"

Dikiş Makinesi

" araması için 448 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Dikiş Makinesi

Dikiş makineleri çok çeşitli tekstil ürünlerini dikmek için kullanılan makinelerdir. Makinenizi rahat kullanabilirseniz dikiş sizin için çok daha kolay bir iş haline gelir. Makinenizin özelliklerini kontrol ederek ve kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyarak başlamanız sizin için öğrenme sürecini kolaylaştırır. Aynı zamanda ilk denemelerinizde parça kumaşlar kullanmanız dikiş hatalarınızı en aza indirmenizi sağlar. Sabırlı çalışmalarınız sonucunda kendinize ve sevdiklerinize eşsiz tasarımlar dikebilir, tadilatlarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Taşınabilir ve az yer kaplayan son teknoloji dikiş makineleri, kolay kullanımları ve sundukları seçenekler ile günümüzde dikiş işlemini çok daha kolay hale geldi. Kaliteli ve son teknoloji ürünleriyle uzun yıllardır tüketicilerin tercihleri olan dikiş makinesi markalarına ve en uygun dikiş makinesi fiyatlarına Trendyol ayrıcalığıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Dikiş Makinelerinin Tarihi

Günümüzde kullanılan dikiş makinelerine oldukça benzer olan ilk dikiş makinesi Amerikalı Walter Hunt tarafından üretildi. Hunt’ın 1834 yılında geliştirdiği ilk dikiş makinesinde iki makara, iplik ve bir dikiş iğnesi kullanarak bir "çapraz dikiş" elde edildi. Bu dikiş yönteminde iki iplik delikten geçerek birbirlerine perçinleniyordu.

İlk düz dikiş makinesi 1850 yılında Boston’da Isaac Merritt Singer tarafından geliştirildi. 1855 yılında ve sonrasında dikiş makineleri yavaş yavaş her eve girmeyi başardı, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi birçok ülkede kendine yer edinmeyi başaran ve evlerde mucizeler yaratan bu makineler, artık milyonlarca kişi tarafından kullanılıyordu. Türkiye’de ise Singer dikiş makinesi modellerini satan ilk bayi 1904 yılında açıldı.

Dikiş Makinesinin Temel Parçaları

Modeller arasında değişiklikler olsa da makinelerin temel parçaları; volan, horoz, baskı ayağı, iğneler, makine tablası ve serbest koldur. Volan, makine çalışır durumda değil iken iğneyi el yardımıyla kaldırmanızı sağlar. Horoz, iğneyle uyumlu olarak aşağı yukarı hareket ederken arasından üst iplik geçer. Bası ayağı, dikiş esnasında kumaşın olduğu yerde durmasını sağlar. Buna ek olarak kumaşı dişler ile temas halinde tutar. Dikiş makinesi iğneleri farklı büyüklüklerde olabilir. Makinenizdeki iğneyi düzenli aralıklarla değiştirmeniz tavsiye edilir. Serbest kol, kumaşınızı makinenizin altında ve etrafında kaydırmanızı sağlayan küçük bir dikiş yüzeyidir. Serbest kolunu kullanmadığınız zamanlarda makinenizin dikiş yüzeyini genişleten taşınabilir bir makine tablası vardır.

Overlok Makineleri

Overlok makineleri, isimlerini kapatma dikişi denilen dikiş türünden alır. Ev tipi overlok makineleri küçük makinelerdir ve oldukça az yer kaplarlar. Overlok makineleri temel olarak alt lüper, üst lüper ve iğne mili parçalarından oluşur. Overlok makinesi ile kumaş kenarlarında kesme ve dikme işlemleriyle, kapatma dikişi yapılabilir. Kumaş kenarına çekilen overlok ile dikişlerin atması önlenmiş olur. Overlok halı kenarlarına yapılacağı gibi penye, triko türü kumaşlara da uygulanabilir. Kumaşlarda kol manşetleri, etek ve elbise altlarının dikişi için de tercih edilebilirler. Overlok işlemi sayesinde kumaş kenarlarındaki dikiş sağlamlaşır ve ürünlerinizin kullanım ömrü uzar. Kolayca satın alacağınız overlok makineleri sayesinde overlok, ev konforunda uygulayabileceğiniz bir işlem haline gelir.

Dikiş ve Overlok Makinesi Fiyatları

Ürünlerin markalarına, sınıflarına ve fonksiyon gruplarına bağlı olarak ürün fiyatları farklılık gösterebilir. Tek olarak satılan ürün çeşitleri ile grup halinde satılan ve birçok yan ürünün birlikte bulunduğu ürün modelleri arasında da fiyatlandırma farkı bulunabilir. Dikiş ve overlok makinelerinin uygun fiyatlar satışa sunulmasına imkan sağlayan Trendyol, oldukça geniş ürün yelpazesi sayesinde; Singer, Janome ve daha pek çok markanın ürünlerine kolaylıkla ulaşmanıza yardımcı olur. Dikiş makinelerine Trendyol küçük ev aletleri kategorisi üzerinden ulaşabilir, dilediğiniz modeli hemen satın alabilirsiniz.