"

Guaj Boya

" araması için 351 sonuç listeleniyor

Guaj boya

Guaj boya ışığı yansıtmak yerine emen ve çok yumuşak bir görünüm sağlayan bir boya türüdür. Ağır ve kadifemsi dokuya sahiptir. Hem sulu boya hem de akrilik boyanın avantajlarına sahiptir. Sulu boya gibi, guaj boya da küçük ve konsantre tüp ambalajlarda satılır. Talens guaj boya ve Faber Castell guaj boya gibi en iyi guaj boya markalarını boya seti kategorisinde inceleyebilirsiniz. 

Guaj Boya Nasıl Kullanılır?

Guaj boya su kullanılarak seyreltilir. Aynı miktarda sıvı ile seyreltildiğinde sulu boyadan çok daha az saydamlaşır. Guaj boya renkleri, pastellere benzer şekilde zengin ve canlıdır. Akrilik boyalarda olduğu gibi guaj boyalarda da çok çeşitli pigmentler mevcuttur. Pigment oranı hem akrilik hem de sulu boyalardan daha fazladır. Yoğun dokusuyla kaplamalı yüzeyler için iyi bir seçimdir. Guaj boya fiyatları, boyanın pigment özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kaliteli guaj boya çeşitleri yüksek oranda pigment içerir. Ayrıca, bazı boya pigmentlerinin elde edilmesi çok zordur ve bu renkler, yaygın renklere göre daha yüksek fiyatlıdır.

Renk seçiminde gökkuşağı renklerinden oluşan bir guaj boya seti satın alabilirsiniz. İstediğiniz rengi elde etmek için boyaları belirli oranlarda karıştırabilirsiniz. Guaj boyayı doğrudan tüpten kullanabilir veya guaj boya paleti üzerinde karıştırabilirsiniz. Sulu boya gibi görünmesi için boyayı sulandırabilir veya akrilik benzeri opak katmanlar oluşturabilirsiniz. Koyu gölgeleri ya da parlak ışıkları maskeleme yerine, ayrı bir katman olarak boyayabilirsiniz. 

Sulu boya gibi guaj da uygulamadan saatler hatta birkaç gün sonra bile elden geçirilebilir. Aslında, neredeyse süresiz olarak uygulanabilir durumda kalır. Vuruşlar arasında bir degrade oluşturmak için fırçayı sulandırıp guaj boyayla üzerinden geçebilirsiniz. Guaj suda çözünür olduğundan, arka plan katmanı boyandığında, önceki katmanlardan pigment getirme riski artar. Bu da renklerinizi bulanıklaştırabilir. Bunu azaltmak için, arka plan katmanınızın tamamen kuru olduğundan emin olduktan sonra ıslak boyamaya geçebilirsiniz.

Guaj Boya ve Akrilik Boya Farkı

Sulu ve akrilik boya özelliklerine sahip olan guaj boya, kendine özgü, eşsiz ve etkileyici bir boya türüdür. Guaj boyanın formülü renk pigmenti, su ve genellikle Arap zamkı veya dekstrin olan bir bağlayıcı madde karışımından oluşur. Birçok açıdan sulu boyaya benzese de guaj boya daha yoğun bir dokuya sahiptir. Boyanın daha kalın olmasının nedeni pigment oranının çok yüksek olmasıdır. 

Guaj boyanın seyreltilmemiş hali opaktır. Sadece su eklendiğinde yarı saydam hale gelir. Guaj ile çalışırken boyayı istediğiniz gibi sulandırabilir ve kıvamını ayarlayabilirsiniz. Akrilik boyaya kıyasla guaj boya çabuk kurur. Öte yandan eser tamamlandıktan çok sonra bile tekrar işlenebilir. Akrilik boyalı eserler doğrudan çerçeveye yerleştirilebilir. Oysa guaj boyalı bir eserin çerçeveleme işleminden önce üzerine cam yerleştirilmesi ya da eser tamamlandıktan sonra cilalanması gerekir.

Akrilik boya, guaj veya sulu boyalara göre daha fazla dayanıklılık sunar, çünkü ışığa maruz kaldığında çabuk solmaz, toza dayanıklı ve su geçirmezdir. Fırçayla daha yoğun, çarpıcı bir vuruş oluşturmak için susuz uygulama yapılabilir. Akrilik boya çok çabuk kurur. Bu da resim yapan sanatçıya bağlı olarak iyi ya da kötü olabilir. Akrilik boyanın diğer bir dezavantajı, guaj boyada olduğu gibi bir eseri boyadıktan sonra üzerinden tekrar geçememenizdir.

Guaj Boya Fırçaları ve Tuvalleri

Guaj boya fırçası sulu boya fırçasına oldukça benzer. Doğal veya sentetik liflerden yapılırlar. Çeşitli şekil ve boyutlarda olabilirler. Kağıdın üzerine son derece kolay uygulanabildiğinden, guaj boyada fırça şekli yağlı veya akrilik boyamalardaki kadar önemli değildir. Su bazlı bir boya olarak guajla kullanılabilecek en iyi fırçalar, yuvarlak veya düz fırçalardır.

Guaj oldukça ıslak bir boya olduğundan, ıslandığında bükülmeyecek ve dalgalanmayacak sağlam bir yüzeye boyama yapmanız gerekebilir. Kağıt boyama yerine tuvale uygulama yapabilirsiniz. Kalıcı ve canlı renkler için boyamadan önce tuval yüzeyinizi astarlayabilirsiniz.

En iyi guaj boya çeşitleri, en uygun fiyatlarla Trendyol'da!

 

Yukarı Çık