"

Jeneratörler

" araması için 271 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Jeneratör

Jeneratörler, elektrikler kesildiğinde elektrikli aletlerin çalışmasını sağlayan, fonksiyonel güç kaynaklarıdır. Farklı kapasitelere sahip jeneratör modelleri ile beyaz eşyalar, bilgisayar, klima ve aydınlatma gibi elektrikle çalışan cihazları kesintisiz kullanmaya devam edebilirsiniz. En iyi jeneratör markaları tarafından sunulan dizel ya da benzinli jeneratör modellerini yapı market kategorisinde inceleyebilirsiniz.

Jeneratör Nedir?

Jeneratörler, mekanik enerjiyi dönüştüren oldukça basit makinelerdir. Çalışma prensipleri elektrik santrallerine benzer. Türbinleri çalıştırmak için kömür yakmak yerine, benzin, doğal gaz, propan veya dizel yakıtı kullanarak, mekanik enerjiyi elektriğe dönüştüren motorlar kullanırlar. Elektrik jeneratörü modelleri, Watt cinsinden ölçülen güç çıkışı kapasitelerine göre sınıflandırılır. Jeneratörün güç sağlayabileceği devre ve bu devrelerde çalıştırabileceğiniz cihaz sayısı, jeneratörün güç kapasitesi tarafından belirlenir.

Kesintisiz güç kaynakları (UPS) kimi zaman elektrikli jeneratör olarak adlandırılsa da bu cihazlar enerji üretmeyip sadece depoladıkları için çalışma prensipleri bakımından jeneratör olarak kabul edilmez. Buhar jeneratörü modelleri ise yoğun ve yüksek miktarda buhara ihtiyaç duyan endüstrilerde, buhar üretmek ve depolamak için kullanılan cihazlardır.

Jeneratör Modelleri

Jeneratörler genellikle boyutlarına göre sınıflandırılır. Küçük ve taşınabilir jeneratörler, örneğin arabada taşımak için daha iyidir. Sabit jeneratör modelleri ise genellikle yedek güç kaynağı olarak ev ya da iş yerinde sabit olarak konumlandırılır.  Hangi taşınabilir jeneratörü sizin için uygun olduğunu seçerken Watt miktarı, çalışma zamanı, boyut ve hareketliliği göz önünde bulundurmak önemlidir. 

Sabit Jeneratörler: Profesyonel montaj gerektiren, yüksek kapasiteli cihazlardır. 7 gün 24 saat kesinti koruması sağlamak için genellikle 7.000-20.000 Watt arasında güç üretilir. 

Taşınabilir Jeneratörler: Portatif jeneratör modelleri acil durumlarda sınırlı miktarda güç sağlamak için kullanılır. Mini jeneratör modelleri bu grupta yer alır. Watt özelliklerine bağlı olarak 1000-10.000 Watt arasında değişen güç çıkışlarına sahiptir. 

İnverter Jeneratörler: İnverter jeneratörler, tipik olarak 800-3.000 Watt arasında değişen kapasitelere sahiptir. Motorları daha karmaşık olduğu için, bu modeller genellikle benzer portatif jeneratörlerinden daha maliyetlidir. Öte yandan sessiz jeneratör modelleri arasında ilk sırada yer alır. Telefon, tablet ve bilgisayar gibi güç çıkışa duyarlı hassas cihazları çalıştırmak için en iyi seçimdir.

Jeneratör Nasıl Seçilir?

Cihazın sağladığı güç, elektrikler kesildiğinde çalıştırabileceğiniz cihazların sayısını ve çalışma süresini belirler. Gücün kalitesi ve tutarlılığı, jeneratörün ne kadar iyi çalışabileceğini gösterir. Jeneratör fiyatları büyük ölçüde cihazın sağladığı güç ile ilgilidir. Örneğin, küçük jeneratör fiyatları, uzun süreli güç çıkışı sağlayan stand by jeneratör modelleriyle karşılaştırıldığında daha uygun fiyatlıdır.

En iyi jeneratör modelini seçmek için aşağıdaki adımları takip edin.

  • Watt ihtiyaçlarınızı belirleyin: Çalıştırmak istediğiniz elektrikli cihazlar için ne kadar güce ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bunun için jeneratör hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.
  • Bütçenizi oluşturun: Jeneratör fiyatları geniş bir aralıkta sunulur. Bu yüzden ne kadar harcamak isteyeceğinizi belirlemek, seçenekleri büyük ölçüde daraltmanıza yardımcı olur.
  • Jeneratörünüzü seçin: Bütçenize, konforunuza ve güç gereksinimlerinize bağlı olarak bir sabit ya da taşınabilir, benzinli ya da dizel jeneratör modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Jeneratör Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

Cihazı çalıştırmak için tüm talimatları ve uyarıları dikkatlice izleyin. Asla bir jeneratörü iç mekanda veya garaj gibi kısmen kapalı alanlarda çalıştırmayın. Yakıt deposunu aşırı doldurmayın. Yakıtın genleşebilmesi için depoda her zaman yeterli yer bırakın. Ünite çalışırken veya sıcakken asla yakıt eklemeyin. Yakıt eklemeden önce motorun tamamen soğumasını bekleyin. Jeneratörünüzü doğrudan evinizin kablolarına veya normal bir ev prizine bağlamayın. Çıkış değerine uygun sayıda cihaz ve ekipman çalıştırmaya dikkat edin. En iyi jeneratörler, en avantajlı fiyatlarla Trendyol'da!