"

Hesap Makinesi

" araması için 822 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Hesap Makinesi

Milattan önce 2000'li yıllarda sayısal hesaplamalar için, hareket edebilen topları sayesinde sayma işleminin yapılabilmesini sağlayan abaküsler kullanılmıştır. O dönemde özellikle astronomik gözlemler ve alan hesaplamalarında kullanılan abaküsler, günümüzde de farklı çeşitlerde üretilerek ilkokulun başlangıcındaki çocukların sayma işlemini öğrenebilmesi için yardımcı kaynak olarak kullanılır. Ancak; 17. yüzyılda abaküsler manuel olarak kontrol edilmeleri nedeniyle çok doğru sonuçlar vermemiş ve ancak çok basit işlemlerde kullanılabilmiştir. Bu yüzden gitgide daha profesyonel hesaplamalar yapabilen hesap makinesi gerekliliği doğmuştur.

1970'li yıllarda elektronik hesap makinelerinin üretilmeye başlaması ile mekanik hesap makinelerinin kullanımına son verilmiştir. 20. yüzyılın en güzel buluşlarından biri olan elektronik hesap makinesi, hesaplama için gereken maliyetleri düşürmüş ve hesaplama hatalarını da ortadan kaldırmıştır.

Hesap Makinesi Kullanım Alanları

Hesap makinesinin kullanım alanı sınırlı değildir. Çünkü basit bile olsa her türlü hesaplama işlemi günlük hayatta da yapılır. Matematiksel işlemlerin tümünde; yani toplama, çıkarma, bölme ve çarpma işlemlerinde hesap makinesi büyük bir yardımcıdır. Özellikle iş yerlerinde hemen her çalışanda bulunması gereken bir cihazdır. Çünkü hesaplama işlemleri yalnızca muhasebe departmanı için gerekli değildir. Bu alanlarda standart hesap makinesi yeterli olurken, eğitim hayatında bilimsel hesap makinesi kullanışlı durumdadır.

Üniversitelerin özellikle mühendislik fakültelerinde verilen matematik ile ilişkili Calculus gibi derslerde çok fonksiyonlu hesap makinesi kullanılması gereklidir. Yine ileri düzeyde matematik işlemleri içeren farklı derslerde de gelişmiş hesap makinesi gerekliliği vardır. Basit işlemler için Canon hesap makinesi en çok kullanılanlar arasındadır. Casio bilimsel hesap makinesi ise üniversitelerde en tercih edilenlerdendir. Kısaca, hesap makinesi her alanda büyük bir yardımcıdır.

Hesap Makinesi Fonksiyonları

Standart hesap makinelerinde toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel işlemler yapılır. Bunun yanında, yüzde (%) hesabı da en kullanılanlardan biridir. Özellikle fatura hesaplaması yapılırken KDV eklendiğinde ortaya çıkacak tutar bu fonksiyon kullanılarak belirlenir. Fonksiyonlu hesap makinesi ise çok karmaşık işlemleri bile birkaç saniyede yapabilir. Ara sonuçları toplayabilir, eski sonuçları saklayıp gerektiğinde yeniden kullanabilme olanağı sağlar; trigonometrik, istatistiksel ve ileri matematik fonksiyonlarını içerir. Programlanabilme özelliği ile daha çok bilgisayarlara benzer. Türev, integral hesaplamaları için açıların sinüs, cosinüs, tanjant ve cotanjant değerleri hesaplanabilir. Üs ve karekök alınabilir, logaritma değerleri belirlenebilir, pi (π) sayısıyla çarpma işlemi yapılabilir. Bunların dışında, hesaplamalarda gerekli olan bazı temel verilerin ayarlaması yapılabilir. Örneğin; derece, radyan, gradyan birimlerinden istenileni seçilebilir. Bu fonksiyonları nedeniyle mühendislik hesap makinesi olarak da bilinir.

Bu çeşitlerin yanında finansal hesap makinesi de piyasada kullanılan ve büyük kolaylık sağlayan hesap makinelerindendir. Bu tip hesap makinelerini daha çok bankacılar gibi yoğun finans işlemleri ile uğraşan kişiler kullanır. Finans sektörünün gerektirdiği faiz türleri hesaplama gibi birçok fonksiyon bu hesap makinesinde gerçekleştirilebilir. Bu makineler çok fonksiyonlu ve detaylı olduğu için kullanımı konusunda bir uzmandan yardım almak gerekebilir. Finansal ve bilimsel hesap makinesi, akıllı hesap makinesi olarak bilinir.

Hesap Makinesi Çeşitleri

Yaygın kullanımı nedeniyle çok sayıda üretilen hesap makinelerinin artık çok çeşidi de bulunmaktadır. Görsel kalite birçok konuda olduğu gibi hesap makinesinde de gözetilir. Bu nedenle renkli hesap makinesi üretimi oldukça yapılmaktadır. Özellikle pembe hesap makinesi kadınlar tarafından en çok tercih edilenlerdendir. Büyük hesap makinesi ise daha çok ofis kullanımına uygundur. Genel olarak gruplandırılacak olursa 3 çeşit hesap makinesi mevcuttur: standart, bilimsel, finansal.

Bilimsel hesap makinesi fiyatları değişkenlik gösterir. Yapılabilen işlemler çok farklı olmasa da tasarımdan kaynaklanan fiyat farklılıkları olabilir. Fonksiyonlu hesap makinesi fiyatları ise nispeten yüksektir. Çünkü finansal işlemlerin bir makine tarafından yapılabilmesi kullanıcıya büyük kolaylık ve zamandan kazanç sağlar. Casio fonksiyonlu hesap makinesi, sunduğu özel fonksiyonlara rağmen gayet makul fiyatlarla satışa sunulur.

En basit hesaplamadan en karmaşık olanına kadar hepsini hatasız, kolayca ve hızlı bir şekilde yapabilmek için Trendyol fırsatlarını değerlendirerek ofis teknolojisi kategorisi ürünlerini inceleyebilirsiniz.