İlgili Kategoriler
Cinsiyet
Marka
"

Damaksız Emzik

" araması için 48 sonuç listeleniyor
Star Baby Silikon Emzik No.1
Star BabySilikon Emzik No.1
39,00 TL
34,90 TL
Sepete Git
Star Baby Silikon Emzik No.2
Star BabySilikon Emzik No.2
39,00 TL
34,90 TL
Sepete Git

Damaksız Emzik

Damaksız Emzik Nedir?

Bebekler dünyaya emme refleksi ile gelirler. Daha sonra emme refleksi yavaş yavaş kaybolur ve yerini çiğneme refleksine bırakır. Eğer mümkünse yeni doğan bebeği beslemenin en etkili yolu elbette anne sütüdür. Anne sütü ile tanışan bebek sürekli emme ihtiyacı hissetmektedir. Bu emme refleksine ve iç güdüsüne gerekli karşılığı sağlayan materyal ise emzik olarak bilinmektedir. Emzikler kendi içerisinde birçok madde ve çeşide göre sınıflandırılmakta ve buna göre hizmet vermektedir. Emzik kullanmak bebeklerin farklı birçok becerisini geliştirmeye fırsat sunmaktadır. Emzikler silikon ve kauçuk temel maddesi olarak iki ayrı ham maddeden oluşmaktadır. Doğal bir bileşen olan kauçuktan oluşan emzikler elastik yapıda olurlar. Silikon emzikler ise silisyum maddesinden elde edilmektedir. Damaksız emzik seçeneği de silikon modeller arasında yer almaktadır. Damaksız emzikler görünüm bakımından anne memesine oldukça benzemektedirler. Bu nedenle genellikle 1 yaşından daha küçük bebeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Damaksız emzik modelleri kolay ve uzun süreli kullanıma oldukça uygun geliştirilen modellerden biri olarak bilinmektedir. 1 yaşından büyük bebeklerde damaksız emzik kullanımı damağa baskı yapabileceği sebebiyle ağız ve diş yapısını bozabilir ve bebeğin çene gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir; bu nedenle kullanıma uygun değildir. 1 yaşından büyük bebekler için ise ağız ve çene yapılarına uygun geliştirilen damaklı emzik modelleri kullanıma daha uygundur. Damaksız emzik modelleri özellikle anne sütü ile beslenemeyen fakat henüz yeme, çiğneme gibi refleksleri kazanmamış olan bebeklerde kurtarıcı bir çözüm olarak bilinmektedir.

Damaksız Emzik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Damaksız emzik seçimi oldukça önemli bir konudur. Bebeğin yaşına, gelişimine, ağız yapısına uygun geliştirilen doğru emziği bulmak gerekmektedir. Bu nedenle emzik kullanımı süresi boyunca ebeveynlere oldukça sorumluluk düşmektedir. Damaksız emzik alırken dikkat edilmesi gerekenler tıpkı genel bir silikon emzik seçimi kadar önem ar etmektedir. Öncelikle emzik kullanacak bebeğin yaşı emzik seçimindeki temel kriterdir. Bebek 1 yaşından daha büyük ise kullanacağı damaksız emzik ortodontik özellik taşımalıdır. Ortodontik ve bebeğin ağzına uygun üretilen emzik modellerinde kullanım süresi boyunca bebeğin ağız ve diş yapısının bozulması önlenmeye çalışılırken bu yapının korunması hedeflenmektedir. Ortodontik emzik seçeneğinde bebeğin dişlerine yapılan baskının eşit şekilde dağıtılması hedeflenirken dilin düzgün bir pozisyonda durmasını, diş etlerinin sağlığını ve ağız, çene yapısını koruması esas alınmaktadır. Damaksız emzik alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer özellik de emziğin delikli yapıda olmasıdır. Delikli yapıda bulunmasının nedeni bebeğin tükürük ve salyalarının birikme sonucu cildinin tahriş olmasına engel olmayı hedeflemesidir. Bebek cildinin çok hassas olması ve kolay alerjik reaksiyonlar geliştirebilmesi sebebiyle kullanılacak emzik modelinin delikli yani nefes alan bir emzik olması bu sayede su, tükürük, salya gibi maddeleri tutması engellenmektedir. Aksi durumda deliksiz bir emzik kullanımı bebeğin burnunun kapanması da dahil birçok ciddi soruna sebebiyet verebilmektedir. Damaksız emziğin kaliteli ve uzun ömürlü ham maddelerden üretilmiş olması, yüksek ısı ve sıcaklarda sterilize edildiği takdirde yapısının bozulmamasını sağlamaktadır. Bu nedenle damaksız emziğin hammaddesi, hijyen talimatları da oldukça önemli ayrıntılardır. Doğru ham madde ve doğru emzik seçimi uzun süreli ve konforlu bir kullanımı bebeğe ve ebeveynlere vadetmeyi hedeflemektedir.

Damaksız Emzik Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Emzikler kendi içerisinde birçok alt başlığa ayrılırken ebeveynlere bebeklerinin ağız ve diş sağlığına göre birbirinden farklı seçenekler sunmaktadırlar. Silikon emzikler marka ve model ayırmaksızın temel olarak damaklı ve damaksız emzikler olarak ikiye ayrılmaktadır. Damaksız emzik modelleri bebeğin yaşı gibi temel kriterler esas alınarak uygunluğu ölçülebilir ve sonrasında rahatlıkla kullanılabilir. Damaksız emzik modelleri çeşitlenirken renk, desen, işleme, model, marka, kullanım özellikleri gibi birçok nitelik ile sınıflara ayrılmaktadır. Her ihtiyaca uygun ve bebeğin gelişimini olumlu yönde etkileyerek emme reflekslerini kuvvetlendiren damaksız emzik bulmak mümkündür. Bebekler, doğru seçim yapılmış bir damaksız emziği aksi bir parçalanma, hasar durumu olmadığı takdirde ortalama 3 aylık süre zarfı boyunca rahatlıkla kullanabilir. Damaksız emzik kullanımında damaksız emzik modelleri yanı sıra en önemli etken emziğin hijyenidir. Bebekler kendini koruma içgüdüsü henüz gelişmemiş ve tüm mikroplara açık canlılardır. Mikropların alınmasındaki en temel açıklık ise ağız yoludur. Hijyenden uzak ve sterilize edilmemiş bir emzik kullanımı bebeğin ağız ve diş sağlığı başta olmak üzere tüm vücut sağlığını ve bağışıklığını tehdit etmektedir. Bu nedenle emzik bakımı ve temizliği konusunda ebeveynlere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Damaksız emzik modelleri her ağız yapısına uygun olarak geliştirilmekte ve bebeklere 1 yaşına kadar sorunsuz destek olmayı hedeflemektedir. Emzik kullanan bebekler için ise dişleri çıkıncaya dek kullanılmasında herhangi bir sıkıntı görülmemekle beraber aksine damaksız emzik kullanan bebeklerde birçok farklı olumlu gelişim ve refleks kazanımı gözlemlenmektedir.

Damaksız Emzik Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek bakımında ve gelişiminde en önemli durumlardan biri hijyendir. Ebeveynler bebeğe steril bir ortam sunmak için ellerinden geleni yapmalıdır. Özellikle her gün kullanılan bebek malzemelerinin ve ürünlerin temiz kalması çok önemlidir. Emzik ise bu ürünlerin başında gelmektedir. Bebeğin ağız ve dil yoluyla direk temas eden emziklerin sterilize olmaması durumu bebeğin sağlığı için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Emzik seçiminde bebeğin ağız yapısına ve anatomisine uygun doğru emzik seçimini yapmak en önemli noktadır. Damaksız emziklerin de içerisinde bulunduğu silikon emzik modelleri diğerlerine göre kolay kirlenmemesi, daha dayanıklı olması ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması nedeniyle çok daha rahat temizlenirken; yapışkan madde olmayan yapısı ve suyu emmeme gibi özellikleriyle ebeveynlerin tercih sebebi olmaktadır. Damaksız emzik temizlenirken dikkat edilmesi gerekenler her ebeveynin bilmesi ve uygulamayı bir rutin haline dönüştürdüğü maddeler olmalıdır. Damaksız emzik temizlenirken en çok kullanılan ve geleneksel bir yöntem olan su ile kaynatma işlemi uygulanmaktadır. İlk kullanımdan önce damaksız emzik kaynamış suda 5 dakika kadar kaynatılmalı ve kullanıma öyle başlanmalıdır. Bebeğin ilk 6 aylık gelişim süresi boyunca kullandığı damaksız emzik her gün mutlaka sterilize edilmelidir. Su ile kaynatarak sterilize etme işlemini aynı damaksız emzik için her gün yapmak emziği deforme ederek ömrünü kısaltacağından 6 aylık süre boyunca birden fazla emziği yedekli ve dönüşümlü kullanmak önerilmektedir. Damaksız emzik temizlenirken dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Gözden kaçan bir anda emziğin yere düşmesi, mikroplu bir yüzey ile temas etmesi gibi sorunlar gözlemlenebilmektedir. Ebeveynlerin gözü her zaman bebek üzerinde olsa da gözden kaçan anlarda emzikler; yer, beşik gibi birçok mikroplu alanla temas edebilmektedir. Bu nedenle rutin halinde kaynatarak dezenfekte etme işlemi uygulanmalı ardından bebek ile temas ettirilmelidir. Kaynatma imkanının olmadığı yerlerde ise damaksız emziği sabun ve ılık su ile yıkayarak sterilize edebilirsiniz. Sabun ile temasından sonra emziğin iyice arındığına emin olunmalıdır aksi takdirde zehirlenmelere yol açılabilmektedir. 6. aydan sonra ise emziği 2 günde 1 defa 5 dakika kaynatarak dezenfekte ve sterilize etmek uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bebeğin bağışıklığının ilk 6 ayında mikroplara daha açık olması bu durumda değişkenliğe sebep olmaktadır.

Kaliteli Damaksız Emzik Çeşitleri

Bebeğin doğumu, gelişimi ve büyümesinde kullanılan her bir materyalin önemi büyüktür. Kullanılan ürünlerin kalitesi de konforlu ve sorunsuz bir gelişim süreci geçirmek için en önemli noktalardan biridir. Bebeğin doğumundan 1 yaş sürecine kadar en yakın temas kurduğu ürün ise kuşkusuz emziklerdir. Bu nedenle kaliteli, uzun ömürlü, dayanıklı ve doğru emzik seçimi bebeğin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Damaksız emzik modelleri rahat kullanımı ve uzun ömürlü olmaları sebebiyle silikon emzik modelleri içerisinde en çok ve kolay tercih edilen emzik modeli olarak bilinmektedir. Damaksız emzik fiyatları ise marka, model, renk, aksesuar ve desen gibi birçok farklı seçeneğe göre çeşitlilik göstermektedir. Birçok marka ve modelde mutlaka her bütçeye ve her ihtiyaca uygun olarak tasarlanmış damaksız emzik modelleri bulunmasının sebebiyle bu alanda fiyat aralığı değişkenlik göstermektedir. Damaksız emzik fiyatları ürün dayanıklılığı, kalitesi, bebeğin çene ve ağız anatomisine uygun yapıdan oluşması gibi birçok farklı kriteri karşılaması nedeniyle artış gösterebilmekte olup buna rağmen uygun fiyatlı birçok muadil de barındırmaktadır.

Damaksız Emzik Muhafaza Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzikler bebeklerin en sık kullandığı ürünlerin başında gelmektedir. Bebekler içgüdüsel olarak emme ihtiyacı hissettikleri her an emziği emmekte ve ebeveynler bu ilişkiyi kesene kadar da bu süreç devam etmektedir. Fakat bebeğin ağız, diş sağlığı ve damak sağlığı açısından sürekli olarak emzik kullanması da doğru değildir. Kontrollü bir kullanım süreci gerçekleştirilmelidir. Emzik kullanılmadığı anlarda ise akıllara “damaksız emzik nasıl muhafaza edilmelidir?” sorusu gelmektedir. Bu noktada ebeveynlere emzik kutusu kullanımı önerilmektedir. Doğru şekilde temizlenen ve gerekli hijyen koşullarını sağlayan emzikler kendilerine özel üretilmiş saklama kutusu veya emzik kaplarında güvenle muhafaza edilebilir. Emzik kutularının bebeğin ve ebeveynin zevkine uygun birçok farklı model ve seçeneği bulunmaktadır. Ağzı kapaklı bir emzik kutusu sterilize işleminde büyük önem taşımaktadır. Damaksız emziğin hijyeni kadar onun saklanacağı emzik kutusunun da temizliği önem taşımaktadır. Rutin olarak emzik saklama kutusu yıkanarak dezenfekte edilmelidir. Emzik saklama kutusu seçerken kullanılan emziğin içerisinde rahatça durması için marka, model ve emzik boyutlarına dikkat edilmelidir. Emzik boyutuna uygun bir saklama kabı kullanılmalı, ihtiyaca göre saklama kabı çeşitli aksesuarlarla renklendirilebilmektedir. Saklama kabının korunması ve kaybolmaması için ip askılar da sıklıkla tercih edilmektedir. Damaksız emzik nasıl muhafaza edilmelidir sorusunu birbirinden farklı binlerce çeşitten oluşan steril emzik saklama kutuları ile cevap bulmakta ve ebeveynler tarafından güvenle tercih edilmektedir. Damaksız emzik saklama kutuları ve tüm emzik modellerine uygun tasarlanmış emzik kutuları her bütçeye uygun fiyat aralığı ile güvenle hizmet vermektedir. Bu sayede bebeğin mikroplara karşı olan mesafesi arttırılır ve daha sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesi hedeflenmektedir. Trendyol üzerinden bu kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlere kolaylıkla erişebilirsiniz.

Yukarı Çık