"

Dosya

" araması için 4135 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Dosya

İnsanoğlu geçmişten beri dünyada bir şeyleri biriktirmek ve böylece iz bırakmak ister. Bu yüzden bilinçli veya bilinçsiz biriktirdiği her şeyi muhafaza etme ihtiyacı hisseder. Ancak bir yığın formunda biriktirdiğinde, sakladığı kıymetli ögeler depolarda çürümeye mahkûm olur. Ne o aradığına ulaşabilir ne de sakındığı nesneler kalıcı bir biçimde durabilir. İnsanın belirli bir düzen kurması; sakladıklarına istediği an kolaylıkla ulaşabilmesi ve neyin nerede bulunduğunun farkında olarak bilincini rahatlatabilmesi açısından oldukça önem taşır. Dosyalar, işte bu düzenin oluşturulmasına katkı sağlamak sebebiyle üretilmişlerdir. Zaten ‘dosya’ kelimesinin sözlüklerdeki karşılığı da “Aynı konu, aynı kimse, aynı işle ilgili belgeler bütünü ve bu gibi belgelerin toplandığı kartondan kap.” şeklindedir.

İşlevselliği ve Çeşitliliği İle Bütün Gereksinimlere Yanıt Verir

Herkesin ihtiyaç duyduğu bir ürün olan dosya, kullanım açısından tamamen tasnif etme ve arşiv oluşturma eylemlerinin gerçekleştirilmesinde kolaylık sağlar. İşlevsel özellikleri de buna göre tasarlanmıştır. Üretiminde kullanılan ana malzeme bazen karton, kâğıt olabileceği gibi zaman zaman da plastik olabilmektedir. Fonksiyonel özelliklerini artırmak amacıyla yer yer metal de kullanılabilir.

Fiyatı işlevselliğine göre değişiklik gösterebilen dosyaların birçok çeşidi vardır. Körüklü dosya, klasör, poşet dosya, çıtçıtlı dosya, mahkeme dosyası, sunum dosyası, telli dosya, spiralli dosya ve daha birçok dosya türü biçim ve fonksiyonellik açısından farklılıklar gösterdiği gibi, esasında benzer amaçlara hizmet ederler.

Fazla Sayıdaki Belgeleri Arşivlemek İçin İdeal

Miktarı fazla olan belgeleri saklamak ve arşivlemek için körüklü dosya, klasör ve spiralli dosya türlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Körüklü dosya; açılıp kapanabilir üst üste katlanmış bölümleri olan dosya biçimidir. İçine birçok evrak sığdırılabilen körüklü dosyalar, yer tasarrufu dolayısıyla oldukça kullanışlı ürünlerdir. Ayrıca bölümlerin üst kısmında evrakları gruplandırmaya yarayan isimlendirme bölmeleri de mevcuttur. Üretiminde malzeme olarak sıklıkla plastik kullanılır.

Klasör; yazılı kâğıtları düzenli ve sıralı bir biçimde korumak için kullanılan dosya türlerinden biridir. Halkalı dosya olarak da adlandırılabilen bu dosyalar, fazla miktarda evrak depolamak istenildiği takdirde kullanıma uygun ürünlerdir. Ürünün imalinde malzeme olarak mukavva ve plastik tercih edilir. İşlevini artırmak amacıyla yer yer metalden halkalar ve kıskaçlar eklenebilmektedir.

Spiralli dosya; spiralli defter formunda ve aynı mantıkla üretilen bir dosya türüdür. İçindeki birçok poşet dosyanın bir arada ve sabit tutulması amacıyla ürünün sol kısmında plastikten veya metalden bir sarmal bulunur. Fazla miktarda belgenin muhafazasında kolaylık sağlamaktadır.

Sunum dosyası; malzeme olarak plastikten üretilmektedir. İçinde birçok poşet dosya vardır. Dışı sert plastikten oluşmaktadır. Fazlaca belge sığdırılabilir.

Günlük Kullanımda Düzenli Olmaya Yardımcı

Gün içerisinde yanınızda hem fazla yük taşımamanızı hem de yer tasarrufu yapmanızı sağlayan, az sayıda belgeler için günlük kullanıma daha yatkın olan dosya türleri ise şöyle sıralanabilir:

Poşet dosya; tamamen plastikten elde edilen bir dosya çeşididir. İçerisine fazla belge sığmayan bu dosyalar, genellikle tek bir belgenin geçici muhafazası için veya sunum dosyasının içinde belgelerin düzenli ve tertipli durması için kullanılır. Üretim esnasında açılan sol kenardaki delikler, sunum dosyası ve klasörler için kullanımında kolaylık sağlar.

Çıtçıtlı dosya; zarf formunda üretilmiş ve günlük taşınması gereken belgeleri toplu bir biçimde tutmaya yarayan dosya türüdür. İşlevsel açıdan günlük kullanıma uygundur. Genellikle plastik malzemeden üretilir. Ürünün ön kısmında bir adet çıtçıt bulunur ve böylece dosyanın içindeki belgelerin dökülmemesi sağlanır.

Mahkeme dosyası; genellikle resmi evrakların muhafazasında kullanılan dosya biçimidir. Üretiminde karton malzeme tercih edilir. Miktarı fazla olmayan evrakları saklamak için uygundur. Üzerinde resmî işlemlere kolaylık sağlamak adına belirli tablolar veya yazılar yer alabilir. Mahkeme dosyalarının klasörlere uyumlu olanları da mevcuttur. Bunların sol kısmında tıpkı poşet dosyada olduğu gibi delikler açılmıştır.

Telli dosya; içinde poşet dosya olmayan ancak poşet dosya yerleştirilmesi için metal malzeme bulunan dosya türüdür. İmalinde plastik malzeme kullanılması tercih edilir.

Bütün Dosya Çeşitleri Trendyol’da Mevcut

İnsanlığın yeryüzünde biriktirme ve iz bırakma arzusunun doğurduğu arşivleme ihtiyacına, dosya arşivleme ürünleri yanıt veriyor. Biriktirilen bütün belgelere kolaylıkla ulaşabilmesini sağladığı gibi onların muhafaza edilmesine de yardımcı olur. Trendyol dosya arşivleme ürünlerini uygun fiyarlar ile kullanıcılar ile buluşturur. Trendyol’un dosyalama ve arşivleme kategorisi içerisinde istediğiniz dosya modelini bulabilir, hemen satın alabilirsiniz.