"

Helva

" araması için 662 sonuç listeleniyor
KoskaSade Helva Paket 500 G
(38)
15,90 TL
Sepete Git
KARGO BEDAVA
KoskaFıstıklı Helva 1 Kg
(1)
52,90 TL
Sepete Git
HocahanımSaray Helvası 500 Gram
(2)
22,50 TL
Sepete Git
KoskaKakaolu Helva Paket 500 G
(48)
15,90 TL
Sepete Git
GözdeSade Tahin Helva 300gr
8,90 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Helva

Geleneksel sofra lezzetleri arasında helva çeşitlerinin özel bir yeri bulunur. Helva, hem çok sevilen bir tatlı türü olarak hem de özel günlerde tercih edilen geleneksel anlamlar yüklenmiş bir besin olarak mutfak kültüründe önemli yer tutar. Tarih boyu türleri çeşitlenmiş ve zenginleşmiştir. Geleneksel türleri içerisinde en çok bilinen ve öne çıkan tahin helvasıdır. Helva özenli sofralarda lezzetli bir tamamlayıcıdır. Genellikle yemeklerden sonra hafif bir tatlı çeşidi olarak tercih edilir. Özellikle balık ve deniz mahsulleri gibi belli başlı bazı yiyeceklerin bulunduğu sofralarda, son aşamada helva yenmesi geleneksel bir alışkanlık haline gelmiştir. Helva çeşitleri, hava ve mevsim koşullarına bağlı olarak da farklı oranlarda tercih edilir. Sade ve çeşnili helva türleri farklı damak tatlarına ve farklı tercihlere hitap eder.

Helva Çeşitleri Nelerdir?

Türk mutfağının vazgeçilmez gıdalarından biri olan helva, içeriğindeki çeşnilere bağlı olarak farklı çeşitlere sahiptir. Hem besleyici hem de çok lezzetli bir tatlı çeşidi olan helva, şerbetsiz olması dolayısı ile hafif bir tatlı olarak kabul edilir. Özel anlamı olan günlerde yenmesi geleneksel davranışlardan biridir. Helva çeşitleri; genel olarak çöven, un, yağ, şeker gibi temel bileşenleri içerisinde barındırır. Ancak her çeşidini diğerinden ayıran farklı bileşenleri de vardır. Susamdan üretilen tahin geleneksel helvanın yapımında kullanılan temel besin maddelerinden biridir. Tahinli helva, eğer içerisine başka bir çeşni katılmazsa sade helva adını alır. Helvayı farklı damak tatlarına uygun hale getirmek ve çeşitlendirmek için içerisine farklı malzemeler katılır. Bir kısmına kakao ilave edilerek kahverengi desenler taşıyan kakaolu helva elde edilir. Yapımında farklı kuruyemişler de kullanılır. En çok tercih edilen çeşnili helvalardan biri cevizli helva çeşitleridir. Özellikle Kastamonu’ya özgü olarak tanınan çekme helva sevilen türlerden biridir. Çekme helva, ağızda dağılan yumuşak yapısı ve farklı lezzeti ile çok beğenilir. Kalitesi ile tanınan Koska helva ve Okyay helva gibi sevilen markaların çeşitleri arasında da çekme helvadan fıstıklı helvaya, cevizli helvadan kakaolu helvaya kadar farklı seçenekler bulmak mümkündür.

Helva Faydaları Nelerdir?

Besleyici bir tatlı türü olan helva, güçlü besin değerleri içerir. Tüm helva çeşitleri vücuda enerji verir. Tokluk hissinin uzun süre korunmasını sağlar. Hafif şekerli bir tatlı olarak tatlı ihtiyacını giderir. Tahin, kuru yemiş gibi içerikleri ile kalsiyum açısından zengin bir besindir. Özellikle mide rahatsızlıklarına mideyi rahatlatarak iyi gelir. Sedef, egzama gibi rahatsızlıklara sahip kişilerce tüketilmesi tavsiye edilir. Besin değerleri yüksek bir tatlı olarak yeni bebek sahibi olan ve bebek emziren annelere güç verir. Spor yapan kişilerin performansını artırır, kaybettikleri enerjiyi geri kazandırır. Helva çeşitleri, B vitamini açısından da zengindir. Helvada bulunan çöven, tahin gibi temel maddeler vücudun direncini hastalıklara karşı artırır. Helva bileşenleri aynı zamanda hücre yenilenmesini destekleyen maddelerdir. Bu nedenle uygun ölçülerde helva yemek vücudun gençliğini korumasına yardımcı olur. Bedensel ve zihinsel olarak yoğun çalışan kişiler için sağlıklı ve destekleyici bir gıdadır.

Helva Nasıl Tüketilir?

Faydalı ve çok lezzetli bir tatlı olan helva sofralarda sıklıkla yer tutar. Farklı çeşitleri farklı zevklere sahip kişiler tarafından tercih edilir. Yazın sıcak aylarında daha hafif içeriğe sahip olan yaz helvası daha fazla tüketilir. Yoğun tahin içeren tahinli, cevizli ya da fıstıklı gibi kuruyemiş içerikli helva çeşitleri, özellikle soğuk kış günlerinde daha fazla rağbet görür. Genellikle sofralarda tüm yemeklerden sonra tatlı olarak tüketilen helva, bazen öğün aralarında da tatlı ihtiyacını giderir. Helva çeşitleri, farklı tatlılar ile bir araya getirilerek değişik tatlı sunumlarına eşlik eder. Yaz aylarında serinleyerek tatlı ihtiyacını gidermek için helva dilimleri dondurma topları ile beraber servis edilebilir. Özel sunumlarda sade ya da kakaolu helva dilimleri dövülmüş kuru yemişlerle süslenerek konuklara rahatlıkla sunulabilir. Yine ikramlık bir tatlı olarak kahve çeşitlerinin yanında küçük dilimler halinde ikram edilebilir. Tüketim alanı geniş olan helva fiyatları, helva çeşidine bağlı olarak değişmekle beraber sağlıklı tatlı yemek isteyenlerin beklentilerine uygun düzeydedir.

Çeşit çeşit helvalara tek tıkla ulaşmak için siz de Trendyol’un kahvaltılık ürünler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.