"

Hafıza Kartı

" araması için 689 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Hafıza Kartı

Hafıza kartları Flash olarak adlandırılan bir teknoloji kullanır ve güç kesildiğinde bile verileri saklar. Bu özelliği ile verileri güvenli bir şekilde saklamak için en önemli depolama birimlerinden biridir. DSLR fotoğraf makinelerinden cep telefonlarına, tabletlerden ekranlara kadar her şeyde kullanılmak üzere çok farklı tipte hafıza kartı modeli vardır. Cihazınız için aradığınız ürünü bilgisayar bileşenleri kategorisinde inceleyebilirsiniz.

Hafıza Kartı Modelleri

Hafıza kartlarıyla ilgili en büyük sorun, belirli bir kullanım veya uygulama için en iyisini seçmektir. Bilgisayar bileşenleri kategorisinde kompakt Flash, SD, SDHC, SDXC, MicroSd ve daha fazlası gibi farklı tipte hafıza kartlarıyla karşılaşabilirsiniz. Cihazınız için kart seçmenin en iyi yo cihazın kullanma kılavuzunda yer alan özelliklerine bakmaktır.

SD hafıza kartı: SD kartın temel formatıdır. Sadece SD olarak işaretlenmiş eski kartlar, artık üretilmemelerine rağmen birçok cihazla çalışabilir. Tipik performans seviyeleri, aşağıda belirtilen diğer SD bellek kartı tipleri kadar yüksek değildir.

SDHC hafıza kartı: Günümüzde artan HD video talebini karşılamak için tasarlanan SDHC kartlar, standart SD ile aynı fiziksel boyutta ve şekildedir ancak sürüm 2.0'ın yeni SD spesifikasyonuna uygundur. 4 gb veya üstü ise SD kartlar SDHC kart olarak sınıflandırılır. SDHC spesifikasyonları 4 gb ile 32 gb hafıza kartı modellerine izin vermektedir. Örneğin 8 gb hafıza kartı ve 16 gb hafıza kartı bu grupta yer alır.

SDXC hafıza kartı: SDXC kartlar aslında SDHC kartın daha yüksek kapasiteli bir versiyonudur. Örneğin 64 gb hafıza kartı SDXC olarak adlandırılır. Kart kapasitesi bazı modellerde 1 TB'a kadar çıkabilir.

MicroSD hafıza kartı: Adından da anlaşılacağı gibi, microSD hafıza kartları temel SD kartlarından çok daha küçüktür. Genellikle cep telefonları gibi taşınabilir cihazlarda en çok kullanılan 64 gb hafıza kartı bu grupta yer alır.

microSDHC: 2007'de piyasaya sürülen ve microSD'nin yeni sürümü olan microSDHC kartlar 32 GB'a kadar veri depolayabilir ve saniyede 10 MB veri aktarabilir. microSDHC kartlar eski microSD cihazlarla geriye dönük olarak uyumlu değildir.

microSDXC: SDXC kartı gibi, microSDXC kartları da 32 GB ile 2 TB arasında depolama kapasitesine sahiptir. microSD ve microSDHC ile karşılaştırıldığında daha hızlı veri aktarabilir. Yalnızca microSDXC uyumlu yuva içeren cihazlarla uyumludur.

Kompakt Flash kart: SD karttan daha büyüktür ve daha birçok bağlantıya sahiptir. SD kartlar kadar yaygın olarak kullanılmazlar, ancak çoğu zaman büyük kapasiteleri vardır ve bazıları çok yüksek hızlarda çalışabilir. Genellikle profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılır.

Cihaza Göre Hafıza Kartı Seçimi

Farklı hafıza kartı tipleri, farklı cihaz tipleriyle kullanılır.

  • Cep telefonları: microSD
  • Dijital kameralar: SD, SDHC, SDXC, microSD
  • Dizüstü bilgisayarlar: SD, SDHC, SDXC
  • Tabletler: microSD
  • DSLR kameralar: SDHC, SDXC, kompakt flash

Hafıza Kartı Kapasitesi

Hafıza kartları çok çeşitli kapasitelere sahiptir ve bu da hafıza kartı fiyatlarına yansıtılmaktadır. Yüksek kapasiteler daha yüksek fiyata sahip olma eğilimindedir. 128 gb hafıza kartı modellerinden, 2 TB veri depolayabilen hafıza kartı modellerine kadar farklı bütçelere hitap eden kart modelleri bulunabilir.

Kartın hızı, cihazın veri aktarma hızını gösterdiğinden birçok uygulamada önemlidir. Bu değer özellikle cep telefonlarında yaygın hale gelen 4K video gibi yüksek hızda veri yazarken önemlidir.

Hafıza Kartı Hız Değerleri

SD kartta hız sınıfları saniyede megabayt, MB/s olarak ifade edilir. Kart hızı, karta görüntü göndermek ve yazmak için geçerli olan hız sınıflarını ifade eder. Hız sınıfları 2 ile 10 arasında değilir. Örneğin Sınıf 2,2 MB/sn; Sınıf 4 ise 4 MB/sn aktarım hızına sahiptir. MB/s cinsinden ölçülen hız, özellikle karta büyük dosyaların yazıldığı fotoğraf çekimi gibi uygulamalar için önemlidir.

Aradığınız hafıza kartını ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da hemen bulabilirsiniz!