"

Hard Disk

" araması için 682 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Hard Disk

Veri depolama için düşük maliyetli ve uzun süreli çözüm sunan hard disk modelleri, bilgisayarınızın performansından kritik verilerin korunmasına kadar bir dizi önemli işleve sahiptir. Eski bir hard diski değiştirmek veya ek bir yedekleme birimi olarak kullanmak için aradığınız özelliklere sahip hard disk modellerini bilgisayar bileşenleri kategorisinde bulabilir, en uygun fiyatlarla Trendyol'dan anında satın alabilirsiniz.

SSD ve HDD Farkı

Veri depolama için HDD ya da hard disk satın alırken alınacak ilk karar, yarı iletken bir sürücü (SSD) isteyip istemediğinizdir. Bir SSD hard disk, geleneksel hard disklerdeki dönen metal diskler yerine flash bellekte olan teknolojileri kullanan bir depolama birimidir. Bir SSD, standart bir HDD ile aynı işlevi görür, ancak bazı avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. HDD’ye kıyasla SSD'ler verileri daha hızlı okur ve yazar. İkincisi, SSD'ler enerji tasarrufu sağlamak ve dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatmak için daha az güç kullanır. Üçüncüsü, SSD'lerin hareketli parçaları yoktur. Bu nedenle ses çıkarmazlar ve daha uzun ömürlüdürler. SSD modelleri sahip oldukları bu teknolojiler nedeniyle gigabayt başına daha pahalıdır, yani belirli bir fiyat noktasındaki hard diskler ile kıyaslandığında daha küçük veri kapasitelerine sahiptirler.

Hard disk satın alırken fiyat en belirleyici faktörse ve satın aldığınız HDD’yi veri yedekleme için kullanacaksanız, HDD sizin için daha uygun bir seçim olabilir. Sürücü bir işletim sistemini çalıştıracaksa veya çok sık erişilen dosya ve programları tutacaksa SSD’yi tercih edebilirsiniz.

Hard Disk Boyutları ve Arayüzleri

Hard diskler 3,5 inç ve 2,5 inç olmak üzere iki form faktörüne sahiptir. Standart HDD'ler, veri metal disklerde depolandığından genişletilmiş veri kapasitesi için daha fazla diske ihtiyaç duyulur. Bu nedenle maksimum kapasiteli masaüstü HDD modelleri 3.5 inç, dizüstü HDD modelleri ise 2.5-inç olma eğilimindedir. Diğer taraftan hareketli parça içermediklerinden SSD'lerin çoğu 2,5 inç form faktörü içinde gelir. 

Çoğu modern hard disk (hem HDD hem de SSD) SATA konektörlerini, SATA standardından önce oluşturulan eski HDD'ler ise genellikle IDE konektörleri kullanır. Harici HDD’ler ise sisteminize bir USB bağlantı noktası üzerinden bağlanır.

Hard Disk Özellikleri ve Performansı

Hard disklerin performansı depolama kapasitesi, transfer hızı, önbellek, erişim zamanlaması ve başarısızlık oranı gibi bazı faktörlere bağlıdır.

Depolama kapasitesi: HDD'ler, fiziksel sınırlamalar nedeniyle sürücü başına 16 TB ile sınırlanan tüm boyutlarda gelir. 1 TB hard disk, tüketici grubu ürünleri arasında en çok tercih edilen modellerden biridir. Öte yandan, SSD'ler çok daha küçüktür ve 60 TB'a kadar veri depolayabilir. Bununla birlikte uygun fiyatlı tüketici seviyesi SSD'ler nadiren 4 TB'dan daha büyüktür.

Transfer hızı: Tüketici düzeyinde bir HDD'nin performansı birçok faktör tarafından belirlenir. Ancak dakikadaki devir sayısı (RPM) önemlidir. Örneğin, WD hard disk için daha yüksek RPM'ler, verilerin sürücüye daha hızlı aktarılması anlamına gelir.

Önbellek alanı: Bir sabit disk, sürücünün bir bölümünden diğerine veri aktarması gerektiğinde önbellek veya arabellek adı verilen özel bir gömülü bellek alanı kullanır. Daha büyük bir önbellek, verilerin daha hızlı aktarılmasını sağlar. Çünkü bir seferde daha fazla bilgi saklanabilir.

Erişim süresi: HDD'lerin performansı, okuyucunun kendisini sürücüden veri okuyacak şekilde konumlandırması için geçen süre gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. İki adet 7200RPM hızında hard disk 1 TB, farklı performans gösterebilir. Erişim sürelerini karşılaştırmanın standart bir yolu olmasa da, çoğu sabit disk bugünlerde benzer seviyelerde performans göstermektedir.

Hata oranı: HDD'lerin mekanik olması nedeniyle zaman içerisinde aşınma ve yıpranma olması doğaldır. Ancak tüm HDD'ler aynı oranda aşınmaz. Bazı HDD'ler 12 ay içinde hata verme eğilimindeyken bazıları altı yıldan fazla sorunsuz kullanım ömrüne sahip olabilir. SDD'ler ortalama 2,0 milyon saatlik hata oranı ile  HDD'lerden (ortalama 1,5 milyon saatlik hata oranı) daha uzun süre dayanır. Bununla birlikte verilerin uzun süreli depolanması için HDD'ler, SSD'lerden çok daha dayanıklıdır.

Dahili ve Harici Hard Disk Modelleri

Herhangi bir hard disk, dahili veya harici olarak kullanılabilir. Harici sürücüler temel olarak özel bir koruyucu kasa ya da hard disk okuyucu içine yerleştirilmiş dahili sürücülerdir. Harici bir hard disk satın alırsanız, sürücüyü çıkarabilir ve dahili olarak kullanabilirsiniz. 

Harici sürücüler; depolama, yedekleme ve aktarma için idealdir. Genellikle sırasıyla 60 MB/sn, 625 MB/sn ve 1,250 MB/sn maksimum aktarım hızlarına sahip USB 2.0, 3.0 veya 3.1 kullanarak bağlanırlar.

Taşınabilir HDD modelleri, birden fazla bilgisayar arasında paylaşılabilir. Örneğin, Toshiba hard disk modelleri USB bağlantısı ile doğrudan medya oynatımı için TV'ye ve medya merkezlerine de takılabilir.

Hard Disk Fiyatları

Alışveriş yaparken benzer özelliklere sahip olsalar bile farklı hard disk fiyatları ile karşılaşabilirsiniz. Hangi faktörlerin ve özelliklerin gereksinimlerinizle en uygun olduğuna karar vermek ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Bununla birlikte fiyat için değer belirlemenin pratik bir yolu, gigabayt başına fiyatı elde etmek için sürücünün fiyatını depolama kapasitesine bölmektir.

Dahili ya da harici, en iyi hard disk modellerini ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da bulabilirsiniz.