214 sonuç listeleniyor

Düdüklü Tencere

Düdüklü tencere hem sağlıklı beslenmek hem de yemeklerinizi kısa sürede hazırlamak için pratik bir çözüm sunar. Basınçlı pişirme tekniğini kullanan düdüklü tencere modelleri ile yemekleri pişirme süresini önemli ölçüde azaltabilir, enerji maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz. Yemeklerinizi besin değerini koruyarak, daha sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Emsan düdüklü tencere, Esse düdüklü tencere, Fissler düdüklü tencere, Bernardo düdüklü tencere ve Schafer düdüklü tencere gibi en iyi markaların ürünlerini pişirme kategorisinde inceleyebilirsiniz. Avantajlı fiyatlarla, en iyi düdüklü tencere modelini anında satın alabilirsiniz.

Düdüklü Tencere Kullanmanın Sağladığı Avantajlar

Düdüklü tencere, sağlıklı ve hızlı yemek pişirme imkanı sunar. Kullanımı son derece pratiktir. Normal tencerede saatler süren yemekler, düdüklü tencere ile çok daha kısa sürede pişer. Neden düdüklü tencere seti almalıyım diyorsanız, işte düdüklü tencerenin sağladığı bazı önemli avantajlar:

Pişirme Hızı: Düdüklü tencere modelleri, normal tencerelere nazaran pişirme süresini kısaltır. Örneğin normalde 2-3 saat sürecek bir haşlama yemeği, düdüklü tencere kullanarak 20 ila 40 dakika içinde hazırlanabilir.

Sağlıklı Kullanım: Basınçlı pişirme sayesinde, düdüklü tencerede pişen yemeklerin besin değeri, basınçsız buharlama ve hatta mikrodalga fırınla kıyaslandığında %50 ve daha fazla oranda korunur.

Tasarruf: Düdüklü tencereler enerjiyi kullanmada daha verimlidir. Yemeklerin daha kısa sürede pişmesi elektrik ya da doğalgaz tüketiminin azalması anlamına gelir. Düdüklü tencere kullanarak enerji masraflarından %70 tasarruf edebilirsiniz.

Temizlik: Düdüklü tencerenin kapak tasarımı sayesinde, yemekler etrafa sıçramaz. Sızdırmaz bir tencerede yemek pişirmek, ocağa dökülenleri temizlemenize gerek olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, düdüklü tencerelerin çoğu bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Güvenlik: Günümüzün düdüklü tencereleri, çocuk güvenlik mekanizmaları da dahil olmak üzere yedeklemeli kusursuz güvenlik özelliklerine sahiptir.

Düdüklü Tencere Güvenli Midir?

Tüm modern düdüklü tencere modelleri benzer şekilde çalışır.Tencereler arasındaki temel fark malzeme kalitesi ve verimliliktir. Günümüzün düdüklü tencereleri çoklu yedeklemeli güvenlik mekanizmalarına sahiptir. Mekanizmalardan biri başarısız olursa, devreye giren başka bir (veya iki) tane vardır. Birçok düdüklü tencere modeli; kapak kilitleme, birincil ve ikincil basınç tahliyesi ve kapak hava deliği gibi güvenlik önlemlerine sahiptir sahiptir. Güvenlik özellikleri düdüklü tencere fiyatları açısından belirleyici olabilir. Bazı düdüklü tencere modelleri, özellikle premium olanlar, daha fazla güvenlik özelliğine sahip olabilir. Örneğin 2 programlı Tefal düdüklü tencere fiyatları, 4 programlı modellere kıyasla daha uygun fiyatlı olabilir.

Düdüklü Tencere Boyutları

Bir düdüklü tencere boyutu seçmek zor olabilir, çünkü görünüş, düdüklü tencerenin gerçekte ne kadar yiyecek tutabildiğini doğrudan yansıtmaz. Düdüklü tencerelerin et yemekleri için maksimum 2/3, tahıl ve fasulye için 1/2 oranında doldurulması önerilir çünkü, bu yiyecekler pişirme sırasında genişler ve köpürür. Temel kural, evdeki kişi başına 1 litre hesaplamaktır. Örneğin  6 kişi için maksimum 6 litrelik bir Korkmaz düdüklü tencere satın alabilirsiniz. Küçük ailelerin çoğu için önerilen üst boyutlar 6 ya da 8 litredir. Bununla birlikte küçük miktarlarda yemek hazırlamak için daha küçük bir tencereyi de içeren Tefal düdüklü tencere seti satın alabilirsiniz.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencerelerde genellikle en az 2 basınç ayarı bulunur. Bu sayede uzun zamana ihtiyacı olan yemekler için yüksek basınç ve daha yumuşak besinler için alçak basınç özelliği kullanılabilir. Bazı düdüklü tencerelerde, basınç ayarlarını seçmek için kapak üzerinde bir anahtar bulunur. Bazı otomatik düdüklü tencere modelleri bir düğmeye dokunarak farklı basınç seviyeleri arasından seçim yapmanıza izin verir. Malzemeler tencereye yerleştirildikten sonra yapılması gereken tek şeyi tencerenin kapağını kapatmak ve uygun basınç ayarını seçmektir. Birçok düdüklü tencerenin kullanma kılavuzunda yemeklerin pişme süresi yer alır. Pişme süresi genellikle tencereden buhar sesi çıkmaya başladıktan sonra hesaplanır.

Düdüklü Tencere Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Düdüklü tencereler paslanmaz çelikten yapılmalıdır çünkü alüminyum gibi seçenekler kolay deforme olur. Alüminyum reaktif özelliği nedeniyle domates, limon v.b. yiyeceklerle etkileşime girebilir. Düdüklü tencere satın alırken yapışmayan kaplamalardan kaçının. Teflon gibi malzemeler kolayca çizilebilir ve zarar görebilir.

Tüm düdüklü tencereler sonunda aşınan ve değiştirilmeleri gereken parçalara sahip olacaktır. Örneğin, sızdırmazlık contaları (kapaktaki silikon halka) genellikle 18-24 ay arasında değiştirilir. Daha nadiren emniyet valfinin daha küçük parçalarının da değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle satın aldığınız tencerenin yedek parça desteğine sahip olduğundan emin olmalısınız.

En iyi düdüklü tencere markaları, ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da!

Yukarı Çık