Hasad Yayıncılık
Kanola (kolza) Tarımı Kitabı - 279 Sayfa 701.040.15

İlk Yorumu Sen Yap!
Ürünü değerlendirmek için lütfen
42,49 TL
KARGO BEDAVA
Satıcı:
8.5
Satıcı Puanı
8.5 /10
Satıcı puanı, müşteri geri bildirimleri ve satıcının sipariş sürecindeki performansı dikkate alınarak hesaplanmaktadır.
Ürün Bilgileri
Tüm Özellikleri Gör
  • 15 gün içinde ücretsiz iade.Detaylı bilgi için tıklayın
  • Bu ürün trend35 tarafından gönderilecektir.
  • Bu butikte indirim kuponları/kodları geçerli değildir.
  • Kampanya fiyatından satılmak üzere 100 adetten fazla stok sunulmuştur.
  • İncelemiş olduğunuz ürünün satış fiyatını satıcı belirlemektedir.

Ürün Açıklaması

Kitap adı: Kanola (kolza) tarımı - 279 sayfa: 296 baskı: Renkli kağıt: Kuşe boyut: 15.5x21.5 cm kanolanın önemi: Ülkemizde rapiska, rapitsa, kolza isimleriyle de bilinen kanola danesinde % 38-50 yağ ve % 16-24 protein oranı ile önemli bir yağ bitkisidir.
Kanola yağının kaynama noktası (238 ºc) diğer bitkisel yağlara oranla çok yüksektir.Kızartma yağları açısından da kolay kolay bozulmaz.
Enerji konusunda biyo yakıt (biyodizel) üretiminde kanola yağı en uygun hammadde kaynağıdır.
  iklim ve toprak istekleri: Kanola bitkisi kışlık ve yazlık olarak yetiştirilebilmektedir.Ülkemizde genellikle kışlık kanola tarımı yapılmaktadır.Kışlık kanola kışa kar altında –15 ºc’ ye kadar dayanıklıdır.Ancak kışa girerken rozetleşmesini tamamlamış olması gerekmektedir.Bunun için de ekim işlemi bölgemizde eylül ayı içerisinde tamamlanması gerekmektedir.
Kanola bitkisi kumlu ve hafif topraklar dışında hemen hemen her toprakta yetiştirilmektedir.Su tutan, göllenen tarım alanlarında çok zarar görmektedir.En iyi yetiştiği toprak humuslu, derin yapılı, nötr veya hafif alkali ve hafif asit topraklardır.
  toprak hazırlığı : Kanola tohumu çok küçük ve çimlendikten sonra toprak yüzeyine çıkış gücü düşük olduğundan tohum yatağının iyi hazırlanması gerekmektedir.
Hububat hasadından sonra kanola ekilecekse, gölge tavında veya düşen yağışlardan sonra pulluk ile sürüm yapılarak anız toprağın altına gömülür.Daha sonra kazayağı ve tırmık çekerek ince bir tohum yatağı hazırlanır.
  ekim zamanı: Ekim zamanı toprak ısısı ile yakından ilgilidir.Çimlenmenin iyi olabilmesi için toprak ısısı en az 10-12 ºc olmalıdır.Bundan daha yüksek sıcaklıkta tohumların çimlenme oranı yüksek ve çıkışı hızlı olur.
Ekim işlemi bölgemizde eylül ayı içerisinde tamamlanması gerekmektedir.
Tohumluk : Kanola tarımında tohumluğun önemi büyüktür.Çiftçiler kendi hasat ettikleri üründen kesinlikle tohumluk olarak ayırmamalıdırlar.
Çünkü kanola bitkisi %50 ‘lere varan ölçüde yabani hardal türleri ile melezlendiğinden ikinci yıl hasat edilen ürün tohumluk olarak ekildiğinde hasat edilen ürünün yağında erusik asit ve küspesinde glukozanalat oranı artacaktır.Her yıl kontrollü olarak üretilen sertifikalı tohumlukların üreticiler tarafından alınması gerekmektedir.
Ekim şekli:  kanola ekimi yonca ekim makinesi gibi küçük tohumları ekebilen mekanik ya da pnömatik mibzerle yapılmaktadır.Gelişmiş ekim makineleri ile bir dekara 400-500 gram tohum yeterli olmakta ve düzgün bir çıkış elde edilmektedir.
Kanola ekiminde sıra arası mesafe ortalama 20 cm., sıra üzeri mesafe ortalama 5 cm.
Yeterli olmakta ve ekim derinliği ise 1,5-2 cm.
Civarında olması gerekmektedir.
Gübreleme: Aşırı sık ve derim ekimden kaçınılmalıdır.
Kanola tarımında doğru bir gübreleme yapılması için üreticilerin topraklarını analiz yaptırması şarttır.
Kanola her 50 kg.
Verim için topraktan 1 kg.
S(kükürt) kaldırmaktadır.
Buna göre uygulanacak gübre formalarının amonyumsülfat türü olmasına dikkat edilmelidir.
Iyi bir verim alabilmek için dekara, 12-14 kg.
Saf azot, 7-8 kg.
Saf fosfor verilmelidir.
Azotlu gübrenin yarısı ile fosforlu gübrenin tamamı ekimle birlikte, azotlu gübrenin diğer yarısı şubat sonu mart başında sapa kalkma döneminde verilmelidir.
Yabancı ot mücadelesi: Kanola ekilecek tarlada daha önce yabancı ot problemi varsa ekim öncesi kullanılan yabancı ot ilaçları ile usulüne uygun olarak ilaçlanmalıdır.
   kanolada tohum bağlama :  kanola çiçeklenme döneminde tozlanma (döllenme) için çeşidin kendine tozlanmasının az veya çok olmasına bağlı olarak bal arılarına ihtiyaç duyar.
Bu nedenle çiçeklenme döneminde kanola üretim tarlaları yakınında arı kovanı bulunması kapsüllerde döllenmeyi ve dane tutmayı artırır.
Çiçeklenme ve döllenme bitkide alttan yukarı doğru olmaktadır.
Nisan sonu mayıs ayı başlarında kanolanın çiçeklenmesi arılara bol miktarda çiçek tozu sağlamaktadır.
Hasat: Kanola, havaların sıcak veya yağışlı gitmesine ve çeşidin erkenciliğine bağlı olarak çiçeklenmeden 40 ile 50 gün sonra hasat olumuna gelir.
Kanola hasat olumuna geldiğinde bitkilerin sap, yaprak ve kapsülleri tamamen kuruyup sararır.Kırmızımsı sarı bir renk oluşur.
Tohum kahverengiye dönüşmüşse hasat zamanı gelmiş demektir.
Kanola bitkisinde olgunlaşma aşağıdan yukarı doğrudur.
Kanola daneleri çok küçük olduğundan hasada başlamadan önce biçerdöverin ayarları çok iyi yapılmalıdır.
Dekardan alına verim ekilen çeşidin verim gücüne ve toprak verimliliği ile iklim koşullarına bağlı olarak 200-350 kg/da.
Arasıdır.
Emniyetli bir depolama için danelerin rutubeti % 9’ u geçmemelidir.Kuru ambarlarda depolanmalıdır, aksi halde çok çabuk kızışma olur ve küflenir.
Satıcı: trend35 Satıcı Ünvanı: SMART KİMYA TİC.VE DAN.LTD.ŞTİ. İletişim: Satıcının Trendyol tarafından teyit edilmiş e-posta ve iletişim adresi kayıt altındadır. Şehir: İzmir Vergi Kimlik Numarası: 7720598823
Şikayet Et