Kedi Çimi ve Catnipler

Kediler, her ne kadar et ağırlıklı beslenseler de bazı ihtiyaçlarını gidermek için bitkisel besinlere de yönelirler. Kedi çimi de bu besinlerden biridir. Kedi çimi, kedilerin mide ve bağırsaklarında biriken tüy yumaklarını ve tozları daha kolay çıkarabilmeleri için kedilere yardımcı bir besindir. Kediler, oldukça temiz canlılardır. Sokakta ya da evde her nerede olurlarsa olsunlar, en ufak bir kirlenme hissinde kendilerini uzun uzun yalamayı, temiz görünmeyi ve kalmayı çok severler. Kedi çimi, kedilerin midelerinde biriken tüy yumaklarını atmaları için kedilerde kusma refleksini tetikler ve kediler, çim yedikleri zaman mideleri uyarıldığından kusarak midelerindeki atıkları dışarı atarlar. Genellikle yulaf ve arpa ihtiva eden kedi çimi türleri, ülkemizde kedi sahipleri tarafından yetiştirilen ve tercih edilen kedi ürünleridir.

Kedi Çimi Ne İşe Yarar?

Kedi çimi, kedilerin kusmasını sağlayarak midelerinde biriken tüy yumaklarını daha kolay çıkarmalarını sağlar. Ayrıca, kedi çimi içerisinde yer alan mineraller, kedinizin gelişimini destekleyerek bağışıklık sistemine de destek verir. Tüm bunların yanında kediniz kedi çimi yediğinde kuru mama ya da ıslak mama gibi ürünlerden alamayacağı bitkisel bileşenleri depolayarak sindirim sistemi başta olmak üzere pek çok iç fonksiyonunu sağlamlaştırır. Kedi çimi satın almak istiyorsanız, tohum şeklinde paketlenmiş Trixie kedi çimi ürününü tercih edebilirsiniz. Trixie kedi çimi, özellikle yavru kediler için geliştirilmiş formülü ile kedinizin midesini rahatlatma işlevi görür. Kedi çimi aldığınızda tohum tercih ederseniz, tohumları hafif nemli bir toprağın üstüne serip, üstlerini de hafif şekilde tekrar toprak ile kapatmanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 10 gün içerisinde kedi çimi, kediniz tarafından yenmeye hazır hâle gelecektir. Kedi çimi yemesi için kedinize özel bir uygulamada bulunmanıza gerek kalmaz; kediniz içgüdüsel olarak kedi çimini yer. Kedi çimi, kediniz için tamamen zararsızdır. Kediniz ne kadar kedi çimi yiyeceğine kendisi karar verebilir. Yeterli geldiğinde daha sonra yemek için kedi çimi yemeyi bırakabilir.

Kedi Çimi Nasıl Yetiştirilir?

Kedi çimi,tohumlar hâlinde satılır. Bu tohumlar, genellikle saksısı ve toprağı hazır şekilde sunulur ve kolayca saksıya toprak ve tohum koyup sulamaya başlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra kedi çimi saksınızı güneş alacak bir yere bırakmanız, aralıklarla toprağı nemli bırakacak kadar hafif su vermeniz gerekir. Yaklaşık bir hafta içerisinde kedi çiminiz önce filizlenir; ardından da hızlıca uzar. Yeterli uzunluğa geldiğini düşündüğünüzde kedi çimi saksınızı kedinizin ulaşabileceği bir yere koymanız yeterlidir. Kediniz, çimi afiyetle yiyecektir. Kedi çimi ürününüzün tek kullanımlık mı yoksa birden fazla filizlenen tohum türü mü olduğunu, ilgili ürünlerin açıklamalarında bulabilirsiniz.

Kedi Nanesi

Catnip kedi otu ya da diğer adıyla kedi nanesi, nanegiller familyasına ait bir bitkidir. Bu bitki, özünde bulunan yağların kedilerde uyarıcı etki bırakmasıyla ünlüdür. Kedi nanesi, kedileri canlandırır ve modlarını yükseltir. Kediniz, catnip kedi nanesi bulunan oyuncaklarla daha çok oynar. Sprey şeklinde bir alana sıktığınızda o alanda yuvarlanır ya da tırmalama tahtası gibi ürünlerin içerisinde bulunduğunda tırmalar. Kedi nanesi, kediler için tamamen zararsızdır. Kediniz yeteri kadar kedi otu hissini aldığında sıkılacak ve normale dönecektir. Bazı kedilerde kedi nanesi her kedide olduğu gibi etki bırakmayabilir. Bu, tamamen kedinizin tercihine kalmış bir durumdur. Kedi nanesi, kedinizin fiziksel değil; ruhsal durumunu iyileştirmek için oldukça yardımcı bir bitkidir. Kedi nanesini kedinizi eğitirken ya da ödüllendirmek için kullanabilirsiniz.

Kediniz, kedi çimi ya da kedi nanesine herhangi bir tepki vermediyse bu durum sizi korkutmasın. Kediniz nane ya da çimden hoşlanmıyor olabilir. O anda ona ihtiyacı olmayabilir ya da kalıtsal olarak genlerinde bu ürünlere karşı tepkisizlik olabilir. Tüm bunların yanında kedi nanesi, kedinizi agresifleştirebilir. Bu durum da genellikle erkek yetişkin kedilerde görülür. Bu durumda kedinize kedi nanesi vermeyi bırakabilirsiniz. Çünkü catnip kedi otu ile çiftleşme duygusunu aynı yerde gören erkek kedinizi bu duygu karışıklığı agresifleştirmiş olabilir. Veterineriniz, size kedi nanesi için en iyi alternatifi sunmakta yardımcı olacaktır. Kedi çimi ve kedi otu gibi yardımcı besin ve ürünleri, en uygun fiyat avantajıyla Trendyol'dan satın alabilirsiniz. Kedi çimi ile kedinizin midesini rahatlatabilir; kedi nanesi ile de minik dostunuzun oyuncu yönünü ortaya çıkarabilirsiniz.

Yukarı Çık