"

Gurme ve Organik Ürünler

" araması için 10522 sonuç listeleniyor
TeptipHindistan Cevizi Sütü (%17-19)
(1)
13 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Özel Gıda Ürünü

Özel gıda ürünleri kategorisinde bitki, tohum, glutensiz yiyecekler, arı sütü ve polen-propolis ürünlerini bulabilirsiniz. Bu ürünler, sağlıklı yaşam ve cilt sağlığı için özel olarak üretilmiş gıda ürünlerdir.

Chia Tohumu

Tok tutucu özelliğe sahip olduğu için diyet yapanlar tarafından sıkça kullanılır. İçeriğindeki Omega 3, yağ asitleri, antioksidanlar, vitamin ve mineraller sayesinde diyet yaparken vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri kaybetmemesi açısından önemli bir tohumdur. Kalsiyum oranı neredeyse sütten bile yüksek bir üründür. Enerji verici özelliğe sahiptir. İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak için âdeta kalkan görevi görür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp krizi riskini azaltır. Lifli içeriği sayesinde sindirim sistemini olumlu yönde etkiler. Kolesterolü düşürür. Yağ asitleri ve Omega 3 yönünden zengin olduğu için beyin gelişimini hızlandırır. Gluten içermediği için çölyak hastalığı olanlar ve glutene alerjisi bulunanlar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Hücre yenilemesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. Chia tohumunun saç sağlığındaki yeri ve önemi de büyüktür. Saçların beslenmesinde ve sağlıklı bir şekilde uzamasında etkili bir tohumdur. Chia tohumu yağı, çabuk ağaran saçlar için ağarmayı engelleyici olarak da kullanılır. Chia tohumu, çiğ olarak yoğurt, süt veya su gibi ürünlere karıştırılıp 15 dakika bekletilmek suretiyle tüketilebilir. Bekledikçe lifli yapısının su veya süt içerisinde çözünerek jelimsi bir kıvama geldiği gözlenecektir. Bu yapısı nedeniyle midede yayılarak tokluk hissi verir.

Beyaz Kinoa

Amino asit yönünden zengin tam protein içeren bir tohum türüdür. Magnezyum, manganez, demir, B12 vitamin ve minerallerini yoğun olarak bulundurur. Lif oranı yüksek olduğu için sindirim sistemine faydalıdır. Yüksek oranda demir içerdiği için anemi hastaları tarafından özellikle tercih edilir. İyi kolesterolü sabit tutarken, kötü kolesterolü düşürür. Tokluk hissi verdiği için diyet yapanlar tarafından sıkça kullanılır. Bu tohum da chia tohumu gibi gluten içermediği için çölyak hastaları tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Beyaz kinoa ise pirinç ve bulgurla yapılan her yemekte kullanılabilir. Bu ürünlere alternatif daha sağlıklı bir üründür. Kinoa, pişirmeden önce kabukları temizlenerek acı tadının çıkması için suda bekletilmesi gereken bir tohumdur.

Hatme Çiçeği

Yüzlerce yıl tıp dünyasında şifa kaynağı olarak kullanılan bu bitki, özellikle halk arasında “kuru öksürük” olarak bilinen öksürüğü kesmede faydalıdır. Soğuk algınlığı ve gribe karşı korur, enerji verir. Hatme çiçeği, ülser, gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. İltihapları yok eder; iyi de bir idrar söktürücüdür.

Glutensiz Gıdalar

Gluten; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl ürünlerinin içerisinde bulunan doğan bir protein olmasına rağmen çölyak hastalığı ve gluten hassasiyeti bulunan kişilerde ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Çölyak hastalığı tedavilerinde ve glutene karşı direnci olan kişiler tarafından tercih edilir. Günümüzde oldukça yaygın bir hâle gelen glutensiz beslenme; ekmek, bisküvi, pasta, kek, makarna gibi her çeşit unlu mamulü ve paketli ürünü kullanmamak anlamına gelir. Bu nedenle glutensiz gıdalar bulunması bir hayli zor olan gıdalardır. Bu kategoride glutensiz ürün çeşitliliği, oldukça fazladır. Bu ürünlerden bazıları; glutensiz yulaf ezmesi, kek karışımları, dut kurusu, kuru incir, fındık ve fıstık gibi kuru yemişler ile yine glutensiz un karışımıdır. Gluten intoleransı olan kişilerce kurtarıcı ürünler olarak görülen bu ürünler, kullanımı pratik ve zamandan tasarruf sağlayan ürünler olarak mutfaklarda yerini alır.

Polen-Propolis Grubu

Propolis; reçine benzeri, yapışkan ve macunumsu yapıya sahip olup, son dönem araştırmalarında kansere karşı olumlu etkileriyle de ön plana çıkmış bir besindir. Kış aylarının doğal antibiyotiği olan propolis, bal arıları tarafından ağaçlara bırakılan tamamen organik ve sağlık dostu bir üründür. B ve E vitaminleri yönünden oldukça zengin olan bu ürün, çoğu zaman polen ile karıştırılır. Ancak; polenden farklıdır. Propolis, arıların ürettiği ve özünde kovanı yalıtmak için kullandıkları bir madde iken polen ise arıların çiçek ve bitkilerden aldığı tozlardır. Arı sütü; işçi arıların kraliçe arıyı beslemek amacıyla yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları bir maddedir. Fosfor, demir ve kalsiyum deposu olan arı sütü, başta diyabet olmak üzere kanser, karaciğer hastalıkları, kemik kırıkları, mide hastalıkları gibi rahatsızlıkların giderilmesinde önemli bir şifa kaynağıdır.