"

Gümüş Yüzük

" araması için 41477 sonuç listeleniyor
Önceki SayfaSonraki Sayfa

Gümüş Yüzük

Yüzyıllardır lüks ve servetle ilişkilendirilen gümüş, olağanüstü rengi ve parlaklığı ile en güzel metallerden biridir. Altın gibi değerli bir metal olmasının yanı sıra kolay işlenebilmesi ve uygun fiyatlı olması gibi özelliklerinden ötürü takı yapımında sıkça kullanılır. Yumuşak bir metal olduğundan hemen hemen her stilde üretilebilir. Yüzük kategorisinde, alanında öne gelen gümüş yüzük markaları tarafından tasarlanmış, birbirinden özel gümüş yüzük modellerini inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünü Trendyol farkıyla sunulan ayrıcalıklı fiyatlarla anında satın alabilirsiniz.

Gümüş Yüzük Modelleri

Gümüş yüzükler çeşitli stillerde tasarlanır. Topaz, ametist, granat, akuamarin gibi değerli doğal taşların yanı sıra Swarovski kristalleriyle üretilen el yapımı gümüş yüzükler, zarif ve göz alıcı stilleriyle dikkat çeker. Pırlanta taşlı gümüş yüzükler, pırlantanın parıltısını en iyi şekilde yansıtır. Gerçek pırlantadan yapılan uygun fiyatlı yüzük arayışında olan kişiler için gümüş pırlanta yüzükler ekonomik bir seçenektir. İster modern ister klasik çizgiler olsun, hemen hemen her zevke uygun gümüş bir yüzük bulabilirsiniz. Bununla birlikte yüzük satın almadan önce, gümüşün özellikleri ve yüzüklerde kullanılan gümüş türü hakkında bilgi sahibi olmak seçim yapmanızı kolaylaştırabilir.

Gümüş Yüzüğün Avantajları ve Dezavantajları

Hiçbir metal, gümüşün ışımasına ve doğal parlaklığına sahip değildir. Altın ve platine kıyasla uygun fiyatlıdır. Bu da her bütçeye uygun bir gümüş yüzük bulunabileceği anlamına gelir. Yumuşak ve işlenmesi kolay bir metal olduğu için gümüş ile yapılmış yüzükler neredeyse sonsuz stil seçeneklerine sahiptir. Bununla birlikte saf gümüş takılarda kullanılamayacak kadar yumuşaktır. Kolayca hasar görür ve zamanla şeklini kaybeder. Saf gümüş, yüzük gibi aşınmaya maruz kalacak takılar yerine daha narin bir kullanıma sahip küpeler ve kolye gibi takılar için uygundur. Gümüş yüzüklerde ve diğer takılarda genellikle .925 olarak da damgalanan % 92,5 gümüş ve % 7,5 oranında diğer bazı metallerden ( genellikle bakır ya da nikelden ) oluşan bir alaşım kullanılır. Bu metaller gümüşe güç, dayanıklılık ve ekstra bir parlaklık kazandırır. Gümüş yüzüklere ekstra parlaklık kazandırmak için % 99,999 saf gümüş olan ince bir gümüş kaplama uygulaması yapılabilir. Alaşım oranına ve işçiliğe göre gümüş yüzük fiyatları değişiklik gösterir.

Gümüş, bilinen herhangi bir metalin en yüksek elektrik ve ısı iletkenliğine sahiptir. Bu, bir gümüş alyansının sıcaklığa maruz kalması durumunda hızla ısınacağı anlamına gelir. Bu nedenle bazı meslek gurupları için gümüş yüzük takmak uygun olmayabilir. Gümüşün en önemli dezavantajı yumuşaklığıdır. Gümüş yüzükler baskı altında kolayca çizilebilir, bükülebilir ve özellikle ince olanlar zamanla aşınabilir. Tüm gümüşler kararır. Parlaklığını geri kazanması için düzenli aralıklarla temizlenmesi ve cilalanması gerekir.

Gümüş Yüzük Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümüş, alyans gibi sürekli kullanılacak bir yüzük modeli için iyi bir tercih olmayabilir. Aşırı yıpranmaya dayanabilecek ekstra güçlü ve dayanıklı yüzüklere ihtiyaç duyuyorsanız; kobalt, titanyum, tungsten veya paslanmaz çelikten yapılmış yüzükleri satın almayı düşünebilirsiniz. Bu metallerle yapılan yüzükler, gümüş kadar ekonomik olmasının yanı sıra son derece güçlü ve dayanıklıdır. Buradaki tek dezavantaj bu metallerin yalnızca düz bant stillerinde üretilebilmesidir. Hem stil hem de dayanıklılık açısından özel bir yüzük için platin, paladyum ve 18 ayar altın yüzükler en iyi seçenek olabilir.

Gümüş Yüzük Bakımı

Havaya ve neme maruz kalan gümüş yüzükler zaman içinde parlaklığını yitirerek kararabilir. Saf gümüş aslında kararmaya karşı oldukça dirençlidir. Kararmanın asıl nedeni, alaşımdaki (genellikle bakır) diğer metallerin havadaki nem ve kükürt ile reaksiyona girmesidir. Bunlar gümüşe kimyasal olarak bağlanır ve renk bozulmasına neden olur. Gümüş takılarınız; makyaj malzemeleri, parfümler, losyonlar, spreyler ve deterjanlar gibi kimyasallara maruz kalırsa daha da çabuk kararır.

Tüm gümüş takıların kalite veya fiyattan bağımsız olarak zamanla kararması kaçınılmazdır. Aşağıdaki önerileri uygulayarak gümüş yüzüğünüzün kararmasını geciktirebilirsiniz.

  • Saklama: Kararmayı önlemenin en pratik yolu, gümüş takılarınızı havaya maruz kalmayacak şekilde saklamaktır. Gümüşü hava geçirmez torbalarda saklayabilir, nemi emmek için torbaya  silika jeli veya bir tebeşir parçası ekleyebilirsiniz.
  • Kimyasallardan koruma: Gümüş yüzüğünüzü saklamadan önce iyice temizlediğinizden emin olun. Cilt yağları ve diğer elementler gümüşün yüzeyinde birikerek kararmayı hızlandırabilir. Su ile temas etmeden önce tüm gümüş takıları çıkarmanız gerekebilir. Yüzüğünüzü ev kimyasallarından, vücut sıvılarından ve soğan gibi kükürt içeren maddelerden uzak tutun. Makyaj, losyon veya kozmetik ürünlerle temas ettirmeyin.
  • Bakım: Gümüşünüzü yıkarken ılık su ve sabun kullanın. Su lekelerini çıkarmak için yumuşak bir bezle kurulayın ve dikkatli bir şekilde saklayın. 
  • Cilalama: Kararmış gümüşü parlatmanın en iyi yolu cilalamaktır. Bunun için sıvı gümüş temizleyicilerini ya da ovma pedlerini kullanabilirsiniz. Yumuşak bir bez üzerine küçük bir miktar kullanıp yüzüğünüzü birkaç kez hafifçe ovalayabilirsiniz.

En özel gümüş yüzük modelleri, ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da!