"

Cips

" araması için 330 sonuç listeleniyor
Rio SantoRio Santo Taco Cips 175 Gr
(4)
11,90 TL
Sepete Git
PringlesSoğanlı 40 g
(21)
5,95 TL
Sepete Git
Poco LocoNaco Tortilla Cips 450 Gr
(3)
26,20 TL
Sepete Git
ÜlkerÇubuk Kraker 36 gr (36 Adet)
(16)
22,90 TL
Sepete Git
Eat RealHumus Dereotlu Kinoa Cipsi 45 Gr
(18)
23,10 TL
Sepete Git
PringlesNormal 40 g
(40)
5,95 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Cips

Temelde ince doğranmış patateslerin kırılgan hale gelene kadar kızartılması mantığı ile üretilen cips çeşitleri, sadece patates değil, farklı ürünlerle de hazırlanır. Farklı damak tatlarına uyum sağlayabilmesi adına baharatlar ve çeşnilerle süslenen cips yiyeceği, günümüzde sıkça tercih edilen bir atıştırmalık olmayı başarır.

Cips Çeşitleri Nelerdir?

Yaygın şekilde tüketilen patates cipsinin yanında, nohut, ?kinoa ve satsuma cipsi de sıkça rastlanan ürün çeşitlerindendir. Yapımı sırasında kullanılan malzemeye göre kendi içerisinde çeşitlere ayrılan cipslerin, ?vegan ve vejetaryen kategorileri de bulunur. Ayrıca içeriğindeki baharata göre değişen tatlara sahip cipsler; domatesli, sarımsaklı, karabiberli, peynirli ve pul biberli şekillerde üretilebilir. Sade biçimde tuzlu olarak da tüketilebilen bu ürünler, daha çok patates cipsleri içerisinde çeşitliliğe ayrılır.

Ege Bölgesi'nde yetişen bir mandalina türü olan satsumaların, kurutularak çıtır hale getirilmesi ile sunulan satsuma cipsleri, herhangi bir şekilde yağda kızartılmadığı için düşük kalorisi ile dikkat çeker. Sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalık olan satsuma cipslerinin yanında formunu korumak, ancak lezzetlerinden vazgeçmemek isteyenlere uygun ?kinoa ve nohut cipsleri de bulunur. Patates cipslerine nazaran düşük kalorili ve sağlıklı yapısı ile bilinen nohut cipsleri, doyurucu olmaları sebebiyle diyet uygulayanların favori yiyecekleri arasında yer alır.

Cips Yanında Ne Tüketilmelidir?

Kendi içerisinde birçok farklı baharat ile çeşitlendirilmiş olan cipsler, soslar yardımı ile daha lezzetli hale getirilebilir. Özellikle baharatı yoğun olan cips türlerine uygun olan yoğurtlu sos, cipsin tüketimi esnasında yağlı içeriğini hafiflettiği için bu yiyeceğe doğru bir arkadaş olur. İçerisinde nane, karabiber ve isot gibi birkaç çeşit baharat, ketçap ve mayonez bulunduran yoğurtlu sos, damak tadına göre farklı malzemeler ile süslenebilir. Ayrıca kola ve benzeri asitli içecekler, cipsin yanında sıkça tüketilen sıvılar arasında yer alır. Her ne kadar sağlıklı olduğu tartışılsa da, cipsin yanında tüketildiğinde lezzetine lezzet katan bu asitli içecekler, şekerli yapıları nedeniyle cips içerisindeki tuzlu ve yağlı tadı hafifletir.

Cips Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle tüketilecek cips türünün ne olduğuna karar verilmelidir. Kendi içerisinde patates cipsi dışında birçok farklı cips çeşidi barındıran bu yiyecek, her kullanıcının tüketim alışkanlıklarına uygun ürünü sunmayı başarır. Nohut, mandalina veya ?kinoa çeşitlerinden biri tüketilecekse bu yiyeceklere uygun cips markaları araştırılmalıdır. İçeriğinde yer alan ana yiyeceğe uygun baharatlar seçilip, damak tadına uygun olan cips çeşidi satın alınmalıdır. Ayrıca bu cipslerin yanında sos tüketilecekse araştırılıp uygun malzemeler ile sos hazırlanabilir. Son tüketim tarihleri genellikle uzun süreçlerde biten cipsler, tüketiciyi bu konuda rahatlatır. Ancak ne var ki her bilinçli tüketici gibi satın alınan gıda ürünlerinde öncelikle son kullanım tarihine bakılması önerilir.

Cips Fiyatları Ne Kadardır?

Günümüzde sıkça tüketilen cipslerin, içeriğinde yer alan baharatlara ve maddelere göre değişen bir fiyat grafiği vardır. Atıştırmalık türü içerisinde yer alan gıda ürünlerine nazaran, uygun görülen cips fiyatları, çeşidine göre farklılık gösterir. Her daim en çok tercih edilen gıda ürünlerinden birisi olan cipsler, uygun fiyatları sebebiyle herkesin rahatlıkla tüketebileceği yiyecek çeşitlerinden birisi olarak sunulur.

Cips Nasıl Yapılır?

Neredeyse her köşe başında rahatlıkla rastlanabilen cipsler, üretim sırasında birçok aşamadan geçerek kullanıcıya ulaşır. Öncelikle cipsin içeriğindeki ana maddenin ne olduğuna göre değişiklik gösteren bu üretim aşamaları; patates, nohut ve ?kinoa cipsinde farklı süreçler sonucunda tüketici ile buluşur. Sıkça tüketilen patates cipsi için üretim aşamaları, öncelikle patateslerin toz ve kirlerinden arındırılması ile başlar.

Su dolu bir kanalda soyma makinesine ilerleyen patatesler, burada yumuşar ve rahat soyulacak kıvama getirilir. Genellikle silindir şeklinde üretilen soyma makinelerinde, etrafında kabuk kalmayana dek dönen patatesler, bir sonraki aşama, yani kesilme kısmına doğru yola çıkar. Dilimleyici makinelerde cipsin şekline göre parçalara ayrılan patatesler, kızartma kısmında ani şekilde yüksek sıcaklıktaki yağa maruz bırakılır. Sonrasında yağları süzülerek çıkarılan patateslerin, içerisinde yanık veya sorunlu olanları ayıklanır. Ardından tüm patatesler tuz banyosuna aktarılır. Tuzlanma işlemi bittikten sonra kurutulan cipsler, kendi içeriğinde yer alan baharatlara göre tatlandırılır. Son olarak paketlenmek üzere yola çıkan cipsler, tekrar kontrol edilir ve ambalajlanarak tüketicisi ile buluşacağı günü beklemeye koyulur.

Damak tadınıza uygun farklı çeşitlerdeki cipsleri Trendyol atıştırmalıklar kategorisinde bulabilirsiniz.