"

Çaylar

" araması için 7566 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
ArifoğluAnne Çayı 200g
(199)
39 TL
Sepete Git
DoğuşGurme Çay 1000 gr
(34)
35,95 TL
29,95 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Çay

Çay; birçok farklı bitkinin çiçeklerinin, gövdelerinin, köklerinin, kabuk ya da tohumlarının kaynatılması ya da haşlanması usulüne göre hazırlanan bir içecektir. Çay yapımı, bu bitkinin yapraklarının yapraklarının fermente edilmesi, ısıtılması, kurutulması ve istenildiği takdirde diğer meyve veya bitkilerle harmanlanması sürecinden oluşur. Türkiye’de Rize başta olmak üzere tüm Doğu Karadeniz kıyılarında yetiştirilir. Çayları birçok kategoriye ayırmak mümkün olsa da üç temel türü vardır: Beyaz çay, yeşil çay ve siyah çay. Siyah çay, dünya genelinde en çok tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Zira siyah çay fiyatları diğer çeşitlere göre oldukça hesaplıdır.

Çayın Faydaları

Çay birçok araştırmanın konusu olmuştur ve sağlığa olan yararları üzerine binlerce makale yayınlanmıştır. Faydalarından bazıları şunlardır:

  • Kalp krizi riskini %44 azaltarak LDL adı verilen kötü kolesterolü düşürür.
  • Düzenli olarak günde 3-4 bardak tüketilirse kadınlarda, meme ve yumurtalık kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir.
  • İçinde bulunan fitokimyasallar kemik yoğunluğuna katkıda bulunur, kemik yapısını destekler ve osteoporoz riskini azaltır.
  • Siyah çayda bulunan polifenollerin bakteri, diş plağı ve ağızda yapışkanlık oluşturan enzimlerin oluşumunu engellediği tespit edilmiştir.
  • Polifenol içerdiği için DNA hasarını engelleyerek yaşlanmayı geciktirir.
  • Limon eklenerek içilen siyah çay, antioksidan alım kapasitesini artırır.
  • Gün içinde 2-3 bardak tüketilirse stres hormonu olan kortizol seviyesini en aza indirir.

Çayın Besin Değeri

180 mililitre kaynar suda demlenen çayda yaklaşık 30 mg kafein bulunur. Demlenme süresi uzadıkça bu miktar artar. Tüketilen içeceğin içerisinde yağ, protein ve karbonhidrat gibi makro besin öğeleri yok denecek kadar azdır. Mineral açısından oldukça zengin olan bu içecek, potasyum ve flor için zengin bir kaynaktır. Bir fincanda 60-70 mg potasyum ve 0,13 mg flor bulunur. İçeriğinde bulunan kafeinden dolayı uyuklamayı önler ve kişiyi daha uyanık ve dikkatli duruma getirir. İçerdiği kafeine rağmen sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Zira yapılan araştırmalarda bazı kişilerin, 150- 200 mg kafein aldıklarında rahat bir uyku uyuyamadıkları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra sürekli kafeinli içecek tüketenlerin, uyku bozukluğu yaşadığı gözlemlenmiş ancak bu alışkanlık bağımlılık kapsamında değerlendirilmemiştir.

Çay Çeşitleri

Çayların esası Cemellia Sinensis bitkisine dayanır. Yüzlerce çeşit çay, kendi karakteristik görünümü, aroması ve tadına bağlı olarak kategorilere ayrılır. Şarap ve kahve gibi bu bitkinin hasadı da mevsimsel şartlar ve yağış oranına bağlı olarak yıldan yıla kalite farkı gösterebilir. Bütün çeşitlerini daha iyi inceleyebilmek adına çaylar temel kategorilere ayrılır. Temel çay çeşitleri ise şunlardır: Yeşil çay, beyaz çay, siyah çay, yeşil çay, bitki çayları ve fermente çaylardır. Temel kategoriler, bu içeceğin yapraklarının ne kadar oksitlendiğini ya da fermente olduğunu gösterir. Çiftçiler, farklı tekniklerle bu bitkinin yapraklarını havaya maruz bırakır ve üstün tecrübelerini kullanarak belirli lezzet ve aromaları meydana getirir.

Siyah Çay Nasıl Demlenir?

Lezzetli bir çay içebilmek için doğru demleme adımlarını takip etmek büyük önem taşır. Her çayın demlenme usulü farklıdır ve bazıları haşlama usulüyle hazırlanarak içilir. Siyah çay demlemek için ise bazı adımlara dikkat etmek gerekir. Bu adımlar şunlardır: Her bardak başına bir tatlı kaşığı toz çay, seramik ya da cam demliğe eklenir. Ocağa konulan içme suyu kaynamaya başladığında demliğe toz çay yapraklarını geçecek kadar su eklenir. Ardından demliğe bir adet küp şeker eklenerek tadının acıması önlenir. Demliğin altına tekrar su eklenerek ocağın altı açılır, su kaynamaya başladığında ocağın altı kısılır ve 15-20 dakika demlenmeye bırakılır. Eğer yoğun bir tat arzu ediliyorsa demleme süresi uzatılabilir. Tadını muhafaza edebilmesi için yarım saat içerisinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bergamotlu çay sevenlerin miktarı kendi zevkine göre ayarlaması gerekir. Aroma miktarı ayarlanamazsa tadı acıyabilir. Bu lezzetli içeceği demlemenin en önemli sırrı ise iyi su kullanmaktır. Yeni kaynayan suda bulunan oksijen oranı, bu içeceğin lezzetini artıran ve aromasını ortaya çıkaran önemli bir unsurdur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kaynadıktan sonra soğumuş olan suyun yeniden kaynatılarak kullanılmamasıdır.

Sallama Çay Nasıl Yapılır?

Poşet çaylardan halk arasında sallama çay olarak bahsedilir. Son yıllarda pratikliği ile özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasında yer alan poşet çaylar, yaprakların daha küçük parçacıklarından yapılır. Küçük parçalar bu içeceğin hızla demlenmesini mümkün kılar ve bir iki dakika içinde mükemmel renge sahip bir içecek ortaya çıkar.

Poşetin içindeki yaprak ne kadar kaliteliyse demlenme süresi buna mukabil olarak azalır. Poşetin ağaç liflerinden yapılan delikli yapısı demlenme sürecini hızlandırır. Sallama çayların demlenme süresi yaklaşık 2 dakikadır. Eğer koyu dem seviyorsanız bu süreyi uzatabilir, açık seviyorsanız azaltabilirsiniz. Sallama çaylar içinde en çok tercih edilen ürünlerin başında Doğadan Çay, Doğuş Çay, Filiz Çay ve Lipton Çay gibi markaların özenle ürettiği birbirinden farklı ve lezzetli bitki çayları gelir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan poşet bitki çayları, hijyenik koşullarda ve tüm kontrolleri yapılarak tüketiciye ulaşır.

Farklı tatta ve özellikte yüzlerce ürüne Trendyol içecek ürünleri kategorisinden ulaşabilir, Trendyol ayrıcalığı ile keyifle alışveriş yapabilirsiniz.