"

Konserveler

" araması için 653 sonuç listeleniyor
KARGO BEDAVA
TatDoğranmış Domates 5 Kg
71,99 TL
Sepete Git
SuperFreshMısır 3X220 G
(94)
9,95 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Konserve

Konserve gıdalar, besinleri daha uzun süre saklamak için keşfedilen yöntemler kullanarak hazırlanan besinler arasında yer alır. Lezzetlerini ve besin değerlerini kaybetmeden saklanan konserve yiyecekler, uygun koşullar altında saklandığında yaz aylarında kış, kış aylarında ise yaz sebze ve meyvelerini sağlıklı bir şekilde tüketmeyi sağlar. Olağandan çok daha uzun bir süre saklanmak üzere, bozulmayacak şekilde işlemden geçirilen taze sebze ve meyveler, konserve yönteminin ana ham maddelerini teşkil eder. Sadece 150 yıllık bir geçmişi olan konserve metodu, Fransız Nicolas Appert tarafından 19. yy başlarında bulunduğundan beri kullanılır. Yiyecekler üzerine yerleşen bakterilerin, zamanla üreyerek çıkardıkları gazlar meyve ve sebzelerin mayalamasına sebep olur. Konserve metodu, gıdaların mayalanmasına sebep olan zararlı bakterileri yok eder. Konserve çeşitleri arasında dört mevsim boyunca tüketilen tüm taze ve çiğ gıdalar olduğu gibi, pişirilerek işlenmiş, hemen tüketmeye hazır yiyecekler de bulunur.

Konserve Gıdaların Çeşitleri Nelerdir?

150 yıl önce ilk keşfedildiğinde sınırlı bir uygulama alanı olan konserve metodu, gelişmiş günümüz teknolojik koşularında çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Taze sebze ve meyvelerin konserve yapılarak daha uzun süre muhafaza edilebildiği konserve yöntemi, pişirilmiş yiyecekler için de uygulanan metotlar arasındadır. Trendyol'da satılan konserve çeşitleri arasında garnitür, domates, enginar, fasulye, şevketi bostan ve patlıcan konserve tiplerinin dışında; doğranmış domates, rendelenmiş domates, hazır türlü, rendelenmiş domates-biber, hazır şakşuka, hazır menemen ve közlenmiş patlıcan konserve çeşitleri bulunmaktadır. Her bir ürünün besin değerinden kaybetmeden, lezzet ve tazeliğini koruyarak saklandığı konserve ürünler, uygun fiyatları ile de tüketicileri memnun etmektedir.

Konserveler Nasıl Saklanmalı?

Konserve ürünler, yüksek ve düşük asitli olmak üzere ikiye ayrılır. Yüksek asitli konserve tipleri, meyve karışımları ve domates içeren tiplerden oluşur. Düşük asitli konserve tipleri ise domates dışında tüm konserve tiplerini kapsar. Konserve ürünlerin oda sıcaklığında, 18-25 derece ısıda, güneş ve ışık görmeyen yerlerde saklanması gerekir. Çok sıcak ortamlarda saklanan konserve ürünlerin bozulması kaçınılmazdır. Bu yüzden tüm konservelerin, açıldıktan sonra buzdolabına konulması ve 0 ile +4 derece ısıda muhafaza edilmesi gerekir. Konserve ürünlerin açıldıktan sonra derin dondurucuya konulmaması önemlidir. Buzdolabında saklanan açılmış konserve ürünler içinden; düşük asitli olanların en geç 3, yüksek asitli olanların ise en geç 10 gün içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Konserve Gıdalar Nasıl Tüketilmeli?

Trendyol'dan satın alabileceğiniz konserve tipleri, mevsiminde dalından toplanan taze ürünler kullanılarak yapıldığı için hem daha lezzetlidir hem de daha uygun maliyetler ile üretilir. Konserve ürünleri, açıldıktan sonra mümkün ise tek seferde tüketmek en uygun kullanım biçimidir. Ancak tek seferde kullanmak mümkün değil ise kalan konserveyi, uygun koşullarda saklamak gerekmektedir. Sıhhi bir ortamda saklanmadığı takdirde konserve bozulacağı gibi, fark edilmeden kullanılması gıda zehirlenmelerine de yol açabilmektedir. Bu yüzden konserve gıdalar açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalı ve bir an önce kalan miktarın tüketilmesi gerekmektedir. Konserve gıdaların açıldıktan sonra dondurulması bozulmalarına engel olmamaktadır. Konserve içinden gelen kötü bir koku, olağandan farklı bir renk ya da küflenme görüldüğünde ürün tüketilmemelidir.

Konserve ile Yemek Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domates konserve, evlerde her yemek ile birlikte kullanılan ve en çok tüketilen ürünler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bir kez açıldıktan sonra sirkülasyonu en çok olan konserve tipidir. Her yemeğe katılıyor olması kısa sürede tüketilmesini sağlasa bile, buzdolabında saklanırken küflenmesini önlemek için üzerine az miktarda zeytinyağı dökülmesi önerilir. Ancak konserve fasulye, bamya, türlü ve garnitür gibi ürünler, spesifik bir yemeği pişirmek için kullanılır. Bu yüzden satın alırken tek seferlik kullanım için ideal olan miktarın tercih edilmesi uygun olacaktır. Cam kavanoz dışında teneke kutularda da satılabilen konserve sebze ve meyveler, yemeğe katılmadan önce titizlikle yıkanmalıdır. Közlenmiş patlıcan ve şakşuka gibi pişirilerek işlenmiş konserve gıdaların yıkanması ise mümkün değildir. Trendyol’da farklı sebze ve meyvelerin, dalından alınarak ilk günkü tazeliğinde saklandığı konserve çeşitleri sofraların bereketini arttırıyor. Yaz tatlarını kış aylarında, kış lezzetlerini yaz aylarında tatmak isteyenler için özel olarak üretilen konserveler, lezzetli sofraların baş mimarı oluyor. Özenle hazırlanan ve sağlıklı koşullarda ambalajlanan konserveler, Trendyol kullanıcıları için en uygun fiyatlar ile hazır gıda kategorisinde satışa sunuluyor.