"

Kombinezon

" araması için 27 sonuç listeleniyor

Kombinezon

Kökeni 1940 yılına kadar dayanan kombinezon, kadınlar için kıyafetin vücutta akıcı ve zarif durmasına yardımcı olan bir iç elbisedir. Kadınların sık tercih ettiği zarif bir tamamlayıcı olan kombinezonlara kısaca göz atalım.

Kombinezon Nedir?

Kombinezon kıyafeti ve vücudu derleyip güzel gösteren, bazı modelleri gecelik olarak da kullanılabilen bir yardımcı elbisedir. Genellikle kıyafet altına giyilecek şekilde tercih edilmektedirler. Ana sınıflandırması komisol ve jüpon şeklinde olan kombinezon modelleri çeşitli renklerde ve tasarımlarda olabilmektedir. Komisol modeller üst etek şeklinde tasarlanırken jüpon modellerse alt etek şeklindedir. Straplez kombinezon gibi farklı modellerse daha çok fantazi iç giyim ürünleri olarak tercih edilmektedir. İsabetli bir kombinezon seçimi normalde çirkin gözükebilecek kıyafetlerin akıcı ve estetik görünmesini sağlar. Bu nedenle kombinezonların popüler bir ismi de kombinezon astar olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk ortaya çıktığında yalnızca naylon modellerin üretildiği söylense de günümüzde ipekten satene, pamukludan penyeye birbirinden işlevsel ve güzel kombinezon çeşidi bulunmaktadır.

Akıcı Bir Estetik İçin Kombinezon

Özellikle etek tercih eden kadınların yararlanabileceği kombinezon tasarımları kıyafet ile ten arasında zarif bir bariyer görevi görmektedir. Böylece elbisenin vücuda sürtünerek statik elektrik oluşması engellenirken, giyilen elbisenin dizlerde veya gövdede toplanmasının da önüne geçilmiş olur. Penye kombinezon modelleri günlük kullanımda tercih edilebilirken ipek kombinezon türleri elbise veya etek gibi kıyafetlerin tamamlayıcı ögesi olabilmektedir. Kombinezon ile elbise arasında elbisenin kumaşına bağlı bir ilişki vardır ve doğru kullanıldığında kıyafetinizin üzerinizde olağanüstü durmasına olanak verir.

Elbise İçin Kombinezon Seçerken Dikkat Edilecekler

Kombinezon modelleri kumaşa, tasarıma ve kullanım alanına göre çeşitlilik göstermektedir. Gündelik kullanımda pamuklu veya penye kombinezon tercih ederseniz hem terinizi emmesi hem de konforlu olması açısından rahat etmenizi sağlar. Uzun gece elbiseleri için ise uzun kombinezon modelleri işinizi görecektir. Zaten ihtişamlı ve akıcı olan gece elbiselerinin vücudunuzun herhangi bir yerinde toplanmaması ve teninizi rahatsız etmemesi için seçeceğiniz uzun modeller tüm gece boyunca rahat etmenizi sağlayacaktır. Yazlık bir elbise giyecekseniz ipek kombinezon modelleri hem sizi terletmez hem de elbisenin vücudunuzda çok daha zarif durmasını sağlar. 

Toparlayıcı Kombinezonlar

Birçok güzel elbisenin vücudunuzdaki bazı bölgelerde pot yapma, toplama veya hafif kilo aldığınızda bunu aşırı vurgulama gibi huyları vardır. Aslında kombinezonların ortaya çıkma sebebi olan bu durumda yapacağınız en isabetli tercih, vücut toparlayan kombinezon türleridir. Tüm vücudunuzu zarif bir şekilde saran ve vücut hatlarınızın daha düzgün görünmesini sağlayan bu kombinezon türleri, güzel bir elbisenin altına giyildiğinde mucizeler yaratabilmektedir.

Kombinezonlarda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çeşitli kumaşlardan yapılan kombinezonlar direkt olarak teninizle temas edeceği için doğru koşullarda temizlenmelidir. Yıkama önerileri etiketlerinde mevcut olan kombinezonlarınızı çok yüksek ısılarda yıkamamaya dikkat etmelisiniz.

Özellikle ipek ve saten kombinezonların özel bakıma ihtiyaçları olabilir. Bunlarla alakalı yerel bir kuru temizleyiciden destek alabilir, yıkanmaları konusunda onlara danışabilirsiniz. Yine bu tür kombinezonları sürekli yıkamak kumaşlarının aşınmasına neden olabilmektedir. Gündelik kullanım için pamuklu gibi modelleri tercih ederseniz, ipek kombinezonlarınızın da ömrünü uzatmış olursunuz.

Dikkat etmeniz gereken bir başka konu da saten kombinezonlar için uygun olmayan hava şartlarıdır. Havanın çok sıcak olduğu bir mevsimde saten kombinezon giyerseniz, vücudunuz sıcaktan aşırı terleyebilir. Dolayısıyla klimali bir ortamda olmayacaksanız ve hava durumu güneşli gösteriyorsa, kaliteli bir pamuklu kombinezon tercih etmenizde yarar var. 

Birbirinden şık kombinezon modellerini Trendyol'un iç giyim kategorisi üzerinden inceleyebilir ve beğendiğiniz modele uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. 

Yukarı Çık