"

El Yayı

" araması için 11250 sonuç listeleniyor

El Yayı

Zaman ve Mekân Tanımayan El Yayı ve Çeşitleri

Bilek yayı olarak da bilinen el yayı, pek çok spor dalı için elzem olan el ve ön kol kaslarının geliştirilmesinde kullanılan bir vücut geliştirme aletidir. El kaslarında erime ya da zayıflık olan hastaların tedavisinde destekleyici olarak da kullanılan bu ürünün asıl amacı sporcuların el ve parmaklarını güçlendirerek performansını artırmaktır. Pilates, tırmanma, tenis ve daha pek çok spor dalı için gereksinim duyulan el yayı, farklı çeşitlere sahip oldukça pratik bir üründür. Ezme, çimdik ve destek kuvveti olmak üzere üç farklı kavrama türünde başarıyı yakalamak için, ilk adım olarak bu üründen faydalanılabilir. En çok kullanılan modellerden biri olan metal el yayı, çeşitli zorluk dereceleri ile ezme kuvvetini artırmaya yarayan faydalı bir model. Bu alanda bir spor türüne yeni başlayanlar için ideal olan metal el yayları, sürekli tekrar sonucu istenilen ezme kuvvetine gelmenin en çabuk ve iyi yolu olarak öne çıkar. Süngerli el yayı kolay tutuşu sayesinde uzun süre çalışıldığında eli yormayan özelliğiyle sporcular arasında sıklıkla tercih edilir. Metal el yayında olduğu gibi bu üründe de farklı zorluk dereceleri olduğundan ihtiyaç duyulan ayarda çalışarak el, parmak ve bilek kaslarının geliştirilebilir. Üstelik kaliteli süngeri sayesinde parmaklarda zamanla meydana gelebilecek nasırların oluşumunu da engeller. Avuç içine oturan ergonomik yapısıyla Nordmende El Yayı ise her parmak için ayrı tasarlanmış bölmeleri sayesinde bölgesel çalışmayı da mümkün kılar. Trendyol’da bulunabilen bu el yayı çeşidine en uygun fiyat seçeneği ve hızlı kargo avantajıyla sahip olmak mümkün. Ayrıca beş parmaklı el yayı türleri de mevcuttur. Bileğe sabitlenerek kullanılan bu modellerde, yüzüklerle bilekliğin gövdesi arasındaki sıkı yaylar sayesinde el açıp kapandıkça eldeki kaslar gelişir. Sayaçlı el yayı ise el, bilek, parmak ve ön kol adalelerini güçlendirme çalışması esnasındaki tekrar sayısını görme imkânı verir. Böylece yapılan el yayı egzersizini amaçlanandan az ya da çok yineleme olasılığını azaltarak rutinin bozulmasını engeller. Her iki elin kaslarının birlikte çalıştırılmasının tercih edildiği ya da zorunlu olduğu durumlarda ise çiftli el yayı çeşidi oldukça faydalı olacaktır. Böylece iki eli çalıştırarak hem hedeflenen sportif amaca ulaşılır hem de ileriki yaşlarda oluşabilecek parmak kireçlenmelerinin önüne erkenden geçilmiş olur. Dirençli el yayı ise adından da anlaşılabileceği üzere farklı direnç seviyelerine sahiptir. 5 kg’dan 20 kg’a kadar direnç seviyesi bulunabilen bu el yayı 50 kg direnç seviyesine kadar ulaşabilir.

El Yayı Kullanım Alanları

El yayı hareketleri yaparken en çok çalışan kaslar ön kolda bulunanlardır. Ardından sırayla bilek ve parmakları da güçlendiren bu ürün, bu alanda gelişmek isteyenler için ideal bir alettir. Ayrıca bu kasları sadece kuvvetlendirmekle kalmaz aynı zamanda hedeflenen bölgelerdeki hakimiyeti de artırarak kontrollü güç kullanımını da destekler. Parmakları daha güçlü hale getirmek içinse ürünü, güçlendirmek istenilen iki parmakla sıkarak çalışmak yeterlidir. Düzenli egzersiz yapıldığında kısa bir süre sonra parmakların önceki döneme kıyasla daha güçlü olduğu hemen fark edilecektir. Üstelik parmakların kalınlaşmasına da neden olmayan el yayı, genelde müzisyenler tarafından sıklıkla kullanılan bir egzersiz aletidir. Tekvando, boks, judo gibi spor dallarıyla uğraşanların geliştirmek durumunda olduğu el ve ön kol adaleleri, farklı zorluk derecelerinde el yayı kullanılarak kuvvetlendirilir. Bisiklet ya da motosiklet yarışlarında ya da serbest sürüşlerden önce uygun ayarda bir el yayıyla çalışmak bu alandaki sporcular için oldukça önemlidir. Düzenli çalışmayla gelişen el ve bilek kasları sayesinde saatler boyu yorgunluk hissi yaşamadan bisiklet veya motosiklet sürmek mümkün. Hatta yağmur ya da rüzgâr gibi zorlayıcı hava şartlarında el yayı faydaları ciddi oranda hissedilir. Parmak güreşi sporcuları için olmazsa olmaz olan el yayları, parmaklarla birlikte ön kol adalelerini de geliştirdiğinden dolayı bu sporcular için önemli bir yardımcı konumundadır. Müsabakalardan önce düzenli şekilde el yayı kullanımı ile parmak kaslarını çalıştıran sporcuların yarışmadaki performansları büyük oranda artar. El yayının önemli olduğu bir başka alan da dağcılık gibi tırmanış sporlarıdır. Tırmanma esnasında halat, kolan ve karabina gibi dağcılık ekipmanlarını sıkıca tutup kavramak adına el, parmak ve bilek kaslarının kuvvetli olması gerekliliğinden yola çıkarak kullanılan bu ürünlerle hedeflenen seviyeye hızlıca ulaşmak ulaşılabilir. Profesyonel ya da amatör olarak vücut geliştirmeyle ilgilenen kişilerin sıklıkla kullandığı bu aletler sayesinde bilekler hem güçlenir hem de kalınlaşarak vücutla uyumlu hale gelir. Okçuluk spor dalı da el yayının önemli olduğu bir başka alandır. Omuz ve sırt kaslarına ek olarak parmak adalelerinin geliştirilmesinin de oldukça önem kazandığı ok atma işiyle uğraşan kişiler düzenli olarak el yayı ile çalışır. İstedikleri seviyeye ulaşana kadar değişen zorluk dereceleri üzerince egzersiz yapan okçuluk sporcuları kısa bir süre içinde güçlü parmak ve bileklere sahip olur.

Ayarlanabilir El Yayı ile Güçlü Bilekler Mümkün

Özellikle bilek güreşi sporcularının egzersiz yaptığı öncelikli çalışma ekipmanı olan ayarlı el yayı farklı zorluk dereceleriyle istenilen düzeyde kas gelişimine yardımcı olur. Bilek güreşi çalışmaları için kullanılan el yayı 100 kg basınca kadar dirençli olabilir ancak el yayı ile bilek geliştirme işine yeni başlayanlar için daha düşük derecelerle çalışmak yeterli olacaktır. Uygun zorluk derecesine göre ayarlanmış el yayıyla bileklere istenilen hareket açısı kazandırılır böylece bilek güreşi esnasındaki hareketlerin doğru yapılması sağlanır. Bilek ve ön kol adalelerini güçlendirmek için günlük birkaç dakika doğru aletlerle çalışmak yeterlidir. Örneğin el yayı ayarlanabilir olduğunda bu alandaki güreş sporcuları için oldukça önemli kabul edilir ve düzenli şekilde kullanılır. Zira güçlü bileklere sahip olmanın bir diğer yolu da sürekli tekrardan geçer. Dışı terletmeyen sünger kaplı el yayı seçildiğinde uzun süren çalışmalarda meydana gelebilecek nasır oluşumu da engelleneceği için bu tip modelle başlamak her zaman faydalı olur. Ayrıca sürekli yapılan aç kapa çalışmasının ardından ellerde terleme görülebileceği için bu tip bir model işi kolaylaştıracaktır. Bilekleri daha güçlü hale getirmenin püf noktaları da bilindiğinde kısa bir süre içerisinde kuvvet artırmada başarıya ulaşmak mümkün. Bunlardan ilki ayarlanabilir el yayı modelinin sertlik derecesini, başlangıç aşaması için en düşük seviyede tutmak olacaktır. Adalelerin gelişmeye başladığı ilk birkaç ay sonrasında bu dereceler artırılarak çalışmaya devam edilebilir. Aksi halde kaslar zarar görerek istenmeyen durumlara yol açılabilir. Tüm bu süreç sonunda bilekler daha esnek ve güçlü olacağı için istenilen spor dalında ya da serbest çalışmalarda iyi netice almak mümkün. Kısacası bilek güçlendirme söz konusu olduğunda kullanılabilecek spor aletleri el yayı kadar etkili ve kısa sürede sonuç vermeyeceği için bu ürün, doğru kullanıldığında ön kol kas çalışmalarında oldukça önemlidir.

Pilates El Yayının Kullanım Alanları

Pilates, insan vücudundaki karın, ön kol ve sırt bölgelerini çalıştırıp daha güçlü hale getirmeyi amaçlayan bir spor dalı olarak sağlam bir iskelet yapısına ve duruşa sahip olmak isteyenler tarafından uygulanır. Bu amaçlarla pilates; vücut farkındalığı yaratması, duruş bozukluğunu düzeltmesi, eklem içi sıvılarını dengelemesi, tüm vücudu eşit oranda güçlendirmesi gibi birçok avantaja sahip. Farklı şekillerde yapılabilen pilateste el ve ön kol adalelerini güçlendirmek birçok zorlu hareketi yapabilme kapasitesini artıracağı için çok önemlidir. Bu sebepledir ki pilates el yayı, bu alanda yeni olanların ya da el ve parmak kaslarına daha fazla kuvvet katmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı bir alet olarak öne çıkar. Bilekleri de oldukça güçlendiren bu alet sayesinde ileri seviye pilates hareketleri rahatlıkla yapılabilir. Kas kullanımının yanı sıra pilateste önem kazanan konsantrasyon ve kontrol konuları, hareketleri yaparken yoğunlaşmaya yardımcı olması açısından faydalıdır. Bir hareketten diğerine geçerken bilek yayı kullanarak güçlendirilen kaslar sayesinde akıcılık sağlanır ve böylece hareketler kesinlik kazanır. Bu aşamada doğru nefes alıp verme yoluyla da kan dolaşımı düzene girer ve kan temizlenir. Özellikle yan denge hareketlerini uygularken tüm ön vücudu taşıyan bileklerin güçlü olması, hareketleri dengede yapabilmek adına önemli olduğu için uygun sertlikte bir pilates el yayı kullanılabilir. İçerisinde 75 cm pilates topu, 2 adet birer kilogramlık dambıl, pilates minderi, pilates çemberi, 3’lü pilates bandı, çiftli el yayı, atlama ipi ve pilates topunu şişirebilmek için bir adet pompa bulunan avantajlı pilates seti, Trendyol’da uygun fiyata satın alınarak bu alanda kullanılabilecek faydalı ürünlerden. Ayrıca, pilates yaparken spesifik olarak ön kol ve bilekleri çalıştırmaya odaklananlar için de ürünler bulmak mümkün. Paket içinde bir adet süngerli pilates direnç ipi ve iki tane iyi kalite köpük kaplı el yayı bulunan setler bunlardan bir tanesi. Süngerli direnç ipi kullanarak kolları sıkılaştırırken el yayı ile de bilekler güçlenerek zorlu pilates hareketlerini yapmak kolaylaşır. Böylece vücut, her aşamada giderek daha sağlam ve düzgün bir forma kavuşur. Pilates el yayı, sadece bilek ve elin kuvvetlendirilmesinde değil hareketleri yaparken vücut dengesini sağlama konusunda da rol oynaması sebebiyle pilates setleri içinde yer alır.

Evde Yapılabilecek El Yayı Egzersizleri

El ve bilek adale ve eklemlerine kuvvet vermek ve esneklik katmak adına evde basit egzersizler yapmak mümkün. Bunun için sadece bir adet el yayı yeterli olacaktır. Yeni başlayanlar için düşük direnç ayarında kullanılması önerilen bu ürünlerle yapılabilecek hareketler, evde ellerin müsait olunan herhangi bir zaman diliminde bileklerin, el ve parmak kaslarının gelişmesine yardımcı olur. El yayı egzersizleri setler halinde yapıldığında hem daha az yorucu olur hem de ilgili kasların gereksiz çalışmasını önleyerek istenmeyen durumların önüne geçer. 10’lu setler halinde başlanabilen bu egzersizler, farklı kol pozisyonlarında uygulanabilir. Kolların aşağıda ve vücudun iki yanında durduğu pozisyonda bilek yayı normal hızda 10 defa sıkılıp bırakılır. Ardından çok fazla beklemeden kollar yine aşağıda ve yandayken avuç içleri arkaya dönük şekilde hareket tekrarlanır. Daha sonra eller arkada ve kalçanın üst tarafına denk gelecek şekildeyken 10’lu set yinelenir. Harekete ara vermeden önce elleri kalp hizasında kaldırıp avuç içlerini kendinize döndürdüğünüzde el yaylarını 10 defa sıkıp bırakmanız gerekir. Bu son hareketten sonra eller dinlenmeye bırakılır. Böylece her iki bilek için de 40 adet sıkma hareketi doğru biçimde tamamlanmış olur. Üç nefes aradan sonra bu setin başında uygulanan ilk iki hareketin ardından egzersize sağ kol yumruk pozisyonuyla devam edilir. Bu duruşa geçildikten sonra el yayı 10 defa sıkılıp bırakılır. Aynı hareket sol kol yumruk halinde de devam eder. Bu pozisyonlar tamamlandığında iki kol önde yan yana getirilip avuç içleri birbirlerine bakacak şekilde sıkma hareketi tekrarlanır. Ardından avuç içlerinin birbirine ters durduğu zıt pozisyonda 10 adet tekrar yapıldıktan sonra kollar enseye götürülür. Avuç içlerinin enseye dönük olduğu bu duruşta sıkma tekrarları yapılır. Bu son hareketle birlikte günlük el yayı egzersizi sonlandırılabilir. Bu çalışma birkaç ay boyunca her gün uygulandığında ön kollardaki sıkılık ve kas gelişimi rahatlıkla gözlemlenir. Bilek ve parmak adalelerini evde güçlendirmek için uygulanabilecek bir diğer hareket de el yayının uygun sertlik ayarındayken sıkılıp belli bir saniye boyunca tutulmasıdır. Bu süre, el yayı egzersizlerine yeni başlayanlar için 10 saniyeden fazla olmamalıdır. Kaslar geliştikçe süre uzatılabilir. Son olarak el yayının ters tutulmasıyla yapılan set tekrarları da parmak ve ön kol kaslarını çalıştırmada başvurulan yöntemler arasında yer alır.

Profesyonel El Yayı ile Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ön kol kaslarını güçlendirerek tutuş gücünü ve kapasitesini artıran el yayları farklı zorluk derecelerine sahiptir. Farklı modellerinin kendi içlerinde değişik özellikleri bulunsa da bu ürünler, genel anlamda avuç içinde tutularak parmak gücüyle açıp kapama hareketi yapmak suretiyle çalışır. Ebatının küçük olması sayesinde taşınma kolaylığı avantajı bulunan bu el yayları ile ihtiyaç duyulan her mekânda çalışmak mümkün hale gelir. Profesyonel el yayı; gol, basketbol, voleybol, tenis ve bowling gibi spor faaliyetlerini yapmak için gereken kas sertliği ve gücünü sağlar. Bu sayede gelişen adaleler, ilgili spor dalında doğru ve kontrollü güç sergilemek üzere kullanılır. Ancak bilek egzersizleri yapmadan önce bilek ve ön kolların ısıtılmasında fayda var. Bu, bilek adalelerini gevşeterek bileği el yayı ile çalışmaya hazır hale getirmeye yardımcı olur. Isınma işlemi, kolu yüksekçe bir yere sabit koyup bileği yukarı doğru hafifçe bükerek başlatılabilir. Bu esnada kolun ve vücudun aynı hizada olması önemlidir. Birkaç kez tekrar edilen bu hareketten sonra el yayı avuç içinde 10 defa sıkılıp bırakılarak dinlenme pozisyonu alınır. Ardından bilek tekrar başlangıç duruşuna getirilir ve set tekrarlanır. Bu egzersize haftanın dört günü en fazla 15’li setler halinde devam edildiğinde bileklerde istenilen kuvvet kısa sürede kazanılabilir. Bilek güçlendirme dışında ön kol çalışması içinse kol aşağıda ve avuç içi karşıya bakacak şekilde pozisyon alınır. Avuç içindeki el yayı, bilek bükme hareketi ile eş zamanlı şekilde sıkılıp bırakılır. Bu harekete de 3 defa 10’lu set uygulandığında tekrar ara verilebilir. Bu tarz çalışmalar bilek yaralanmaları sonrasında doktor tavsiyesiyle de yapılabilen hareketler olduğu için evde kolaylıkla uygulanabilir. Antrenmana, tüm profesyonel el yayı egzersizi sonunda bilek gevşeme hareketiyle son verilmelidir. Aksi halde kaslar fazla zorlanabileceği için adale rahatsızlıklarına yol açılabilir. Bu gevşeme hareketi çalışma yapılan kolu hafifçe kaldırıp diğer elle ön kolun kavranması şeklinde olacaktır. Kavranan kolun bilek kısmına yukarı doğru birkaç kez bükülme hareketi yaptırılır. Ardından bilekleri dışa esnetme işlemiyle gevşeme bitirilir. Dışa doğru esnetmeye başlarken ise el ve dizler üzerinde pozisyon alınır. Eller, parmaklar vücuda bakacak şekilde ters olarak yere konur ve hafifçe esnetilir. Bu işlemi yaparken 15’e kadar sayılır ve adaleler fazla zorlanmadan gevşeme rutini de bitirilir. Siz de profesyonel el yayı kullanarak bileklerinizi güçlendirmek isterseniz, Trendyol’da bulunan birbirinden farklı marka ve modele en avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.