placeholder
"

Çizgisiz Defter

" araması için 91840 sonuç listeleniyor
AKILLICA Notebook 4'lü Defter Set Soft
AKILLICANotebook 4'lü Defter Set Soft
(2376)
Notebook 4'lü Defter Set Soft
24,99 TL
Sepete Git
NATURALCRAFT Deri Defter
KARGO BEDAVA
NATURALCRAFTDeri Defter
(3)
Deri Defter
254,90 TL
Sepete Git

Çizgisiz Defter

Çizgisiz Defter

Eğitim döneminde, kişisel olarak ya da bazı meslek gruplarında verimli şekilde not tutmayı sağlayan çizgisiz defter, hem yetişkinler hem çocuklar tarafından kullanılıyor. Sözel dersler başta olmak üzere pek çok derste kullanılan bu defterler, kareli ya da çizgili defterlerin aksine beyaz sayfalardan oluşuyor ve not alırken daha sınırsız hareket imkânı veriyor. Not defteri olmanın yanında ajanda, hatıra defteri, not defteri, günlük, şiir defteri gibi amaçlarla da kullanılan çizgisiz defterler, değişik boyut, tasarım ve sayfa sayısı seçenekleri sunuyor. Çocuklar ince karton kapaklı ürünleri tercih ederken, yetişkinlerin tercihi çoğunlukla daha dayanıklı bir yapıda olan kalın kapaklı çizgisiz defter seçenekleri oluyor. Az yapraklı çeşitlerden çok sayfalı kalın defterlere ihtiyaca uygun pek çok seçenek bulunabiliyor.

Kırtasiye alışverişlerinin vazgeçilmez bir parçasını oluşturan çizgisiz defter spiralli, telli ya da ciltli olarak tercih edilebiliyor. Beyaz küçük boy çizgisiz defter ve daha pek çok ürüne Trendyol aracılığıyla rahatlıkla ulaşılabiliyor. Resim derslerinden sözel derslere bir çok ders için ihtiyaç duyulan büyüklük ve sayfa sayısındaki ürünleri uygun fiyat seçenekleri ile satın almak mümkün oluyor. Yetişkinler de çalışma hayatı içinde not tutmak ya da kişisel olarak kullanmak üzere A4, A5 ve A6 gibi boyut seçenekleri sunan defterlere başvuruyor. Trendyol’un zengin bir ürün çeşitliliği sunan defter kategorisinde çizgisiz günlük, çizim, şiir defteri gibi ürünler başta olmak üzere her türlü model yer alıyor.

Defterin ve Kâğıdın Tarihi

Yazının tarihi çok daha eski olsa da defterlerin icat edilmesi 100 yıl öncesine dayanıyor. Kâğıt ilk olarak Milattan Önce 2. yüzyılda eski Çin’de bulunmuş olsa da yaygınlaşması için bu keşfi Avrupa’ya ulaşması gerekiyor. Çin’deki kağıt üretim teknolojisi de benzer biçimde ağaçlar, bez parçaları ve lifli bazı ürünlerin hamur haline getirilmesine dayanıyordu. Üzeri yazılı bilinen en eski kâğıt parçası da Milattan Sonra 150 yılının tarihini taşıyor ve Çin Seddi üzerindeki bir gözetleme kulübesinde bulunuyor. Çin’deki kâğıt teknolojisi geliştikçe dut ağacı, keten ve pamuk kullanılan ürünler ön plana çıkıyor. Bu özel teknoloji sır gibi saklanmasına karşın Araplar ile Çinlilerin savaşı sırasında kaçırılan ustalar yoluyla önce Araplar, ardından da Endülüs Medeniyeti’i aracılığıyla Avrupalılar kağıt ile tanışıyor. Su kullanarak kağıt üretimine başlayan Avrupalılar, özel fabrikalarda seri üretime geçiyor ve 19. yüzyıldan itibaren maliyetler azaldığı için kağıt üretimi büyük bir yaygınlık kazanıyor. Kağıdın keşfi ve yaygınlaşmasının ardından yazım ve çizim işleri kolaylaşırken, ilk defter ise 1920 yılında boş kâğıtları birleştiren ve kalın bir karton kapak eklenmesi ile yapılıyor. J. A. Birchall’ın icat ettiği ilk defterden bu yana bu alanda farklı tasarımlar ve kullanımlar gündeme geliyor.

Defter deyince akla önce eğitim çağındaki çocukların kullandığı çizgili, çizgisiz ve kareli ürünler gelse de, defterler günlük hayatta kendine çok daha geniş bir kullanım alanı buluyor. Gazeteciler, avukatlar, ressamlar, çizerler, işi gereği düzenli not tutması gerekenler farklı defter modellerine başvuruyor. Not alma amaçlı defter kullananlar daha küçük boyutlu olanları tercih ederken, ressam ve çizerler biraz daha büyük boyutlu ve gramajı fazla olan defterleri tercih ediyor. Deri kapaklı defterlerden son dönemlerde yaygınlaşan özel tasarım ürünlere sayısız defter türü bulunuyor. Renkli tasarımlar, el işçiliği isteyen özel ürünler de büyük ilgi görüyor. Eğitim çağında farklı derslerin ihtiyaçlarına uygun olarak üretilen çizgisiz defterler, çok yönlü bir kullanım olanağı sağlıyor. Telli modellerden spiralli ürünlere, ciltli defterlerden kalın kapaklı seçenekleri sayısız model ve tasarım alternatifi arasından seçim yapılabiliyor.

Çizgisiz Defter Modelleri ve Özellikleri

Çizgisiz olarak tasarlanan defterler özel kapak tasarımları, farklı sayfa sayıları ve değişik ölçü seçenekleriyle öne çıkıyor. Not almak için tasarlanan defterler ile çizim ve resim amacıyla üretilen defterle de farklılık gösteriyor. Yaşadıklarını yazmak için pek çok kişinin başvurduğu günlükler için özel tasarlanmış defterler tercih ediliyor. Hem yazı yazmayı hem küçük çizimler yapmayı mümkün kılan çizgisiz tasarımlar, hatıraları not etmeyi ve ölümsüz kılmayı kolaylaştırıyor. Çizim ve resim defteri olarak tasarlanan ürünlerde ise dayanıklılığı artırmak için biraz daha yüksek gramajlı kağıtlar tercih ediliyor. Sanatseverlerin tercih ettiği çizim defterleri, göz alıcı estetik tasarımlar sunuyor.

Eğitim çağındaki çocuklar için de yaş gruplarına uygun olarak özel defter tasarımları gündeme gelebiliyor. Eğlenceli kapak tasarımları bulunan defter modelleri, okulda görülen farklı derslerdeki ihtiyaçlara uygun olarak tasarlanıyor. Daha küçük yaşlardaki çocuklar için çizgi film karakterlerinin yer aldığı eğlenceli kapaklar tasarlanırken, farklı yaş gruplarına uygun kapak tasarımları da rahatlıkla bulunabiliyor. Eğitim ya da hobi amaçlı olarak satın alınabilen defterler arasında ilk ve orta öğretim dışında yetişkinlere yönelik tasarımlar da bulunuyor. Kalın kapaklı modeller daha uzun süre kullanım imkânı tanırken, not tutmak için daha küçük boyutlu ürünler tercih ediliyor.

Sayfalarında herhangi bir çizgi ya da şeklin yer almadığı çizgisiz modeller, not tutarken sayfayı daha sınırsız biçimde kullanmaya imkân verdiği için de tercih ediliyor. Not tutma dışında çizimler için de uygun olan bu defterler, harf boyutlarının daha iri ya da daha küçük olarak kullanılmasına da olanak tanıyor. Şiir defteri olarak da tercih edilen bu ürünler, estetik el yazıları ile not alanlar için çok daha şık bir görünüm sağlıyor. Çizgisiz defter A5 boyutu ile pratik kullanım olanağı sağladığı gibi, dik ya da yatay da olabiliyor. Çizgisiz defter A4 boyutunda ise biraz daha büyük ve geniş kullanım alanı sağlayabiliyor. Orta boy çizgisiz defter modelleri yanına cepte taşınabilecek boyutta küçük not defterleri de ön plana çıkabiliyor. A6 ve daha küçük boyutlu çizgisiz not defterleri oldukça pratik bir kullanım sunuyor.

Avantajlı Okul Defteri Seçenekleri

Okul çağının henüz başlarındaki çocuklar için 40 civarında yapraklı defterler tercih edilirken, eğitim çağının ileri aşamalarında farklı çizgisiz modeller ön plana çıkıyor. Çizgisiz defter A4 boyutlarında yapıldığında pek çok ders için oldukça işlevsel bir kullanım sağlayabiliyor. Bazı dersler için ise daha küçük boyutlu ürünler gerekiyor. Çizgisiz defter A5 ve farklı ebatlardaki modelleri ile başta sözel dersler ve güzel yazı dersleri olmak üzere birçok derste kullanılabiliyor. Okul için üretilen defter seçenekleri uzun süre dayanabilen cilt yapıları ve dayanıklı kâğıtları ile ön plana çıkıyor. 40 yapraktan başlayan okul defterleri 144 yaprağa kadar değişen farklı seçenekler sunuyor. Çizgisiz modeller ince olduğunda tek ortalı olarak tasarlanırken, ciltli ya da spiralli modeller çok daha fazla sayfa sayısı sağlıyor. Program daha yoğun olan sözel dersler için ise çok sayfalı, kalın kapaklı çizgisiz defter ürünleri tercih ediliyor.

Eğitim amaçlı kullanılan defterler için çoğunlukla 60 gram 1. hamur kağıtlar kullanılıyor. Kurşun kalem kullanıldığında kolayca silinebilen bu kâğıtlar işlevsel kullanım özellikleri ile öne çıkıyor.

Güzel yazma dersleri için tasarlanan çizgisiz modeller estetik tasarımları ve kullanışlı yapılarıyla tercih listelerinde yerini alıyor. Küçük yaşta çocukların seveceği kapak tasarımlarına sahip olan bu ürünler, çocukları yazmaya teşvik ediyor ve bazı modellerde bilgilendirici kapak içleri bulunuyor. Resim defterleri de aynı biçimde çizgisiz olarak tasarlanıyor, ancak suya dayanıklı olmaları için daha yüksek gramajlı kâğıtlar kullanılıyor.

Çizgisiz olarak üretilen defterleri eğitim amaçlı olarak satın alırken müfredata uygun seçimler yapılması ve derslerin gerektirdiği sayfa sayısında defterler alınması gerekiyor. Az sayfalı defter alındığında erken bitmesi, gerekenden kalın defter alındığında ise öğrencilerin gereksiz yere fazla yük taşıması gibi sorunlar yaşanabiliyor. Okul dönemi için yapılan alışverişlerde çocukların ihtiyaçlarına uygun özellikte defterlerin tercih edilmesi gerekiyor. Fazla ince ya da fazla kalın kâğıt gramajları da kullanım sırasında sıkıntılar doğurabiliyor. Kaliteli kâğıt kullanılarak üretilen defterler daha uzun ömürlü ve düzenli bir kullanım sunuyor. Renkleri ve dokuları itibariyle çocukların göz sağlığını koruyan ve daha berrak bir görünüm sunan defterlerin alınması tercih ediliyor.

Özel Şekilli ve Spiralli Defter Seçenekleri

Öğrencilerin çizgilerin yol göstericiliği olmadan daha düzenli ve düzgün yazmayı öğrenmeleri için çizgisiz ürünler önemli bir işlev üstleniyor. Sözel dersler için kullanılan orta boy çizgisiz defter ürünleri daha güzel ve estetik yazma çalışmalarında da kullanılıyor. Büyük boyutlu çizgisiz modeller ise resim yapmak, karikatür çizmek gibi işlevlerde daha verimli çözümler sunuyor. Defterin boyutu dışında şekli de farklılık gösterebiliyor. Kişisel tercihe göre yatay ya da dikey yapılı defterler tercih listelerinde yerini alabiliyor.

Defterlerin cilt yapısı da tercihler üzerinde etkili oluyor. Okul çağındaki çocuklar için telli ya da ciltli defterler daha uygun ve pratik seçenekler sunuyor. Dikişli defter modelleri özellikle eğitim alanında yaygın olarak tercih ediliyor. Dayanıklı ve işlevsel özellikler taşıyan dikişli modeller, genellikle karton kapaklı olarak tasarlanıyor. Spiralli defter ürünleri ise her yöne doğru açılabilmeleri, tam olarak katlanabilmeleri ile büyük bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Hem çizim yaparken hem de yazı yazarken çok daha rahat bir kullanım sağlayan bu özellik, defterlerin kolayca deforme olmasının da önüne geçiyor. Çizgisiz defter spiralli olduğunda yaprak koparmak defterin cilt yapısına zarar vermiyor ve herhangi bir kötü görüntüye yol açmıyor. Küçük çizgisiz defter ajanda modellerinde de deri ciltli, kalın kapaklı seçenekler olduğu gibi spiralli pratik ürünler de bulunuyor. Küçük boy not defterleri kalın kapakları ve çizgisiz sayfa yapıları ile bazı meslek gruplarının günlük not tutma ihtiyacını rahatlıkla karşılıyor.

Farklı boyutlardaki not defterleri, bloknotlar, ajandalar ve hatıra defterleri arasında deri kapaklı, özel tasarımlı, üstten spiralli pek çok farklı model bulunabiliyor. Yıllık takvim bilgilerinin yer aldığı ajanda ürünleri de tercihe göre çizgisiz sayfalardan oluşabiliyor. Ajanda ya da özel not defterleri hobiler için de eşsiz kullanım olanakları sağlıyor. Yemek tarifleri ya da ilgi duyulan bir başka konu için metinlerin yazılabileceği bu defterler, yıllarca saklanan ve ihtiyaç duyulduğunda başvurulan kaynaklar haline geliyor. Bu amaçla kullanılan defterlerin daha dayanıklı cilt, kapak ve kâğıt yapısına sahip olması büyük önem taşıyor. Oldukça fonksiyonel olarak kullanılabilecek ve nesilden nesile geçebilecek bu defterlerin yüksek kaliteli modeller arasından seçilmesi tavsiye ediliyor.

El Yapımı ve Özel Tasarım Defter Seçenekleri

Çizgisiz günlük, çizim, şiir defteri gibi kullanımlar için özel tasarımlı el işi modeller de büyük ilgi görüyor. El işçiliği ile hazırlanan dikişli defterler de büyük ilgi görüyor ve hem işlevsel hem estetik açıdan tercih ediliyor. Geleneksel defter tasarımlarının estetik yapısından vazgeçemeyenler oldukça şık tasarımlar arasından seçim yapabiliyor. Özel tasarımlı hatıra ve not defterleri mıknatıs kilitli olabiliyor. Ayrıca bazı kişisel ürünlerde küçük kilitleme mekanizmaları bulunabiliyor. Tasarım olarak özgün modeller sunan hatıra defterleri, kağıt kaliteleri ile de öne çıkıyor. Beyaz kâğıt dışında farklı tonlarda çizgisiz kâğıtların da kullanılabildiği bu ürünler edebiyat çalışmaları ya da hatıra defteri olarak öne çıkıyor. Defter biriktiren koleksiyoner de özel kâğıtlardan yapılmış, özgün tasarımlı ve deri ciltli defter modellerini tercih ediyor.

Özel tasarım defterler arasında beyaz yerine farklı renklere sahip defterler de bulunuyor. Açık ve pastel renklerdeki sayfalar daha estetik ve hoş bir görüntü oluşturuyor. Ayrıca siyah çizgisiz defter çeşitleri de oldukça etkileyici bir estetik sunabiliyor. Çizgisiz düz, siyah, deri defter gibi özel tasarım ürünler, göz alıcı bir şıklık ile yazı yazma olanağı sağlıyor. Özel beyaz, gri ya da renkli kalemler ile yazı yazılabilen siyah çizgisiz defter ürünleri, etkileyici tasarımları ve sağlam cilt yapıları ile de öne çıkıyor. Şiir defteri ya da anı defteri olarak tercih edilen çizgisiz düz, siyah, deri defter ürünleri koleksiyonerlerin ilgisi çeken modeller arasında yer alıyor.

Beyaz küçük boy çizgisiz defter ürünleri arasında da özel kapak tasarımları ile öne çıkan seçenekler bulunuyor. Klaket, kaset, hamburger, dama ve benzeri özel tasarımlı kapakların yanı sıra sanat eserleri ve sevilen figürler de not defterlerinin kapaklarını süslüyor. Hediyelik eşya olarak tercih edilen bu özel defterler arasında hediye alınan kişinin beğenilerine ve stiline uygun seçenekler rahatlıkla bulunabiliyor. Rahat ve özgür bir kullanım sağlayan çizgisiz telli küçük not defterleri de hediye olarak tercih edilebilecek şık tasarımlar sunabiliyor.

Çizgisiz Defter Fiyat Seçenekleri

Sayfaları çizgisiz olan defterler hem çocuklar hem yetişkinler için sayısız seçenek sunuyor. Defter fiyatları ürünlerin ebatlarına, kâğıdın gramajına bağlı olarak değişiyor. Defter fiyatlarını belirleyen etkenler arasında defterin markası, hamur kalitesi ve kapak yapısı da bulunuyor. Ayrıca özel tasarıma sahip olan hediyelik defterlerde el işçiliği de fiyat üzerinde etkili oluyor. Bilinen markaların yüksek kalite sunan ürünleri uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım sağlarken, fiyat bakımından da her bütçeye uygun defter seçenekleri bulunabiliyor. Ciltli çizgisiz defter fiyatları kapaklarında kullanılan malzemeye göre farklılık gösterebiliyor. Karton kapaklı defter ve ajandalar, deri ya da sert kapaklı modellere göre daha uygun bir fiyat sunuyor.

Eğitim amaçlı üretilen defterler çok bölmeli olarak da tasarlanabiliyor. Bu tür defterlerde çizgili ve kareli bölümlerin yanı sıra çizgisiz sayfaların yer aldığı bölmeler de bulunuyor. Bu sayede birden fazla ders için tek ve büyük bir defter yeterli olabiliyor ve çocukların gereksiz yere fazla defter taşımasının önüne geçiliyor. Küçük çizgisiz defter ajanda gibi ürünler makul fiyat seçenekleri ile kolayca satın alınabilirken, deri gibi özel malzemelerden ince işçilik ile tasarlanmış defterler biraz daha yüksek fiyat segmentinde yer alabiliyor. Hatıra defteri ve hediyelik defter olarak üretilmiş özel tasarım ürünler de, eğitim amaçlı ya da kişisel kullanım için geliştirilen defterlere göre farklı fiyat düzeyleri sunuyor. Okul defterleri için çoklu alım yapmak uygun fiyatlara erişmeyi kolaylaştırırken, hediyelik defterler de özel setler halinde satın alınabiliyor. Okul dönemi başlangıcında Trendyol’a özel kampanya ve indirim seçenekleri sayesinde ciltli çizgisiz defter fiyatları daha makul hale gelebiliyor. Ünlü kırtasiye markalarının kaliteli defter modelleri Trendyol güvencesi ve özel fiyat avantajlarıyla kolayca satın alınabiliyor.