geniştir. Çift katmanlı yapıları ile bilinen tünel çadırlarda en fazla 10 kişi kalabilir.

Sıklıkla Tercih Edilen Çadır Aksesuarları

Çadır aksesuarlarının en bilinenleri arasında mat, uyku tulumu ve tente gibi önemli malzemeler bulunur. Özellikle kamp sırasında rahat bir uyku için uyku tulumuna ihtiyaç duyulur. Bu bakımdan her kampçı çadır ile birlikte kendi boyutlarına uygun bir uyku tulumunu da satın almalıdır. Öte yandan tente ve çadır brandası gibi ürünler, güneş ve yağmur gibi doğal etkilerden korunmak için sıklıkla tercih edilen aksesuarlar arasında yer alır. Üstelik çadır brandası ve tente fiyatları, oldukça makul fiyat aralığında bulunur. Kamp sevdalısı her kampçı, kendi bütçesine uygun bir çadır brandasını veya tentesini rahatlıkla Trendyol'dan satın alabilir.