Enterogermina

Enterogermina probiyotik, çocukların ve yetişkinlerin sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmak için kullanılan bir besin takviyesidir. Yetişkinler ve çocuklara yönelik olmak üzere iki farklı dozda satılır. Bebek bağırsakları için uygun olmayan Enterogermina Kids, 2 yaşından itibaren kullanılabilir. Enterogermina fiyat performans açısından diğer probiyotik çeşitleri arasında kullanım kolaylığı açısından öne geçer.

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler; herhangi bir hastalığa sebep olmayan ama hastalığa sebep olabilecek bakterileri etkisiz hale getirebilen aktif canlı mikroorganizmalardır. Probiyotikler, çeşitli organların mikrobiyotasını oluşturur. Bağırsak mikrobiyotasının dengesi etkilendiği zaman probiyotik kullanarak bağırsak sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz. Probiyotikler, bağırsak duvarına yapışır ve zararlı mikroorganizmalar ile savaşarak mikrobiyota dengesini düzeltmeye destek olur.

Bağırsak mikrobiyotası nedir?

Vücudumuzda bağışıklık sistemine ait hücrelerin %80'i bağırsaklarda bulunur. Bağırsak mikrobiyotasını, beyin ve kalp kadar hayati öneme sahip bir organ olarak düşünmek gerekir. Bağırsak mikrobiyotası, bağırsağın iç duvarını kaplayan hücrelerin çoğalmasını sağlayan süreçte önemli bir yere sahiptir. Zararlı mikroorganizmaların vücuda saldırmasını önleyen koruyucu bir duvar görevi görür. Bağışıklık sistemini güçlendirir, besinlerin sindirilmesine yardım eder, vücut için hayati öneme sahip vitaminleri ve mineralleri sentezler.

Bağırsak mikrobiyotasını bozan durumlar nelerdir?

  • İrritabl bağırsak sendromu (huzursuz bağırsak sendromu)
  • Antibakteriyel ilaçlar (antibiyotik) ve diğer medikal ilaçlar
  • Sağlıksız beslenme ve diyet değişikliği
  • Çocuklarda diş çıkarma dönemi, okul değişikliği gibi durumlar
  • Gıda hassasiyeti, gıda alerjisi ve gıda intoleransı (gluten alerjisi, çölyak hastalığı, laktoz intoleransı vb.)
  • Hareketsiz yaşam tarzı, sigara kullanmak, aşırı alkol tüketimi
  • Stres ve endişe

Probiyotikler bağırsak mikrobiyotasını nasıl korur?

Bağırsak mikrobiyotası, sindirim işlevi başta olmak üzere vitaminleri, mikro elementleri ve diğer yararlı maddeleri sentezleme görevi görür. Bağırsak mikrobiyotası, tüm vücudu koruyan bir bariyer gibidir. Bağırsak mikrobiyotamızın dengesi bozulursa, vücudumuzun tüm dengesi de bozulmuş olur. Bağırsaklar günümüzde “ikinci beyin” olarak tanımlanır. Beynimiz ve bağırsaklarımız hormonal anlamda aynı proteinlere karşı duyarlılık gösterir.

Yediklerimiz ve kullandığımız antibiyotikler bağırsak mikrobiyotasını olumsuz etkileyebilir. Antibakteriyel ilaçlar, yetersiz beslenme, bozuk ve sağlıksız gıdalar, ani sıcaklık değişimi, tatil, çevre kirliliği, hormonal ilaçlar ve stres gibi faktörler bağırsak mikrobiyotasının dengesini bozabilir. Böyle durumlarda iyi bakteriler azalır ve zararlı bakteriler çoğalır. İyi bakterilerin sayısı azaldığında, bağırsaklar faydalı vitamin ve mineralleri tam olarak sindiremeyebilir ve enfeksiyonlara karşı koruyucu maddeleri sentezleme yeteneği azalabilir.

Bir diğer adı “mutluluk hormonu” olan serotonin hormonu, beyindeki nöronlar arasındaki kimyasal bağlantıyı sağlar ve beyindeki farklı bölümler arasındaki iletişimin sağlanmasında önemli bir göreve sahiptir. Serotoninin %95’ini bağırsaklardaki iyi bakteriler sentezler. Kısacası sağlıklı bağırsaklara sahip olmak, mutlu olmanıza yardımcı olur.

Enterogermina nedir?

Enterogermina canlı sporlar içeren bir probiyotiktir. Spor, bakterinin kendisini korumaya almış halidir. Enterogermina'da bulunan Bacillus clausii bakterisi, spor üretme yeteneğine sahiptir. Bu sporlar, midedeki asidik ortam duvarını aşarak bağırsaklara ulaşır. Daha sonra bağırsakta uygun ortamı bulur, canlı hale getirir ve yararlı etkilerini göstermek için çoğalır.

Enterogermina spor formda olduğu için kullanımı ve saklaması kolaydır. Buzdolabında saklamak gerekmez ve yanınızda taşınabilir. Enterogermina’da bulunan bakteri sporları en yaygın kullanılan antibiyotiklere karşı dirençlidir. Bu sayede Enterogermina ile antibiyotik kullanırken, iyi bakteriler, kullanılan antibiyotikten etkilenmeden fayda sağlayabilir.

Ağızdan alınan Bacillus clausii sporları, kimyasal ve fiziksel etkilere karşı dayanıklılık gösterir ve mide asit bariyerini geçerek, bozulmadan bağırsaklara ulaşır. Burada tekrar üreyip, bağırsak mikrobiyotasının fizyolojik dengesinin yeniden düzene girmesini sağlar. Probiyotik mikroorganizmalar içeren Enterogermina, koruyucu bağırsak bariyerini güçlendirerek sindirim sistemini sağlıklı hale getirmeye yardımcı olur. Bacillus clausii, hastalığa yol açabilecek çeşitli bakterilerin büyümesini engelleyen antimikrobiyal maddeler üretebilir. Ayrıca, antikorların çoğalmasını sağlar.

Enterogermina nasıl kullanılır?

Enterogermina kullanımı çok kolaydır; ilaç içmeyi sevmeyen kişiler bile Enterogermina probiyotik solüsyonu keyifle içebilir. Enterogermina, tek kullanımlık flakonlar halinde satılır. Herhangi bir tadı, kokusu ve rengi yoktur. Çocukların kullanımı için son derece güvenlidir. Enterogermina yetişkin ve Enterogermina çocuk günlük kullanım dozu 1 flakondur (1 flakon 5 ml’dir). Tavsiye edilen dozun aşılmaması gerekir. Flakonu açmadan önce hafifçe çalkalamalı ve açtıktan sonra birkaç saniye içerisinde hemen tüketmelisiniz. Enterogermina sadece ağız yoluyla tüketilir, aç ya da tok karına içilebilir. Soğuk ve sıcak içeceklerin içerisine karıştırılarak kullanılabilir. Enterogermina ilaç değildir, bir besin takviyesidir. Takviye edici gıdalar gerçek gıdaların yerine geçemez. Reçetesiz satılır. Hastalıkları önlenmek veya tedavi etmek amacıyla kullanılamaz. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanmak için doktorunuza danışmanız gerekir. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamalısınız.

Enterogermina probiyotik fiyat seçenekleri, probiyotiklerin sayısız faydasına oranla oldukça ekonomiktir. Siz de ister çocuk, ister yetişkinler için olan Enterogermina'yı kolayca satın alabilir, faydalarını kısa sürede görmeye başlayabilirsiniz.

Yukarı Çık