placeholder
"

Dolma Kalem

" araması için 9019 sonuç listeleniyor

Dolma Kalem

Dolma Kalem

Dolma kalem kullanımı kişiye özel bir alışkanlıktır. İmzanın ya da yazının daha estetik görünmesini sağladığı gibi kullanan kişiye karakteristik bir imaj da katar. Dolma kalem nasıl kullanılır sorusunun yanıtı kapsamlıdır. Sadece yazmak olarak algılanması değil, ritüelleri de kullanıcıların önem verdiği konudur. Doldurulması, bakımı ve temizlenmesi için de özel vakit gerekir. El yazısının en güzel şekilde ortaya çıktığı kalem türü olan dolma kalem çeşitleri arasında hem ergonomi hem de mürekkebin kâğıda aktarılma yoğunluğu gibi belirleyici kriterler vardır. Dolma kalem tavsiye edilmesi yerine, kullanıcı deneyerek kendisi için en uygun modeli bulur. Önemli olan, mürekkepli dolma kalem çeşidinin, el yazınızı tüm karakteristiği ile doğru şekilde kâğıda aktarabilmesidir. Dolma kalem markaları arasında fiyat açısından da bir karşılaştırma yapılabilir. Başlangıç için kullanılan kalemlerde, uç ile yazma alışkanlığı edinmeniz önem taşır. Öncelikle uç ve mürekkep ile yazı yazmanın keyfini keşfetmeniz açısından daha düşük fiyatlı, belki de kullan-at kalemlere yönelmeniz gerekebilir.

Dolma Kalem Tarihçesi

Matbaanın gelişmesi ile iletişim kurma biçimleri gelişir. Bu durum el yazısının da kişiye özel bir durum olmasını sağlar. El yazısının güzel olanları diğerlerinden ayrılarak öne çıkar. Zarif el yazısı yazmak bir statü sembolü haline gelir. Böylelikle, tarih boyunca kullanılan tüylü kalemler devreye girer. Zarif yazı yazmak için tüylü kalemlere takılmış ince uç kullanılır. İçine batırıldığı zaman ince uç üzerindeki kılcal aralığa doğru toplanan mürekkebin kâğıda aktarılması ile yazı yazılmıştır. Kuş tüyü kullanılmasının nedeni, tüylerin yapışık olduğu ana kanalın da içinin boş olması ve mürekkebi çekebilmesidir. Bu tip kalemlerdeki en büyük handikap, üzerindeki mürekkebi damlatmaları ve tüm yazıyı mürekkep lekeleri ile doldurmalarıdır. Bu nedenle çeşitli aksesuarlar da geliştirilmiştir. Tüylü kalemlerle yazılan yazıların daha erken kurumaları için kurutma kağıtları, yazının yayılmaması için özel mendiller kullanılmaya başlanır. Böylelikle güzel yazı yazmanın yanı sıra, tüylü kalem kullanmak da bir sosyal statü sembolü haline gelir. Fransız M. Bion’un tüylü kalemlerin kullanımını keşfettiği 1702 yılından sonra, daha pratik modeller için 180 yıllık bir süre geçer. Yeni tasarım Waterman’a aittir. Mürekkebin kâğıda aktarımı sistemi ile çalışan ve kullanımı daha kolay olan tükenmez kalem icadına kadar dolma kalem kullanımı tamamen bir statü sembolü olmuştur. Amerika’da ilk tükenmez kalem raflara çıktığı günlerde 30 bin adet satılarak bir rekor kırar. Ancak dolma kalem kullanımının verdiği keyfi bilenler, zaman içinde tükenmez kalem kullanmaktan vazgeçer. Böylelikle dolma kalem kullanımı, kişiye özel ve ritüel gerektiren bir hale gelmiş olur.

İlk Dolma Kalem Markaları

Dolma kalemin daha pratik hale getirilmeye çalışılmasından sonra Amerikan patentini Peregrin Williamson almıştır. İngiliz patenti ise John Scheffer’dadır. Eskiden kullanılan kalemlerin yapısı yarı tüy yarı metal şeklindedir. Kendi kendini dolduran kalemin patenti ise John Jacob Parker tarafından alınmıştır. Doldurulabilir dolma kalem mekanizması geliştirilmiş olsa da mürekkep dökülmeleri ve kâğıda fazladan mürekkep akması sorunu devam etmiştir. Dolma kalem mekanizmasını oluşturan tüylü kılcal yapıyı daha kolay kullanılabilecek hale getiren Waterman ise el yapımı kalemleri üretmeye devam etmiştir. Bu dolma kalemler çok özel ve önemli sözleşmelerde prestij olarak kullanılmıştır. Örneğin Versay Antlaşması, altın bir Waterman dolma kalem kullanılarak imzalanmıştır. Tarihçelerine bakarak dolma kalem fiyatları arasındaki büyük farkların nedenleri de rahatlıkla görülebilir. Ancak günümüzde kaliteli modelleri kullanmak için çok büyük paralar ödemeye gerek yoktur. Yine de şık ve özel tasarım dolma kalem arıyorsanız Alman dolma kalem markalarına göz atabilirsiniz. Kullan at dolma kalem çeşitlerinin kullanımı, mürekkep ile uğraştırmadığı için hem pratik hem de kolaydır. İmza kalemi olarak bilinen kalem çeşitleri de pratik kullanılan modeller arasında yer alır. Günümüzde genellikle imza atmak için tükenmez kalem tercih edilmediğinden, dolma kalem gibi ritüelleri olmayan kalem türleri de “imza kalemi” olarak satılır. Pilot dolma kalem modelleri arasında da imza dolma kalemi çeşitleri bulunur. Dolma kalemlerin modelleri değişse ve güncellense de geçmişten miras kalan temizlik ve bakım ritüelleri aynı şekilde devam eder. Dolma kalem çeşitlerinin kullan-at olmayan modellerinde her kullanımdan önce kalemin ve mürekkebinin temizliği geçmişten gelen bir ritüeldir.

Özellikli Hediye: Dolma Kalem Seti

Kullanım alışkanlığı olsun ya da olmasın, belli sosyal statüdeki kişilere tekli ya da dolma kalem seti hediye etmek, o kişinin ayrıcalıklı olarak kabul edildiğini anlatır. Okul mezuniyetinde ya da bir terfide verilen hediyelik dolma kalem seti ile karşınızdaki kişiye ileriye dönük başarı dileklerinizi ifade etmiş olursunuz. Eğer müdür, direktör ya da patronunuza hediye etmeyi düşünüyorsanız isme özel dolma kalem en güzel hediyelerden bir tanesidir. Bazı modellerde kutunun üzerine de hediye edilen kişinin ismini yazdırabilirsiniz. Eğer mürekkep ile uğraşmayı seven bir yöneticiniz varsa, uç seti hediye edebilirsiniz. Kuş tüyü, divit kalemi seti de çok hoş ve anlamlı bir hediye olacaktır. Kişiye özel metal dolma kalem çeşitleri arasından da hediye edeceğiniz kişinin sosyal statüsü ve hoşlandığı renge göre bir hediyelik dolma kalem beğenerek ismini yazdırabilirsiniz. Sınırlı sayıda üretilmiş modeller arasından tercih yaptığınızda kutusunun üzerine ismini yazdırabilir ve böylelikle hediyeyi ölümsüzleştirmeniz mümkündür. Kalem seçiminde özellikle mezuniyet ya da terfi için altın dolma kalem hediye etmek çok büyük bir jest olarak algılanır. Desenli işlemeli diplomat dolma kalem modelleri ve Atatürk dolma kalem çeşitleri de çok değerli hediyelerdir. Mürekkepli kalemleri hediye edeceğiniz kişinin renk tercihlerine göre de karar verebilirsiniz. Beyaz mavi dolma kalem modelleri, görünüş ve estetik açıdan tercih edilen hediyeler arasındadır. Renkli dolma kalem modellerinin yanı sıra şeffaf dolma kalemleri de mürekkebin bitip bitmediğinin görülebilmesi açısından oldukça kullanışlı ve şıktır.

Uygun Dolma Kalem Seçimi

Hediye almak istiyorsunuz ya da kendiniz için ideal bir dolma kalem arıyorsunuz. Uygun modele karar vermeniz önemlidir. Kaliteli dolma kalem nasıl seçilir diye düşünüyorsanız seçeceğiniz en iyi modele ulaşmak için, adım adım gitmelisiniz. Öncelikle, kullanacak kişinin hangi eliyle yazdığını bilmeniz gerekir. Bazı çeşitler sağ el için ergonomik olsa da sol el için çok uygun olmayabilir. Genellikle fabrika üretimi modellerde bu tip bir durumla karşılaşmak neredeyse imkânsız ancak yine de her iki ele uygun olup olmadığını sormak iyi bir başlangıçtır. Bir sonraki aşama da kalem ucunu belirlemek olacaktır. Kalem uçları firmadan firmaya değişiklik gösterse de genel olarak standart bir isimlendirme vardır. EEF (extra extra fine) ya da XXF olarak harflendirilen kalemler, çok ince uçlu dolma kalem modelleridir. İğne uçlu olarak isimlendirildiği de olur. Bu tip modeller, çok ince bir hat bıraktıkları için, emiciliği çok yüksek kağıtlar üzerinde kullanımında mürekkebin dağılma riski çok azdır. EF (extra fine) uçlar, yaklaşık olarak 0,5 dolma kalem ucu kalınlığındadır. El yazınıza bakın, harfler küçükse bu tip uçları ya da F uçları tercih etmeniz gerekir. F uç, İngilizce “fine” anlamına gelir. 0,6 mm’lik bir çizgi kalınlığı elde edersiniz. Bu uçlar, her şirkette aynı kalınlıkta olmaz. Batı ülkelerindeki dolma kalem üreticilerinin F uçları, Japonya’da üretilenlerin M uçlarına denk gelir. Kesik uçlu dolma kalem modelleri özellikle hat sanatı ile uğraşanlar tarafından tercih edilir. Kaligrafi dolma kalemi modelleri de güzel yazısı olan kişilerce sık kullanılır.

Genelde Satılan Dolma Kalemlerin Uç Kalınlığı Nedir?

Özel olarak uç kalınlığı belirtmediğiniz durumlarda, M uç satın alırsınız. M uçlar, orta kalınlıkta çizgi çizmenizi sağlayan kalemlerdir. Daha kalın kalem uçları da bulunur. B uçlu dolma kalem çeşitlerine İngilizce “Broad” ya da “Bold” uç ismi verilir. İri bir el yazınız varsa ve mürekkebin kâğıt üzerinde net bir çizgi oluşturmasını istiyorsanız bu uçları tercih etmeniz önemlidir. Yaklaşık 1,2 mm kalınlığında çizgi bırakan kalem uçları BB olarak harflendirilir. Büyük el yazılarına ve özellikle imzalara çok uygun kalemlerdir. Daha kalın uçlarla yazı yazmak isterseniz, BBB uçlu ürünlere göz atmanız gerekir. Bu tip modellerde kâğıdın özelliği önemlidir. Mürekkep akışı fazladır ve kâğıt üzerinde yazının kılcallaşması ya da kâğıdın arka tarafına geçmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Oblik ismi verilen kesik ya da divit uçlu dolma kalem modellerinde uç hafif sağa ya da sola eğimlidir. Eğer dolma kalemle yazarken kalemi bir tarafa doğru eğiyorsanız oblik uç tercih etmelisiniz. Ayrıca yazarken kalemi elinde çeviren kişiler için bu uç türleri idealdir. Solaklar için geliştirilmiş olan dolma kalemlerde uç için LH (left hand) harfleri bulunur. Ancak solaklarda durum kişiden kişiye göre değişir. Bazı solaklar LH ile daha rahat yazarken bazı solaklar fark etmediğini söylerler. LH uçlar, M uç üzerinden yapılır. Bazı dolma kalem markaları arasında farklı harfler görebilirsiniz. A harfi, yuvarlak uçtur. Orta ve ince uçlar arasındaki kalınlıkta çizgi bırakır. Satın aldığınız kaleminize istediğiniz ucu takabilirsiniz. Ancak mürekkep iletim sisteminin en üst kısmında hava delikleri olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.

Dolma Kalem Mekanizması

Mürekkepli kalemin ucu, altın ya da paslanmaz çeliktendir. Mürekkebi uca ileten kanallar ve hava geçitleri bulunur. Mürekkebin uca iletilmesinde ve uçta beklemesinde kapiler sistem kullanılır. Kanalların uygun ölçülerde olması gerekir. Mürekkebin uç yolunda kuruması kalemin kolaylıkla kullanılmasını engeller. Kapiler sistem, mürekkep iletim kanalı içindeki sıvının yüzey gerilimi dolayısı ile akmaz. Ancak, yazarken ucun kâğıda bastırılması yolu ile besleme sistemi açılır ve uçtaki yarık genişleyerek mürekkep kağıda geçer. Mekanizma, bu sistem üzerinden tasarlanır. Kalemlere mürekkebin konulması için çeşitli yöntemler vardır. Bazı depolarda lastik ya da benzeri yumuşak bir madde bulunur. Bu depolar sıkıştırılır ve içindeki hava boşaltılır. Daha sonra kalemin ucu mürekkebe batırılır. Vakumlama yöntemi ile mürekkep kalemin deposuna dolar. Bazı dolma kalem çeşitlerinde ise “şnorkel” adı verilen bir pompa sistemi bulunur. Bu pistonlu bir emme düzeneğidir. Bu tip modeller, mürekkebin doldurulması, fazla mürekkebin alınması ve uçta biriken mürekkebin temizlenmesi gibi çeşitli ritüeller içerir. Bu ritüeller günlük kullanım esnasında çok pratik bulunmadığından, kartuşlu dolma kalem modelleri daha çok tercih edilir. Bu çeşitlerde mürekkep, kartuşun içinde hazır depolanmış şekildedir. Değişebilen kartuşlar, bittiğinde yenisi takılarak yazmaya devam edilir. Bu tip dolma kalemlerde kalemin arka tarafı vidalıdır ve çevrilerek açılır. Bu bölüm açıldıktan sonra kartuş takılır. Kartuşu sıkmamak ve fazla bastırmamak gerekir. Kalemin arka kapağını takıp vidalı kısmı çevirdikten sonra kartuş kendiliğinden düzeneğin içinde olması gereken yerini alacaktır.

Dolma Kalem Nasıl Temizlenir?

Özellikle kullandığınız mürekkebin rengini değiştirmek istediğiniz zaman kaleminizi temizlemeniz gerekebilir. Mürekkeplerin akışkanlıkları birbirinin aynı gibi görünse de yüzeye tutunma özellikleri birbirinden farklı olabilir. Başka renkteki mürekkebin, temizlenmemiş kaleme konulması, eski mürekkebin, ucuna ve mürekkep kanallarına yapışması ve tıkanmalara yol açması ile sonuçlanabilir. Bu temizliği bir rutin haline getirirseniz yazma ya da lekelenme gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Temizlik esnasında deterjan kullanmanıza gerek yoktur. Özellikle amonyak miktarı yüksek sıvılar, kaleminizin ucunu bozacaktır. Deterjan, çamaşır suyu gibi kimyasal bileşikler, kalemin iç yapısında da korozyona yol açabilir. Kaleminizin ucunda ya da ucuna giden kanallarda kurumuş mürekkeplerle karşılaşırsanız bu lekeleri jilet gibi kesici araçlarla temizlemeniz önerilmez. Çoğu uç, kalemin kendisinden daha değerlidir ve kesici aletlerle çizilmesi tercih edilmez. Dolma kalem temizliğinde en garantili yöntem, ılık suyu, kalem içindeki mürekkep geçene kadar çekmeniz ve boşaltmanız olacaktır. Uzun süre kullanmayacağınız kalemlerinizin haznelerinin çıkartılması ya da mürekkebinin boşaltılması önemlidir. Mürekkebi uzun süre içinde kalan dolma kalemler ne yazık ki ilerleyen zamanlarda kullanılamaz hale gelebilir. Pistonlu modellerde ılık su dolu bir kaba ucunu batırarak kalemin içine ılık su çekip bırakmanız yeterli olacaktır. Dolma kalemlerinizi rutin olarak temizlerseniz mürekkep yapışması gibi sorunlarla karşı karşıya kalmayacağınız garantidir.

Dolma Kalem Kullanıcılarının Ortak Özellikleri

Dolma kalem kullanıcıları, genellikle kalemlerinin başkaları tarafından kullanılmasından hoşlanmaz. Kullanmadan önce izin istemek önemlidir. Eğer kalemi ilk kez elinize aldıysanız, kapağını açmak için çekmeyin, öncelikle çevirmeyi deneyin. Geçmeli kapakları çevirdiğinizde kapak açılacaktır. Ancak çevirmeli kapağı çektiğiniz zaman, vida yollarına zarar verme ihtimaliniz büyüktür. Bu da ilerleyen zamanlarda kalemin mürekkep akıtmasına neden olacaktır. Eğer kapağı her iki yolla da deneyerek açamadıysanız. Dolma kalem nasıl tutulur ya da kullanılır sorusundan önce kapağının nasıl açıldığını sormanız önemlidir. Dolma kaleminizi kullanırken, ucunu fazla bastırmamaya özen göstermeniz önemlidir. Kalemlerinizi bastırarak kullanıyor olabilirsiniz. Bu uç kalınlığına göre değişen bir alışkanlık da olabilir. Ancak bir başkasının kalemini aldığınızda yazmak için ucunu fazla bastırmanız sonucunda uç eğilebilir. Kimi uçlar esnektir, bu kalemlerin markalarından tanıyabilirsiniz. Ancak ucu esnek diye bir deneme yapmanız, eğilmiş uçlu bir dolma kalemi satın almanız ile sonuçlanabilir. Esnek uçlu kalemleri denerken çok dikkatli olmak gerekebilir. Eğer elinizdeki pahalı bir ürün ise ve ucu esnekse, uzman kişinin denemesinde fayda var. Kapağını kalemin arkasına takıyorsanız bu sizin yazı biçiminizi etkileyen bir ağırlık kayması yapıyor olabilir. En uygun yazı şekli için kalemin kapağını arkasına takmadan da deneyebilirsiniz. Bazı kalemler, arkasına kapağın takılabileceği şekilde dizayn edilir. Ancak genellikle kalemin kapağı arkasına takılmaz. Bu, kaleminizin arka-üst kısmının çizilmesini de engeller.

Dolma Kalem Mürekkepleri

Kaliteli bir dolma kalem yazısına ulaşmak için kaleme uygun mürekkepleri satın almanız önem taşır. Dolma kalem mürekkepleri, birçok renkte ve akışkanlıktadır. Gündelik hayatta mürekkepli kalem kullanmayı tercih ediyorsanız, pratik olarak kartuşlu mürekkepler sizin için uygundur. Dolma kalem mürekkepleri, yapı olarak iki türlüdür. Yaş mürekkep ve kuru mürekkep olarak isimlendirilirler. Yaş mürekkeplerin akışkanlıkları yüksektir. Bu mürekkepler kuru tipte kalemlerde kullanılır. Kuru tipte mürekkepler ise yaş tipte kalemlerde kullanılır. Yaş mürekkep yaş tipte kalem içine konulduğu zaman yüzey gerilimi azalacağından kapiler etkisini göstermez ve mürekkep kağıda akar. Buna “kusma” adı verilir. Kuru tipte mürekkepler de kuru tipte kaleme konulduğu zaman yazma sıkıntısı baş gösterir. Mürekkep akmadığı için uç daha çok bastırılır ve eğrilebilir. Mürekkeple yazarken, el yazınızın belli kıvrımlarında renk değişimi olabilir. Bu renk değişimine “revnak” ismi verilir. Kalın uçlu modellerde revnaklar çok estetik ve güzel durur. Yazınızda nostaljik bir tarz isterseniz kalın uçlu dolma kalem ile revnaklı mürekkeplere yönelmeniz gerekir. Revnaklarda birbirine kontrast renkleri kullanmanız da mümkündür. Dolma kaleminizi yıkadıktan sonra iyice kurumasını sağlamanız gerekir. Yıkanan ve temizlenmiş kaleminizin mürekkep yolları hala ıslakken mürekkebe sokulması, sıvıda mantarlaşmaya yol açar ve mürekkebiniz zamanından erken bozulur. Mürekkep bakımı da dolma kalem bakımı ritüelinin önemli bir parçasıdır.

Kendinize, sevdiklerinize bir dolma kalem almak istiyorsanız Trendyol’un uygun ödeme koşulları ve avantajlarını kaçırmayın. Trendyol’un dolma kalem indirim günlerinde fırsatı avantaja çevirin.