"

Gübre

" araması için 237 sonuç listeleniyor

Gübre

Doğal ya da kimyasal yollarla elde edilen gübre, bitkilerin gelişimi için oldukça önemli bir maddedir. Toprak içerisinde, yetiştirilen bitkinin gereksinimini karşılayacak derecede besin maddesi bulunmuyorsa gübre kullanımına ihtiyaç vardır. Bitki ya da ağaç yetiştirmek için toprağın beslenmesi gereklidir. İhtiyacınız olan gübre çeşitlerini, Trendyol'da yer alan bitki bakım yetiştirme kategorisi içerisine göz atarak bulabilirsiniz. 

Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Büyütmek istediğiniz bitkinin çeşidine ve ihtiyacına göre bitki bakım yetiştirme ürünleri kullanmanız önem taşır. Bitkilerin beslenmesi için kullanılan gübre, suni ve organik gübre olmak üzere ikiye ayrılır. Organik gübre, doğal içeriklerden elde edilmesi nedeniyle tercih edilir. Suni gübre ise bitkilerin gelişimi için gerekli olan maddelerin bir araya getirilmesiyle elde edilir. Katı veya sıvı olarak üretilebilir. Bitkinin ihtiyaç duyduğu besinin sıvı yolla toprağa verilmesine sıvı gübre adı verilir. Kök gübre olarak, çimlenme sırasında, ürün ya da çiçeklenme öncesinde kullanılabilir. Çok fazla kullanımında bile bitkilere zarar vermediğinden tercih edilir. Katı gübreyi tüm çam çeşitleri için rahatlıkla kullanabilirsiniz. İğne yapraklı, çam ve ladin gibi yeşil bitkilerin besin ihtiyaçlarını katı gübre yardımıyla karşılayabilirsiniz. Sıvı gübre ile ortanca ve açelya çiçeği için gerekli bakımı sağlayabilirsiniz. Yetiştirmek istediğiniz bitkinin ihtiyacına uygun olan gübre çeşidini kullanırsanız olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Analiz sonucunda toprakta eksik olduğu tespit edilen besinler doğrultusunda gübre seçimi yapabilirsiniz. 

Organik Sıvı Gübre Kullanmanın Avantajları

Organik sıvı gübrelerin, katı gübrelere göre uygulanması daha kolaydır. Toprak tarafından hızlı bir şekilde emilen sıvı gübrenin az ya da çok kullanılmasının bitkilere herhangi bir zararı da yoktur. Sıvı gübreler, bitkinin sıcağa ve soğuğa karşı olan direncini arttırır. Bitkinin gelişimine ket vurabilecek her türlü etmeni ortadan kaldırır. Sıvı formda üretilen gübreler, sıvı olması nedeniyle bitki toprağı ve gövdesinde meydana gelen su kaybını en az seviyeye indirir. Doğal ve ekolojik bir yapıya sahip olması bakımından tercih edilir. İsteğe göre toprakla harmanlanarak ya da yapraklara püskürtülerek kullanılabilir. Toprakta ekilen her türlü bitki ve ağaç çeşidine uygun olarak geliştirilebilir. Toprakta yer alan organik maddelerin miktarının artmasını sağlar. Mikrobiyolojik faaliyetlerin artmasına neden olarak topraktaki verimliliği de arttırır. Sıvı gübrelerin içerisinde yüksek miktarda fulvik ve hümik asit bulunur. Humusun en aktif maddesi olan hümik asit, toprağın yapısını düzeltebilir. Kök oluşumunu hızlandırır. Fulvik asit ise mantarlar tarafından üretilen mucizevi bir moleküldür. Bitkilerin dengeli büyümesi için organik sıvı gübreleri tercih edebilirsiniz. 

Organik Gübre Fiyatları

Ağırlıkları, özellikleri ve çeşitleri bakımından gübre fiyatları kendi arasında değişiklik gösterebilir. Toprağın ve bitkinin gelişimi için zararlı bir madde içermeyen organik gübre fiyatları, diğer çeşitlere göre biraz daha yüksektir. Kolay uygulanması ve doğal içerikli olması bakımından tercih edilir. Toprak üzerindeki verimli etkileri düşünüldüğünde oldukça ekonomiktir. Ağırlığı daha çok olan, büyük paketli sıvı gübre fiyatları açısından ekonomiktir. Çiçekli bitki yetiştiriciliğinde rahatlıkla kullanılabilir. Granül formda üretilen üre gübre, azot açısından fakir olan ve bol yağış alan topraklar için idealdir. Yavaş yavaş eridiğinden toprak uzun süre boyunca azottan faydalanabilir. Bitkilerin kök ve gelişiminde doğrudan etkilidir. Granül yapıda olan üre gübre, el ile eşit oranda dağıtılabilir. Tohum ve köklere yakından verilmemesi gerekir. En yüksek azot oranına sahip olan üre gübre fiyatı bakımından ekonomik seviyededir. Sağlıklı bitki yetiştiriciliği için bitkilerin ihtiyaç duyduğu besinlerin verilmesi son derece önemlidir. Kaliteli gübre ürünlerine sahip olmak için Trendyol üzerinden online alışveriş yapabilirsiniz. 

Yukarı Çık