"

Çelik Kolye

" araması için 7976 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Çelik Kolye

Gümüşü andıran rengi ve kararmaya karşı direnci sayesinde çelik kolye, popüler bir takı seçeneğidir. Hipoalerjenik olduğundan, alerjik reaksiyonlara yatkın kişilerin tercihidir. En dayanıklı metallerden biridir. Çizilmeye, darbelere ve kopmaya karşı oldukça dirençlidir. Hem kadınlar hem de erkekler için tasarlanmış en zarif modelleri kolye kategorisi içerisinde bulabilirsiniz. Trendyol ayrıcalığıyla beğendiğiniz kolyeyi anında satın alabilirsiniz.

Çelik Kolye Modelleri

Paslanmaz çelik, oldukça sert bir metaldir. Çelikten üretilmiş takılar, altın ve gümüşe kıyasla daha dayanıklıdır. Bu özelliği ile kolye gibi halka ve zincir gibi kopma riski yüksek parçalar içeren takılar için en uygun metallerden biridir. Çelik kolye fiyatları, değerli madenlere kıyasla daha uygun fiyatlıdır ve hemen hemen tüm bütçelere hitap eder.

Çok sayıda çelik türü olmasına rağmen, sağlıklı kullanım için paslanmaz çelikten üretilen takılar, genel olarak 316L çelik olarak bilinen bir alaşım türünden yapılır. Bazı çelik kolye markaları, daha pürüzsüz bir yüzey için tasarımlarında 316LVM tercih edebilir. Cerrahi çelik olarak da adlandırılan bu alaşımlar, takılarda yaygın şekilde kullanılır ve düşük nikel yüzdesine sahiptir. 317L alaşımı ise daha yüksek bir nikel içeriğine sahiptir. Bu nedenle nikel alerjisi olan kişiler için 317L çelik kolye modelleri uygun olmayabilir. 302 ve 304 paslanmaz çelik alaşımlar cildi lekeleme riski daha yüksek olan nikel ve diğer metalleri daha yüksek oranlarda içerir.

Çelik kolye çeşitleri, parlak altın tonlarından ve pembelere kadar geniş bir renk skalasına sahiptir. Günlük kıyafetlerden abiye kıyafetlere kadar tüm tarzlar için çelik kolye tercih edilebilir. Düz çelik zincir kolye modelleri, daha sade ve günlük kullanımlar için tercih edilir. Taşlı ve damla kolye çeşitleri daha klasik bir görünüm isteyen kişiler için uygun olabilir. 

Çelik zincir kolye modelleri, farklı uzunluklarda olabilir ancak her uzunluk her bireyde aynı görünmeyecektir. Boy, vücut ve hatta yüz şekli gibi pek çok önemli faktör, kolyenin görünüşüne katkıda bulunabilir. Yuvarlak ya da oval yüz şekli için uzun kolyeler daha iyi bir seçimdir. Uzun kolye, oval ve yuvarlak yüzlerde, yüzü çerçevelemeye yardımcı olur. Gözü aşağı indiren bir V şekli oluşturur. Kare yüzler için boynu saran kısa kolyeler uygundur. Kısa kolye stili, yüzdeki keskin hatları yumuşatarak daha uzun bir boyun algısı yaratır. Kalp şekline sahip yüzler için boynun hemen altında biten kolye modelleri, yüz açılarını yumuşatarak dengeli bir görünüm yaratmaya yardımcı olur.

Çelik Kolyenin Avantajları

Paslanmaz çelik, kolye malzemesi olarak birçok açıdan avantaja sahiptir. Leke ve pas oluşumunu önleyen film tabakası sayesinde çelik kolyeler diğer kimyasal maddelerle tepkimeye girmez. Yüksek klor veya tuz içeren ortamlar gümüşte kararmayı hızlandırırken paslanmaz çeliği etkilemez. Bu nedenle su sporları ya da aktiviteleri ile ilgilenen kişiler için çelik kolyeler iyi bir seçimdir.

Tüm paslanmaz çeliklerde az miktarda nikel bulunmakla birlikte, alaşım genellikle metallere duyarlı kişilerde deri reaksiyonunu tetiklemez. Bijuteri takı modellerinde kullanılan bazı maddeler, ciltte lekelenmelere neden olabilir. Paslanmaz çelik cilt üzerinde herhangi bir renk kalıntısı bırakmaz.

Çeliğin kararma direnci oldukça yüksek olduğundan, gümüş kolyelere kıyasla kararma sorunu yoktur. Parlatma ihtiyacının olmaması çelik takıların bakımını kolaylaştırır. Paslanmaz çelik kolyeler aylarca kullanılmasa bile parlaklığını ilk günkü gibi korur.

Sert bir metal olduğundan çelik kolyeler darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Bu sayede kolye tasarımındaki ince detaylar ya da işlemeler uzun yıllar boyunca korunabilir.

En şık çelik kolye modelleri, ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da!