"

Glutensiz Ürünler

" araması için 945 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Glutensiz Ürünler

Kökeni İngilizcede tahıl anlamına gelen "glue" kelimesinden türeyen gluten, tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Glutensiz ürünler ise tahıllı besinlerin yapısında bulunan 30 proteinden biri olan glutene karşı intoleransı ya da gluten enteropatisi olan kişiler için öneriliyor. Sindirim sisteminde meydana gelen alerjik reaksiyonu aşmak ve tedavi etmek için tüketilen glutensiz ürünler; yorgunluk, şişkinlik, gaz sıkışması, sindirim güçlüğü ve hazımsızlık gibi semptomların önlenmesini sağlıyor. Günümüz koşullarında genetik faktörler ya da çevresel etkiler ile gelişen tipik glutene bağlı rahatsızlıklar, glutensiz ürünler ile kontrol altına alınıyor. Trendyol'da bulunan tüm glutensiz ürünler ve türevlerini gönül rahatlığı ile satın alıp, günlük hayatınızı etkileyen ve hayat kalitenizi aşağıya çeken faktörleri yok edebilirsiniz. Herkesin damak zevkine hitap eden glutensiz ürünler Trendyol'da; glutensiz kek karışımı, makarna, yulaf ezmeli kuru üzüm ve lezzet bombardımanı karışımlar olarak satın alınıyor.

Glutensiz Ürünler ile Beslenmenin Temeli Nedir?

Halk arasında çölyak hastalığı olarak bilinen gluten enteropatisi ve gluten intoleransının tedavisi ve semptomlarının önlenmesi için glutensiz ürünler ile beslenilmesi tavsiye ediliyor. Alışkın olunan beslenme tipinden bağımsız olarak, tüm beslenme kodunu değiştirmeyi gerektiren söz konusu rahatsızlıklar, tahıl alımını sınırlayıcı nitelik taşırken glutensiz ürünler bu sınırlamayı aşmaya yarıyor. Genel olarak tahılların içinde bulunan ve su ile birlikte tüketildiğinde yapışkan bir kıvam alan gluten, sindirim sisteminde aşırı duyarlılık gelişmesine sebep olabiliyor. Bu noktada glutensiz ürünler, diyetini değiştirmek zorunda olanların lezzetten ödün vermeden, yeme alışkanlıklarını devam ettirmelerini sağlıyor. Kilo vermek için de tercih edilen glutensiz ürünler; karın bölgesinde oluşan şişkinlik, hazımsızlık ve gaz gibi belirtileri yok ettiği için normal diyetlerde de kullanılıyor. Trendyol'da bulunan glutensiz yulaf ezmesi, yulaf ezmeli kuru üzüm ve glutensiz kek karışımı gibi glutensiz ürünler diyetlere tam destek veriyor.

Glutensiz Diyete Nasıl Başlanır?

Düzenli ve sağlıklı beslenmek için ilk adım, glutensiz ürünler seçmek gibi alınan tüm gıdaların dikkatlice belirlenmesi ile başlıyor. Bu noktada, glutenli ya da glutensiz ürünler olsun, öncelik doğal ve besin değeri bakımından zengin gıdaların tüketilmesine veriliyor. Ancak gluteni hayatından tamamen çıkarmak isteyenler için sürece ilave olunan husus, glutensiz ürünler ile diyete devam etme zorunluluğunu ortaya koyuyor. Tahıl ve tahıla dayalı ürünleri hayatından bir anda çıkarmakta zorlananlar olabileceği gibi, keyif aldığı için çıkarmak istemeyenler de bulunuyor. Bu noktada glutensiz ürünler ve türevleri seçenek olarak sunuluyor. Trendyol'dan satın alabileceğiniz, Glutensiz Ürünler Atölyesi tarafından üretilen glutensiz ürünler, diyete başlamak isteyenler için seçkin ve lezzetli alternatifler sunuyor. Glutensiz ürünler içerisinde bulunan, glutensiz yulaf ezmesi kullanılarak yapılan karışımlar, lezzetli olduğu kadar doyurucu da bulunuyor. Kuş üzümü, dut kurusu, badem, fındık ve kakao kullanılarak hazırlanan karışımlar, glutensiz yulaf ezmesi ile birlikte tokluk hissi verirken diğer yandan lezzeti de ihmal etmiyor. Ancak glutensiz ürünler ile başlanan diyetin devamında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi olarak benimsemek ve her ne koşul altında olursa olsun taviz vermemekten geçiyor.

Glutensiz Gıdaları Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Glutensiz ürünler ile beslenme, günümüzde çölyak ve gluten intoleransı teşhisi konmayan hastalar için de bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden hastalık teşhisi konmayan kişilerin, kendi başlarına bir diyet listesi oluşturması önerilmiyor. Glutensiz ürünler ile yeni beslenme alışkanlığı oluşturmak isteniyor ise mutlaka doktor kontrolünde oluşturulacak diyet listelerinin tercih edilmesi öneriliyor. Satın alınan gıdaların güvenilirliği ise önemli hususlar arasında yer alıyor. Trendyol'da da satılan organik glutensiz ürünlerin tercih edilmesi, sağlıklı yaşam koşullarının devam etmesi ve sürdürülebilir olması için önem arz ediyor. Alınan glutensiz ürünler ve gıdaların içeriklerinin dikkatle incelenmesi gerekiyor. Glutensiz ürünler ile kazanılmak istenen avantajların yitirilmesine sebep olacak ürünlerden ise uzak durulması gerekiyor. Özellikle emilimi oldukça hızlı olan ve glisemik indeksi bir anda yükselten ürünlerin, glutensiz ürünler kategorisinde olsa bile tercih edilmemesi gerekiyor. Ancak bilinmesi gereken bir başka husus daha bulunuyor. Tüm bu süreç içerisinde hamur işlerinden uzak kalmak gerekmiyor. Trendyol'da özel gıda ürünleri kategorisinde bulabileceğiniz glutensiz ürünler ile keyifli ve lezzetli sofralar kurmak, glutensiz ürünler ile hazırlanan hamur işleri yapmak sizin seçiminize kalıyor.