placeholder
"

Kısırlaştırılmış Kedi Maması

" araması için 2040 sonuç listeleniyor

Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Evcil kedi sahipleri, dişi kedilerini meme ve yumurtalık kanserinden, erkek kedilerini ise testis kanserinden korumak amacıyla kısırlaştırma operasyonu yaptırmayı tercih edebildikleri gibi, üreme fonksiyonları aktif olan kedilerin çiftleşme dönemlerinde hormon düzeylerine bağlı olarak ortaya koyduğu agresif davranışlarını büyük ölçüde ortadan kaldırmak ve daha ılımlı bir davranış örüntüsü geliştirmelerini sağlamak amacıyla da kısırlaştırma operasyonuna sıcak bakabilirler. Kediler, üreme fonksiyonları durdurulduğunda yani kısırlaştırıldıklarında bazı hastalıklara yatkınlıkları azalır, bu nedenle bu hastalıklara yakalanma ihtimalleri düşer. Böylelikle, daha kaliteli ve uzun bir ömür geçirirler. Ancak, evcil kedilerin kısırlaştırıldıktan sonraki dönemde beslenmelerine çok dikkat edilmelidir.

Kısırlaştırılmış Kedilerin Beslenmesi İçin Öneriler

Bu dönemdeki beslenme, kısırlaştırılan kedinin bundan sonraki yaşamının kalitesini büyük ölçüde belirleyecektir. Küçük dostlarımızın bu dönemde hem daha çok ilgiye ihtiyacı olur hem de metabolizmalarına en uygun kaliteli kısır kedi mamalarıyla beslenmeleri gerekir. Kısırlaştırma operasyonu geçirmiş kedilerde en sık rastlanan sağlık problemlerinin başında idrar yollarında taş oluşumu gelir. Bir diğer yaygın ve önemli sorun ise, kısır kedinin bu dönemde kilo almaya yatkın hale gelmesidir. Kedinizin bu dönemde kısırlaştırılmış kedilere özel geliştirilmiş olan kaliteli, düşük kalorili ve taş oluşumunu önleyen mamalar tükettiği sağlıklı bir diyeti olmalıdır.

Kedinize, vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat dengesi özel ayarlanmış, piyasada kolaylıkla bulunan, içerik kalitesi yüksek ve düşük kalorili kısırlaştırılmış kedi mamalarından birini sunarak, kedinizin sağlığını desteklemiş olursunuz. Beslenmeye bağlı olası rahatsızlıkların önüne de geçmiş olursunuz. Kediniz için en uygun ürünü bulmanızı kolaylaştıracak kısırlaştırılmış kedi maması yorumlarını inceleyerek ürünler hakkında fikir sahibi olabilir, kısırlaştırılmış kedi maması seçenekleri arasından dilediğiniz orijinal ürünü Trendyol farkıyla satın alabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Özellikleri

Kısırlaştırılan kedilerin idrar yollarında taş oluşumu; kalsiyum, magnezyum, fosfor minerallerinin vücutta birikerek kristalleşmesi yoluyla meydana gelir. Kedinizin beslenme yoluyla tükettiği bu minerallerin dengeli hale getirilmesi, taş oluşumu riskini büyük ölçüde azaltır. Kısırlaştırılmış kedi mamaları, kısır kedilerin daha yüksek olasılıkla karşılaşabileceği üriner taş oluşması ihtimalini azaltmaya yönelik dengeli mineral içerir şekilde formüle edilmiştir. Bununla beraber, kısırlaştırılmış kedilerde aktivitenin azalmasına bağlı kilo artışı ihtimali de yüksek olup bu dönemde kilo almaya daha yatkın oldukları söylenebilir. Kısırlaştırılmış diyet kedi maması, kedinizin gereksinim duyduğu günlük enerji ihtiyacını, içerisindeki kaliteli hayvansal içerikle dengeli bir şekilde giderirken, ona yeterince protein ve vitamini de sağlar. Bu dönemde kedinizin sindirimi eskisine göre zorlaşabilir, bunun sebebi metabolik hızının düşmüş olmasıdır.

Kısırlaştırılmış kedilere özel mamaların ayırt edici özelliklerinin başında sindirimi kolaylaştırmaları gelir. Kolay sindirilebilme, bu tür mamalardaki öne çıkan özelliklerdendir. Kolay sindirilebilir ve düşük yağ oranına sahip mamalar, kedinizin idrar yollarının ideal şekilde çalışmasını destekleyecektir. Bilhassa erkek kısır kedilerde idrar yolları sağlığı bakımından kısır kedi maması tüketimi çok önemlidir ve vazgeçilmezdir. Çünkü kısır kedilerin özellikle erkek olanları ürolitiyaz rahatsızlığına eğilimlidir. Kısır erkek kedilerin idrar yollarında taş oluşuma ihtimali dişilere göre birkaç kat fazladır. Çünkü kısır olan erkek kedilerin idrar yolları dişilere göre daha dar olup kristalleşme ve taş oluşumuna daha yatkındır. Kısırlaştırılmış kedi mamaları, özellikle erkek olan kısır kedilerin idrar yollarında taş oluşumunu önler. Kısırlaştırılmış kedi mamasının içerisinde yer alan magnezyum ve fosfor, bu amaçla azaltılarak dengelenmiştir. Çünkü yüksek oranda fosfor ve magnezyum, kısır kedilerde taş oluşumunu destekleyebilir. Ayrıca, içeriğinde yer alan önleyici, onarıcı özellikteki gıda maddeleri sayesinde kısırlaştırılmış kedinizin vücut fonksiyonlarını ve metabolizmasını dengede tutan bu özel formüle edilmiş mamalar, mesane taşı da denilen kristalize taşların oluşumunu büyük ölçüde önler.

Buradan hareketle, kedinizin diyetinde yüksek oranda fosfor ve magnezyum bulunmamasına çok dikkat edilmelidir. Bununla beraber su tüketimi de sağlığı korumada büyük önem taşır. Bu değişmez kural en çok da kuru mama ile beslenen kısır kediler için geçerlidir. Kısır kediler, kuru mama ile besleniyorlarsa üriner sağlıkları için bol bol içme suyu tüketmelidirler. Kediniz yeterince su içmiyorsa, kısır kedilere özel konserve mamalarla veya kedinizin kedilere özel geliştirilen alternatif sıvı ek gıdalarla suya olan ihtiyacını gidermesine yardımcı olabilir, su alımını dengeleyebilirsiniz. Trenyol’un geniş ürün yelpazesi içerisinden aradığınız en doğru kısırlaştırılmış kedi mamasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması ile Etkili Kilo Kontrolü

Kısırlaştırma ameliyatı kilo artışına sebep olan bir prosedür değildir. Bu ve benzeri inanışlar ne yazık ki kedi sahiplerinin kedilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde artıran bu operasyondan kaçınmalarına neden olabilmektedir. Bununla beraber kediniz, kısırlaştırıldıktan sonra da kısırlaştırılmadan önceki mamasını aynı miktarda yemeye devam ederse kilo alması muhtemeldir. Bunun en temel nedeni, kısırlaştırılan kedinizin metabolik hızının operasyon sonrasında daha yavaş çalışmaya başlayacak olmasıdır. Yumurtalıkları veya testisleri alındıktan sonra kedilerde hormonal tablo değişikliğe uğrar ve kediler karşı cinse artık ilgi duymazlar. Çiftleşme dönemlerinde rastlanan davranışlardan olan bölgelerini belirlemek üzere miyavlamaları ve sıvı bırakarak işaretleme yapmaları sona erer, sakinleşerek kedilere olan ilgilerini yiyeceklere yöneltirler. Bu eğilim, özellikle kısırlaştırılmış kedilerde şişmanlığa yatkınlık yaratır.

Devamlılık gösteren kilo artışı, kısırlaştırılmış kedinizin günlük hayatındaki oyun ve egzersiz sıklığını azaltabilir ve depresyonu tetikleyebilir. Kedinizin optimal ağırlığını koruyamadığınızda aldığı her fazla kilo, idrar taşı, diyabet, kalp hastalığı, kireçlenme, mesane kanseri gibi hastalıkların önünü açar.Bu nedenledir ki kısır kedilerin operasyon sonrasında kısırlaştırılmış kedi mamasıyla daha az kalori tüketerek beslenmesi gerekir. Operasyonun ardından, kedinizde kilo artışı fark ederseniz bir süreliğine vermekte olduğunuz mamanın miktarını azaltarak, ardından ve tercihen kısırlaştırılmış kedilere özel mama satın alıp talimatına uygun kullanarak kedinizin kilosunu kısa zamanda dengeleyebilirsiniz. İlave olarak, kedinizin azalan aktivitesini de göz önünde bulundurarak günlük rutinine egzersiz ve oyun eklemek hem kilo kontrolü için hem de moralini yüksek tutmak için epey yarar sağlayacaktır. Siz de kısır kedi maması seçiminizi onlarca marka ve ürün çeşidi sunan Trendyol’dan yapabilir, alışverişinizi saniyeler içerisinde online ve güvenli şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Hangi Hastalıkları Önler?

Kedilerin idrar yolunda taş oluşması pek çok sebepten kaynaklanabilir. Bunlardan bazıları; enfeksiyon, yaş, stres, susuzluk olabilir. Görüldüğü gibi, kuru ya da yaş mama tüketimiyle ilgili olamayan nedenler de taş oluşumuna yol açabilir. Beslenmeyle ilgisinde ise kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi bazı minerallerin diyete fazla miktarda dahil olduğu hallerde bu sorunla sıklıkla karşılaşılır. Pek çok çeşit kristal ve taş bulunur. En yaygın olan iki çeşit kristal; oksalat ve strüvittir. Oksalat için kristallerin biçimlenmesi süresince asidik özellikte bir ortam gerekliyken strüviti, alkali özellikte olan idrar tetikler.

Beslenme sırasında alınan mamanın besin değeri, idrarın asidik veya alkalin özellikte olmasını belirler. Bu da taş oluşumunu etkileyebilir. Ancak yine de mineral yoğunluğun fazla olmasının etkisi çok daha fazladır. Bu spesifik mineralleri dengede tutmak, kedinizin susuz kalmamasına özen göstermek ve koyu idrar yapmaması için bolca temiz ve taze içme suyuna erişimini sağlamanız önerilir. Veteriner hekiminizden kısırlaştırılmış kedi maması tavsiyesi de alarak temin edeceğiniz kısır kedinize uygun, düşük kalorili, taş oluşumu önleyici içeriklerle formüle edilmiş profesyonel mamalar sayesinde tüylü dostunuzun yeni dingin yaşamında karşılaşabileceği ve sizi hayli üzebilecek pek çok sorunla, daha karşılaşmadan önlem almanız mümkün olur. Böylece size de kedinizle birlikte uzun ve keyifli bir yaşamın keyfini çıkarmak kalır. Onunla geçirdiğiniz mutlu anları kesintiye uğratmadan en sevdiği kısırlaştırılmış kedi mamasını kolaylıkla alabilmeniz için Trendyol'u tercih edebilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Farkı

Kısırlaştırılmış kedilere özel formüle edilen premium kedi mamalarının içerdiği besin ögeleri, normal kedi mamalarınkinden farklıdır. Kısır kedilerin hassasiyetle ve sınırlı tüketmesi gereken kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi yararlı elementleri dengeli bir şekilde sunarken baskın et kaynağı olarak genellikle tavuk, hindi ve bıldırcın tercih edilir. Bunun sebebi, mamanın daha kolay sindirilmesi ve mamadan mümkün olan en yüksek maksimum faydanın alınmasını sağlamaktır. Kedi beslenmesi söz konusu olduğunda mama çeşitleri birbirinden oldukça farklılaşabilir. Her bir mama türü, belirli bir fonksiyonel amaç için ve kedilerin değişen beslenme şekillerine uygun olarak özel üretilir. Kedilerin cinsi, yaşı, kısır olup olmaması, kilosu gibi pek çok özelliğine göre hangi mama çeşidini tercih edeceğiniz şekillenir. Kısırlaştırılmış kedilere yönelik olarak özel olarak üretilmiş yüksek kalitede premium ürünlerin kullanılması gerekir.

Kısırlaştırılmış kedi mamalarının yağ oranları ile normal mamaların yağ oranları karşılaştırıldığında kısır kedi mamalarında yağ oranının yaklaşık %10’larda olduğu, normal mamalarınkinin ise yaklaşık %20’lerde olduğu görülür. Kısırlaştırma operasyonunun ardından kedilerde yeme eğilimi önceki dönemlerine göre artar. Gün içindeki beslenme sıklığında artış görülmesinin yanı sıra, her öğünde normalden daha fazla miktarda yemeye de eğilimli olurlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kısırlaştırma operasyonu sonrası gıda alımları en az %50 oranında, vücut ağırlığı ise yaklaşık %28-29 oranında artmaktadır. Bu da devam eden kilo artışına neden olacağı için beslenme, operasyon sonrasında hemen kontrol altına alınmalıdır. Kısır kedinizin bir süre daha normal kedi maması ile beslenmesi gerekiyorsa, kedinizin aktivite yoğunluğu takip edilerek bu mamanın operasyonun ardından miktarının azaltılması yararlı olabilir.

Normal kedi mamalarının içerdiği yaklaşık %20 oranındaki yağ seviyesi, kısırlaştırılmış kedinizi eğer aynı oranda mama ile beslemeye devam ederseniz kısa sürede şişmanlatabilir. Kedinizi bu dönemde yağ oranı düşük, mineral ve vitamin dengesi sağlanmış, sindirimi kolay, doğal katkı maddeleri ile korunan ve etten gelen protein miktarı yüksek olan premium bir kısırlaştırılmış kedi maması ile beslemeniz çok daha sağlıklıdır. Protein oranı yüksek olan, kolay sindirilen kısırlaştırılmış kedi mamaları aynı zamanda düşük karbonhidratlı da olduğundan, büyüme sürecinde sağlıklı kilo kontrolüne destek olur.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Çeşitleri

Kısırlaştırılmış kediniz için en uygun mamayı arıyorsanız, tercihen kedinizin operasyon öncesinde yemeye alıştığı mamanın markasının çatısı altındaki kısır kedilere özel seri ile devam edebilirsiniz. Ayrıca bu ürünün kedinizin önceki mamasıyla benzer aromada bir mama olmasında da yarar vardır. Çünkü aksi halde, kediniz mama değişimini hemen hisseder ve yeni mamasına alışmakta zorlanabilir. Bununla beraber, pek çok dünyaca ünlü ve yerel markanın kısırlaştırılmış kedilere özel ürettiği ve ambalajlarında bu detaya açıkça yer verdiği mamaları bulunur. Bu mamalar farklı aromalar ve ek besin ögeleri de içerecek şekilde çeşitlendirilmiştir. Kısır kedi maması çeşitleri araştırıldığında et kaynağı özellikle tavuk, hindi gibi kanatlı hayvanlar olan mamalarla karşılaşırsınız. Ayrıca bu mamalar premium ürünlerde düşük tahıllı ya da tahılsız seçeneklerle de sunulur. Çünkü bu gibi et kaynaklarının sindirimi diğer et türlerine göre, düşük tutulmuş tahıl içeriğine sahip olanların ise tam tahıllı ürünlere göre daha kolaydır. Balıklı çeşitler ise genellikle kısır kedi mamalarında pek tercih edilmez ya da balık bu mamalara sadece aromatik olarak eklenir. Çünkü balıktaki yüksek fosfor ve magnezyum, kısır kediniz için zararlı olabilir.

Mama ambalajlarının üzerinde yazan başlıklar, kısır kedi maması ile normal kedi mamasını ayırt etmenizi kolaylaştırır ancak üzerinde yazan açıklamalar bu iki tür mamayı birbirinden ayırt etmeyi zorlaştırabilir. Çünkü açıklamada geçen bilgiler arasında genellikle aradığınız içeriği ayırt etmeyi sağlayan farklar yoktur. Kısır kedi mamalarının amaca uygun şekilde vitamin ve mineral dengesi sağlanmıştır ve yağ oranı nispeten düşüktür. Bu nedenle, mama seçerken ambalaj üzerinde yer alan genel açıklamalar yerine mamanın besin değerlerinin yazıldığı tabloyu incelemenizde yarar vardır. Kısır kedinizin sağlıklı, uzun bir ömür geçirmesi için yaşına, cinsine, kilosuna ve zevklerine uygun bir diyet uygulamanız, ayrıca premium ve süper premium sınıf mamalar tercih etmeniz önerilir.

Üst sınıfta yer alan, içeriği güçlü, kaliteli et kaynağına sahip profesyonel mamalar, doğal olarak sıradan mamalara kıyasla daha yüksek fiyatlıdır. Kedinizin sağlığını korumak adına sıradan ürünler yerine biraz daha yüksek fiyatlı profesyonel ve fonksiyonel mamalar tercih etmeniz, kedinizin daha sonra gelişebilecek olan beslenmeye bağlı hastalıklardan korunmasına, ayrıca yüksek bütçe gerektiren veteriner masraflarından kurtulmanıza vesile olabilir. Bu alanda uzmanlaşmış ve kendini dünya çapında kanıtlamış olan markaların premium ürünlerini tercih etmekten kaçınmayınız. Diğer taraftan, bir markanın kısırlaştırılmış kedi maması fiyatları, aynı markanın normal kedi maması fiyatlarından çok da farklı değildir. Profesyonel ürünler arasından hangi ürünün en uygun olacağına karar vermekte zorlanırsanız Trendyol’un geniş ürün yelpazesi içerisinden dilediğiniz ürünü detaylı şekilde inceleyerek ve veteriner hekiminizin tavsiyesine kulak vererek hangi mamayı tercih edeceğinize kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Kediniz Kısırlaştırılmış Kedi Mamasına Nasıl Alıştırılmalı?

Kediler genellikle seçici hayvanlardır ve birbirinden farklı damak zevkleri bulunur. Örneğin bazı kediler tavuk severken bazı kediler balıklı mamalara karşı koyamazlar. Damak tadına göre seçim yapan küçük dostlarımıza kuru ve yaş mama beğendirmek bu nedenle biraz zahmet gerektirebilir. Premium bir yetişkin kedi mamasına alışkın ve kısırlaştırılmış kedi mamasına geçiş yapacak olan kedinizi, bu yeni mamaya alıştırmak üzere ona ilk bir hafta, eski ve yeni mamanın bir karışımını sunmalısınız. Yaklaşık 1 haftanın sonunda eski mamanın miktarını bir miktar azaltarak yeni mamayı karışımın %70’ini oluşturacak oranda kaba koymanız uygun olur.

Yaş ve kuru kedi mamaları arasından seçim yapacağınızda, kısır kedinizin özelliklerine ve tercihlerine en uygun mamayı tercih edebilirsiniz. Kısırlaştırılmış kedi maması somonlu, kısırlaştırılmış kedi maması tavuklu, ton balıklı, ördekli, kuzulu, hindili, kuzulu, biftekli gibi birbirinden lezzetli pek çok çeşitle beğeninize sunulmaktadır. Tüm bu cazip ürünleri Trenyol’da online alışveriş hızında satın alabilirsiniz. Tercihinize göre yüksek antioksidan içerikli formülü sayesinde kediniz için güçlü bağışıklık sistemi vadeden kısırlaştırılmış kedi maması 10 kg mamaları ya da yararlı minerallerin katkısıyla idrardaki pH’ı ideal aralıkta tutan daha fonksiyonel üriner sistem destekleyicisi ürünleri veya taş ve kristal oluşumuna karşı etkili bir kısırlaştırılmış kedi maması 15 kg tercih edebilirsiniz. Minik dostunuz için ihtiyaç duyduğunuz pek çok orijinal kısırlaştırılmış kedi maması 5 kg seçeneğine, Trendyol kalitesi ve güvenilirliği ile sahip olabilirsiniz.