"

Ekran Kartı

" araması için 210 sonuç listeleniyor

Anakart

Birçok devre elemanının yer aldığı ve işlemci, ekran kartı, RAM gibi birimlerin takılarak birbirleri arasındaki iletişimin kurulmasını mümkün kılarken ilgili birimlere güç de sağlayan baskılı devre formundaki bilgisayar donanım bileşenleri, anakart olarak tanımlanıyor. Intel ve AMD yonga setlerini destekleyen birçok anakart modeli bulmak mümkünken ilgili donanım bileşenin gelişimini görebilmek adına anakartın zaman içerisindeki gelişimine bakmak gerekiyor.

Super I/O Yongalarından Modern Anakartlara Yolculuk

Mikroişlemci alanındaki gelişmeler, 1970’li yıllarda kendi başlarına birer baskılı devre olan donanım birimlerinin farklılaşmasına ortam hazırlıyor. 1980’li yılların sonlarında kişisel bilgisayarlar için üretilen ve klavye, fare, disket sürücüsü gibi düşük hızda çalışan birimleri destekleyen Super I/O yongalar, anakartlarda boy göstermeye başlıyor. 1990’lara gelindiğinde ise PC anakart modellerinde yerleşik ses, video yongalarının yanı sıra depolama birimlerinin bağlanabileceği portlar da görülmeye başlanıyor. Zaman içerisinde kullanım senaryoları doğrultusunda özelleştirilen ürünler; kişisel kullanım, sunucular ve iş istasyonları için farklı imkanlar sunmaya başlıyor.

Bilgisayarın Olmazsa Olmaz Unsuru: Anakart

Bilgisayar dahili donanım bileşenlerinin takılması için mutlak suretle satın alınması gereken anakartlar, boyutları ve sundukları işlevlere göre kendi içlerinde; ATX, Micro-ATX, Extended ATX, Mini-ITX ve EBB olarak ayrılıyor. Mid tower tarzı orta genişlikte bilgisayar kasasına sahip kullanıcılar ATX ve Micro-ATX, daha büyük kasaya sahip olanlar Extended ATX, küp bilgisayar oluşturmak isteyenler ise Mini-ITX form faktörlü anakartları edinebiliyorlar. EBB yapısındaki anakart çözümleri ise özel amaçla değerlendirilen iş istasyonları için uygunluk gösteriyor.

Ürünlerin form faktörleri ile birlikte hangi marka işlemcinin yine hangi yonga setini desteklediği de işlemci ve RAM uyumluluğu konusunda önem kazanıyor. Bu noktada kullanıcıların, aldıkları işlemcinin hangi yonga setiyle uyumlu olduğunu, anakart satın alım sürecinde incelemesi öneriliyor.

Gaming Anakart Modelleri ile Maksimum Performans

Anakart üreticileri, geliştirdikleri ürünleri, kullanım amaçlarına bağlı olarak farklılaştırabiliyor. Devre elemanları, RAM slotları, PCIe yuvaları ve benzeri birçok unsurla birlikte anakart üzerindeki soğutma çözümleri, aydınlatmalar anakartların sınıflandırılmasında önem kazanıyor. İşlemcisine hız aşırtma gibi işlemler uygulamayacak, bilgisayarını genel amaçlı kullanacak teknoloji tutkunları, giriş seviyesinde yer alan anakartları tercih edebiliyor. Gaming anakart çözümleri ise bilgisayarından her anlamda yüksek performans bekleyenlere sesleniyor. Birden fazla ekran kartı takma imkanı, işlemci ve belleğe otomatik hız aşırtma uygulanabilmesi, yüksek hızda veri aktarımı yapabilen NVMe formundaki depolama birimlerinin takılabileceği yuvalar, yazılımla yönetilebilen RGB aydınlatmalar ve daha nice özellik, oyunculara yönelik üretilen gaming anakartlarda bulunuyor. Özel devre elemanları ile donatılarak yoğun yük altında bile sorunsuz çalışması sağlanan modeller, performans konusunda özel beklentileri olanları memnun ediyor.

Dünyanın Önde Gelen Üreticilerinin Çözümleriyle Bilgisayarınıza Güç Katın

Anakart üreticileri, kullanıcılardan aldıkları geri bildirimler ve düzenli aralıklarla yenilenen teknoloji trendlerine uygun çözümler hazırlıyor. Örneğin MSI anakart ve Asus anakart modelleri, dayanıklı devre elemanları sunmasının yanında, oyun ya da profesyonel alanda değerlendirilebilecek şekilde özelleştirilmiş oluyor. Anakart üreticilerinin hazırladıkları yazılımlarla işletim sistemi üzerinden donanım sağlık kontrolü ve sıcaklık değerleri görüntülenebiliyor, fan devir hızları arzu edildiği oranda değiştirilebiliyor, üreticinin anakarta özgü sunduğu tüm ekstra özelliklerden yararlanılabiliyor.

Anakart fiyatları, ihtiyaç duyulan ürünün; markası, yonga seti, beraberinde getirdiği teknik ve yazılımsal özelliklere göre değişiklik gösteriyor. Laptop anakart fiyatları da benzer unsurlar doğrultusunda şekilleniyor.

Yeni bir bilgisayar hazırlıyorsanız ve işlemcinizle uyumlu bir anakart edinmeyi planlıyorsanız, bilgisayar bileşenleri kategorisi üzerinden dilediğiniz anakarta ulaşabilir, Trendyol’un bütçe dostu fiyatları ile dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Yukarı Çık