"

Fondöten

" araması için 4691 sonuç listeleniyor
Önceki SayfaSonraki Sayfa

Kusursuz Makyajın Sırrı Fondöten Kullanımında Saklı

Fondöten; ciltteki kızarıklıkları, renk eşitsizliklerini ve çeşitli lekeleri örtmeye yarayan ve sonrasında kullanılacak allık, bronzer ve highlighter gibi diğer ürünlerin ciltte daha güzel görünmesini sağlayan bir makyaj ürünüdür. Birçok kadının günlük makyajında sıklıkla yer verdiği fondöten, doğru kullanıldığında cilt kusurlarını gizler, cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Fondöten Çeşitleri Nelerdir?

Her geçen gün büyüyen kozmetik sektörü, farklı beklentilere yanıt verebilmek adına ürün çeşitliliğinde sınırsız bir gelişme göstermektedir. Bugün birçok makyaj malzemesi ilk üretildiği zamandan bu yana değişime uğramıştır. Fondötenler de bu değişimden nasibini alarak farklı cilt tiplerine ve yapılarına uygun bir şekilde kullanıcıların beğenisine sunulur.

En çok bilinen ve tercih edilen fondöten çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Likit fondöten: Sıvı ve akışkan bir yapıya sahip olan bu likit ten ürünleri, kendi grubunda en çok kullanılan malzemeler arasındadır. Aydınlatıcı ve nemlendiriciyle karıştırılarak uygulanabilir, miktarına ise kullanıcı karar verebilir. Daha doğal bir sonuç için birkaç damla likit fondöten yeterli olacaktır.

Krem fondöten: Likit fondötenlere oranla yoğun bir yapıya sahip olan krem fondötenler daha fazla kapatıcılık isteyenler için uygun bir seçimdir. Ancak yapısı nedeniyle dikkatli bir uygulama gerektirir, ciltle bütünleşebilmesi için doğru bir fondöten fırçası ile kullanılmalıdır.

Pudra fondöten: Görünüm itibariyle klasik pudralara benzese de pudra fondötenler içindeki renk pigmentleriyle cilt tonunu eşitlemeye çalışır. Özellikle mineral makyaj markalarının ön plana çıkardığı pudra fondötenler gün içinde yağlanan, yağlı ve karma cilt yapısına sahip olanların tercihidir.

Köpük fondöten: Hızlı makyaj uygulamaları için uygundur. Köpük kıvamında olduğu için cilt üzerinde ağırlık hissettirmez ve kolayca yayılır.

Stick fondöten: Stick formdaki fondötenler de hızlı ve pratik bir uygulama için idealdir. Yapıları ürün bazında değişiklik gösterebilir. Sadece belli bir noktaya uygulanabileceği gibi, tüm yüze de uygulanabilir.

Vücut ve bacak fondötenleri: Fondötenler sadece yüzde değil tüm vücutta kullanılabilir, ancak bu ürünlerin yapıları günlük kullanılan fondötenlerle farklılık gösterir. Defilelerde, çekimlerde kullanılan vücut fondötenleri hızlı kuruyan ve bulaşma yapmayan özelliktedir, böylelikle giysiler lekelenmez. Yüksek kapatıcılık sağlayan çeşitleri dövme kapatmada da kullanılır. Bacak fondötenleri de aynı şekilde bacaklarda bulunan pürüzleri ve lekeleri gidermeye, renk eşitliğini sağlamaya yardımcı olur.

Doğru Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Bu kadar ürün çeşidi arasında kendinize uygun olan fondöteni seçmekte zorlanıyorsanız, birkaç noktaya dikkat ederek cilt yapınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun ürünü bulabilirsiniz. En iyi fondöten, cildinize yokmuş gibi durandır.

Cilt tipinizi belirleyin: Cilt bakımında ihtiyacınız doğrultusunda ürün kullanıyorsanız aynı durumun ten makyajı ürünleri için de geçerli olduğunu unutmayın. Kuru bir cilde sahipseniz yağlı ciltler için fondöten seçerek cildinizin daha da kurumasına neden olabilirsiniz. İhtiyacınız olan cilde nem veren bir üründür. Aynı şekilde yağlı ve karma cilde sahip olanlar da yağ bazlı ürünlerden uzak durmalıdır.

Ten renginizi doğru belirleyin: Fondöten seçilirken yapılan en büyük yanlışlardan biri hatalı renk seçimidir. Fondöteni sadece yüzünüzde denemek her zaman en doğru sonucu vermez, çünkü boynunuz yüzünüzden daha açıktır. Bu nedenle ürünü denerken çene hizanıza uygulama yapın.

Cilt alt tonunuzu öğrenin: Birçok renk seçeneğiyle sunulan fondötenler sadece açıktan koyuya doğru giden bir renk skalasıyla sınırlı değildir. Fondötenler sarı, pembe ya da nötr tonlarına sahiptir. Sıcak mı yoksa soğuk bir tona mı sahip olduğunuzu bilmiyorsanız bileklerinizdeki damarların rengini kontrol edebilirsiniz. Mavi ve mor renkler çoğunluktaysa soğuk, yeşil renkler daha baskınsa sıcak bir cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.

Yaz ve kış aylarında aynı ürünü kullanmayın: Yaz aylarında daha ince yapılı, cilde nefes aldıran ve mümkünse güneş koruması içeren fondötenler tercih edebilirsiniz. Kış aylarında kullandığınız ürün cildinize ağır gelebilir. Ancak fotoğraf çektirecekseniz içerisinde SPF bulunmayan bir fondöten kullanmaya dikkat edin. SPF, ışığı yansıtacağından yüzünüz fotoğrafta bembeyaz çıkabilir.